İlk sûfilerin Cibrîl hadisi eksenindeki görüşleri ve yansımaları
The perspectives and reflections of early sufis on the hadith of Gabriel
  1. Tez No: 1010083
  2. Yazar: KÜBRA GURTARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇİFT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
Özet
İlgili literatürde Cibrîl hadisi olarak adlandırılan rivayet İslam, iman ve ihsan kavramlarının Hz. Peygamber tarafından yapılan tanımlamalarını içermesi sebebiyle İslam kültüründe özel bir yere sahiptir. Sözlük anlamı itibarıyla iyilik ve güzellik manasını taşıyan“ihsan”kelimesi, Hz. Peygamber'in ilgili hadiste ihsanı“Allah'ı görüyormuşçasına ibadet etmek”şeklindeki tarifine istinaden zaman içerisinde yeni anlamlar kazanmıştır. Bu doğrultuda sûfîler İslam dininin en güzel şekliyle yaşanmasını kendileri için hedef olarak belirlediklerinden ihsanı hayat gayeleri hâline getirmişler ve bu durumu ifade sadedinde eserler kaleme almışlardır. Bu kapsamda ilk dönem sûfîleri ihsanı genellikle Allah'ı müşâhede etmek ve kulun Allah tarafından murâkabe edilmesi şeklinde yorumlamışlardır. Bu iki temel kavramın yanı sıra tasavvuf disiplini içerisinde ihsan ile irtibatlı başkaca kavramlar da değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Onların izinden giden Ebû Hâmid el- Gazzâlî de ihsanı murâkabe anlayışının merkezine oturtmuştur. Gazzâlî sonrası dönemde ise sûfîler genel olarak ihsânı tasavvufun bütününü ifade edecek tarzda ele almayı tercih etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The Prophetic saying known in the relevant literature as the Hadith of Gabriel holds a special place in Islamic culture because it contains the definitions of the concepts of Islam, faith, and ihsan given by the Prophet Muhammad. The word“ihsan”, which literally means goodness and beauty, has acquired new meanings over time, based on the Prophet's definition in the hadith as“worshiping as if one sees God.”In this context, Sufis, aiming to live the Islamic faith in its most beautiful form, have made ihsan their life's purpose and have written works expressing this. In this regard, early Sufis generally interpreted ihsan as witnessing God and being observed by God. In addition to these two fundamental concepts, other concepts related to ihsan have also been considered within the discipline of Sufism. Following in their footsteps, Abu Hamid al-Ghazali also placed ihsan (excellence in worship) at the center of his contemplation philosophy. In the post-Ghazali period, Sufis generally preferred to consider ihsan in a way that encompassed the entirety of Sufism.