Devam eden barış misyonları bağlamında Birleşmiş Milletler barış güçlerinin uluslararası barış ve güvenliği sağlama üzerine etkinliği
The effectiveness of United Nations peacekeeping forces in ensuring international peace and security in the context of their ongoing peace mission
  1. Tez No: 1010084
  2. Yazar: SELİME KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ERCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Birleşmiş Milletler Örgütü'nün temel kuruluş amaçlarından olan uluslararası barış ve güvenliği sağlamak üzerine Birleşmiş Milletler barış gücü misyonları oluşturulmuş ve uluslararası güvenliği tehdit eden durumlarda harekete geçmek üzere planlanmıştır. Güvenlik Konseyi tarafından görevlendirilen Birleşmiş Milletler barış gücü misyonları, Birleşmiş Milletler Örgütü'nün çatışmayı önlemede kullandığı en önemli unsurdur. Bu çalışmanın amacı, devam etmekte olan Birleşmiş Milletler barış gücü misyonlarının uluslararası çatışmaların çözümünde ne derece etkin olduğunu araştırmaktır. Çalışmada, Birleşmiş Milletler barış gücü misyonlarının başarı ve başarısızlık kriterleri incelenecek olup devam eden operasyonlar üzerinden bir değerlendirme gerçekleştirilecektir. Bu çerçevede, günümüzde hala devam eden 11 farklı barış gücü misyonunun uluslararası çatışmaların çözümündeki rolü ve etkinliği incelenmiştir. Daha açık bir ifadeyle, UNTSO, UNMOGIP, UNFICYP, UNDOF, UNIFIL, MINURSO, UNMIK, MONUSCO, UNISFA, UNMISS, MINUSCA örnekleri karşılaştırılarak, Birleşmiş Milletler barış gücü misyonlarının hangi koşullarda daha başarılı oldukları, hangi koşullarda ise daha az başarı sağladıkları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
United Nations peacekeeping missions were established to ensure international peace and security, which is one of the main founding objectives of the United Nations Organisation, and were planned to take action in situations that threaten international security. Appointed by the Security Council, United Nations peacekeeping missions are the most important element used by the United Nations Organisation to prevent conflict. The aim of this study is to investigate the effectiveness of the ongoing United Nations peacekeeping missions in resolving international conflicts. In the study, the success and failure criteria of United Nations peacekeeping missions will be analysed and an evaluation will be made on the basis of ongoing operations. In this frame work, the role and effectiveness of 11 different peacekeeping missions in the resolution of international conflicts are analysed. More specifically, UNTSO, UNMOGIP, UNFICYP, UNDOF, UNIFIL, MINURSO, UNMIK, MONUSCO, UNISFA, UNMISS, MINUSCA are compared to determine in which cases the United Nations peacekeeping missions are more effective.