Turizm ve çevre ilişkisinin politik ekoloji yaklaşımı ile değerlendirilmesi: Salda Gölü örneği
Evaluation of the tourism-environment relationship through a political ecology perspective: The case of Salda Lake
- Tez No: 1010078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİŞAN KORKMAZ ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Salda Gölü çevresindeki turizm-çevre ilişkisini politik ekoloji yaklaşımıyla analiz etmektedir. Araştırma, bölgede uygulanan koruma politikalarını, bu politikaların ardındaki güç dinamiklerini ve süreçlerin yerel paydaşlar üzerindeki sosyo-ekonomik yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Yakınsak karma yöntem deseni kullanılan çalışmada, nitel aşamada gömülü teori (grounded theory) ile kamu kurumlarının yönetim uygulamaları, nicel aşamada ise yerel halkın çevresel tutumları, sorumluluk aktivizm düzeyleri ve turizm algıları ele alınmıştır. Veriler, kamu kurumlarında görevli 17 uzmanla yapılan derinlemesine görüşmeler ve yerel halktan 394 katılımcıyla gerçekleştirilen anketlerden elde edilmiştir. Araştırma bulguları, Salda Gölü yönetimindeki temel sorunun merkeziyetçi koruma politikaları ile yerel yaşam pratiklerinin çatışmasından doğan bir“Koruma-Kullanma Dengesi Yönetimi Krizi”olduğunu göstermektedir. Merkezi otoritenin inşa ettiği dikey müdahale yapısının,“yerellik”(subsidiarite) ilkesini ihmal ettiği ve yerel halkın ekosistem üzerindeki geleneksel yaşamını kısıtlayarak bir“yerel yabancılaşma”süreci başlattığı anlaşılmaktadır. Buna karşın nicel bulgular, yerel halkın koruma baskısına rağmen yüksek çevresel sorumluluk ve çevresel aktivizm düzeyini koruduğunu, turizm gelişimini desteklemeye devam ettiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak çalışma, Salda Gölü'nde ekolojik başarının sürdürülebilirliğinin, otoriter modeller yerine güç dengesinin yerel paydaşlar lehine yeniden kurgulandığı bir yönetişim modeli ile mümkün olacağını savunmaktadır. Oluşturulacak bu model, yerel halkın karar alma süreçlerine aktif dahil edildiği, şeffaf ve adil bir sorumluluk paylaşımını hedeflemektedir. Bu çalışma, hassas ekosistemlerin yönetiminde yerelliğin yalnızca idari bir tercih değil, aynı zamanda ekolojik istikrarı sağlamak adına politik bir zorunluluk olduğunu vurgulamaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın literatüre özgün bir katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the tourism-environment relationship around Salda Lake, a designated Special Environmental Protection Area, through the lens of political ecology. The research examines implemented conservation policies, underlying power dynamics, and their socio-economic reflections on local stakeholders. Utilizing a convergent parallel mixed-methods design, the qualitative phase employs grounded theory to analyze management practices of public institutions, while the quantitative phase investigates environmental attitudes, responsibility and activism levels, and tourism perceptions of the local community. Data were obtained through in-depth interviews with 17 experts from public institutions and surveys conducted with 394 participants from the local community. Findings reveal that the fundamental issue in managing Salda Lake is a“Conservation-Use Balance Management Crisis”arising from the conflict between centralized policies and local livelihood practices. It is identified that the vertical intervention structure neglects the principle of subsidiarity and has initiated a process of“local alienation”by restricting traditional community lifestyles within the ecosystem. Conversely, quantitative results demonstrate that despite conservation pressures, the local community maintains high levels of environmental responsibility and activism, continuing to support tourism development. In conclusion, the study argues that sustainable ecological success in Salda Lake depends on a governanace model where the power balance is reconstructed in favor of local stakeholders, rather than through authoritarian models. The proposed model aims for a transparent and equitable sharing of responsibility, where the local community is actively involved in decision-making processes. This study emphasizes that in the management of sensitive ecosystems, locality is not merely an administrative preference but a political necessity for ensuring ecological stability. In this regard, the study is expected to provide a distinctive contribution to the literature.