Şükür kavramı ve şükrün insan psikolojisine etkileri
The consept of gratitude and the effects of gratutude on human psychology
- Tez No: 1010095
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, şükür kavramının önemini ve insan psikolojisi üzerindeki etkilerini disiplinler arası bir bakışla incelemeyi amaçlamaktadır. Pozitif psikolojinin gelişimiyle birlikte bireyin güçlü yönlerine ve psikolojik kaynaklarına yönelen ilgi artmış; bu bağlamda şükür, psikolojik sağlamlığı destekleyen önemli bir kavram olarak öne çıkmıştır. Çalışma kuramsal bir derleme niteliğindedir. Kavram disiplinler arası çerçevede ele alınmış; şükrün ne olduğu kadar ne olmadığı da ortaya konarak kavramla ilgili yanlış anlamaların önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Şükür bireyin düşünme, hissetme ve yaşam deneyimlerini yorumlama biçimini etkileyen çok boyutlu bir yapı olarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda şükür alışkanlıkları ve uygulamaları, bireyin bilişsel yeniden çerçeveleme ve duygusal düzenleme süreçlerine katkı sunması yönüyle önem arz etmektedir. Literatür incelendiğinde, şükür odaklı bir yaklaşımın bireyin psikolojik sağlamlığını güçlendirdiği, stresle başa çıkmasını kolaylaştırdığı ve yaşam doyumunu artırdığı görülmektedir. Ayrıca şükür, bireyin kendisiyle, çevresiyle ve yaratıcıyla kurduğu ilişkileri daha anlamlı kılan bir değer olarak öne çıkmaktadır. Çalışma, bireyin şükür geliştirmesini zorlaştıran duygusal ve bireysel etkenleri incelemiş ve günlük yaşama şükür pratiğini kazandıracak yöntemlere de değinmiştir Sonuç olarak çalışma, şükrün yalnızca bir duygu değil; bireyin yaşam deneyimlerini yorumlama ve değer biçme biçimini şekillendiren çok boyutlu bir süreç olduğunu göstermektedir. Kavramın disiplinler arası çalışmalarda görünürlüğünün artırılması hem bireysel hem toplumsal faydalar açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the importance of the concept of gratitude and its effects on human psychology from an interdisciplinary perspective. With the development of positive psychology, interest in individuals' strengths and psychological resources has increased; in this context, gratitude has emerged as a significant concept that supports psychological resilience. The study is a theoretical compilation and is based on a literature review. The concept is addressed within an interdisciplinary framework; not only what gratitude is, but also what it is not is clarified in order to prevent possible misconceptions. Gratitude is considered a multidimensional construct that influences how individuals think, feel, and make sense of their life experiences. In this regard, gratitude habits and practices are emphasized as contributing to individuals' cognitive reappraisal and emotional regulation processes. A review of the literature indicates that a gratitude-focused approach strengthens individuals' psychological resilience, facilitates coping with stress, and enhances life satisfaction. Moreover, gratitude stands out as a value that makes the relationships individuals established with themselves, their environment, and the Creator more meaningful. The study also examines the emotional and individual factors that hinder the development of gratitude and discusses methods for incorporating gratitude practices into daily life. In conclusion, the study demonstrates that gratitude is not merely an emotion, but a multidimensional process that shapes how individuals interpret and assign value to their life experiences. Increasing the visibility of this concept in interdisciplinary studies has significance in terms of both individual and societal benefits.