Osmanlı'dan Rusya'ya Vidin Bulgarlarının göçü ve geri dönüşü (1861–1862)
Migrations from the Ottoman Empire to Russia in the 19th century: The migration of the Vidin Bulgarians in 1861–1862
- Tez No: 1010096
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1861–1862 yıllarında Osmanlı Devleti'nin Vidin bölgesinden Rus İmparatorluğu'na yönelen Bulgar köylü göçünü incelemektedir. Yaklaşık 10.000 kişiyi kapsayan bu hareket, ağır şartlar nedeniyle kısmen başarısızlıkla sonuçlanmış ve göçmenlerin bir bölümü geri dönmek zorunda kalmıştır. Araştırma, göçün yalnızca siyasi ya da diplomatik bir girişim olmadığını, aynı zamanda sosyal ve ekonomik krizlerin de belirleyici rol oynadığını ortaya koymaktadır. Osmanlı Arşivi, Rusya Devlet Tarih Arşivi (RGİA) ve Bulgar basınındaki belgeler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş, Türkçe, Bulgarca, Rusça ve İngilizce literatürden yararlanılmıştır. Nicel veriler (göçmen sayıları, ölüm ve dönüş oranları) ile nitel veriler (raporlar, mektuplar, gazeteler) birlikte analiz edilerek göçün çok boyutlu doğası aydınlatılmıştır. Bu bağlamda çalışma, Vidin Bulgarlarının göçünü Osmanlı Tanzimat politikaları, Balkanlar'daki sosyal huzursuzluk ve Rusya'nın kolonizasyon stratejileriyle birlikte ele alarak konuyu tarihsel–sosyolojik bir perspektifle değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the migration of Bulgarian peasants from the Vidin region of the Ottoman Empire to the Russian Empire in 1861–1862. Involving more than 10,000 people, the movement ended only partially successfully as many migrants were forced to return due to harsh conditions. The study demonstrates that the migration was not solely the result of political or diplomatic initiatives but was also shaped by deep social and economic crises. Sources from the Ottoman Archives, the Russian State Historical Archive (RGIA) and Bulgarian press materials were comparatively analyzed and Turkish, Bulgarian, Russian and English secondary literature was also used. By combining quantitative data (numbers of migrants, death and return rates) with qualitative evidence (reports, letters, newspapers) the multidimensional nature of the migration has been illuminated. Thus the dissertation situates the Vidin Bulgarians' migration within the framework of Ottoman Tanzimat reforms, social unrest in the Balkans and Russian colonization strategies and offers a historical–sociological perspective.