Enhancing critical thinking skills through argument-based reading and debate activities in EFL classrooms
Yabancı dil olarak ingilizce öğrenen sınıflarda argüman temelli okuma ve münazara etkinlikleri yoluyla eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 1010108
  2. Yazar: SERAY ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Günümüz eğitim anlayışında, eleştirel düşünme, bireylerin bilgileri sorgulama, kanıtları değerlendirme, farklı bakış açılarını göz önünde bulundurma ve mantıklı çıkarımlarda bulunma becerileri açısından temel bir yetkinlik olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, Türkiye'de İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenme bağlamında eleştirel düşünmenin dil öğretimine sistematik ve pratik bir şekilde entegre edilmesinin önemi giderek artmaktadır. Araştırmanın temel amacı, argüman temelli okuma metinleri ve münazara etkinliklerinin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu bağlamda, çalışma nicel ve nitel teknikleri birleştiren yarı deneysel karma yöntem tasarımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinde okuyan İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 10 öğrenciden oluşmuştur. Nicel veriler, eğitimsel müdahale öncesinde ve sonrasında Ennis–Weir Eleştirel Düşünme Testi (EWCTET; Ennis ve Weir, 1985) kullanılarak toplanmıştır; nitel veriler ise altı haftalık bir süre boyunca her tartışma etkinliğinden sonra öğrenciler tarafından yazılan yansıtma günlüklerinden elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistikler ve ilişkili örnekler için t-testi kullanılmıştır. Bulgular, öğrencilerin eleştirel düşünme test puanlarında ön testten son teste kadar önemli bir artış olduğunu göstermiştir. Nitel veriler betimsel nitel analiz yaklaşımı kullanılarak incelenmiş ve öğrencilerin kanıta dayalı akıl yürütme, bilgi ve kaynakların eleştirel değerlendirilmesi, karşıt görüşlerin tanınması, çürütme oluşturma ve farklı bakış açılarının bütünleştirilmesi gibi bilişsel becerilerinde gelişme yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca, öğrencilerin kendilerini ifade etme konusunda özgüven kazandıkları, öğrenme motivasyonlarının arttığı ve farklı görüşlere daha açık hale geldikleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, argüman temelli okuma ve münazara etkinliklerinin, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin hem bilişsel hem de duyusal boyutlarda eleştirel düşünme becerilerinin gelişimine katkıda bulunduğunu göstermektedir. Bulgular, eleştirel düşünmenin yabancı dil öğretimine etkili bir şekilde entegre edilmesine ilişkin pedagojik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's educational understanding, critical thinking is considered a fundamental competency in terms of individuals' ability to question information, evaluate evidence, consider different perspectives, and make logical inferences. Therefore, the importance of systematically and practically integration of critical thinking into language teaching in the context of English as a foreign language (EFL) in Turkey is gradually increasing. The main objective of this research is to reveal the effect of argument-based reading texts and debate activities on Turkish EFL students' critical thinking skills. In this regard, the study was conducted using a quasi-experimental mixed methods design that combined quantitative and qualitative techniques. The study group consisted of 10 EFL students studying at a foundation university in Turkey. Quantitative data were collected before and after the instructional intervention using the Ennis–Weir Critical Thinking Test (the EWCTET; Ennis and Weir, 1985); qualitative data were obtained from reflection logs written by students after each debate activity over a period of six weeks. Descriptive statistics and the t-test for related samples were used in the analysis of quantitative data. The findings showed a significant increase in students' critical thinking test scores from the pre-test to the post-test. Qualitative data were examined using a descriptive qualitative analysis approach and revealed that students experienced development in cognitive skills such as evidence-based reasoning, critical evaluation of information and sources, recognition of opposing views, refutation formation, and integration of different perspectives. In addition, it was determined that students gained confidence in expressing themselves, their motivation to learn increased, and they became more open to different opinions. In conclusion, this study demonstrates that argument-based reading and debate activities contribute to the development of Turkish EFL students' critical thinking skills in both cognitive and affective dimensions. The findings offer pedagogical implications regarding the effective integration of critical thinking into foreign language teaching.