Drama tekniğinin üstün zekalı öğrencilerin İngilizce eğitimine etkisi
The effect of drama technique on English education of gifted students
  1. Tez No: 1010132
  2. Yazar: MURAT KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, drama tekniğiyle yürütülen İngilizce öğretiminin, Bilim ve Sanat Merkezi'ne (BİLSEM) devam eden üstün zekâlı ilköğretim öğrencilerinin İngilizce öğrenme sürecine ilişkin tutum, motivasyon ve duyuşsal özellikleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, nicel, zayıf deneysel bir desenle yürütülmüş; tek grup ön test–son test modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında bir BİLSEM'e devam eden, 3,4,5,6 ve 7. sınıf düzeylerinde öğrenim gören 40 üstün yetenekli öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, öğrencilerin İngilizceye ve drama temelli öğretime yönelik tutum ve algılarını ölçmek amacıyla daha önce tez çalışmalarında kullanılmış ve kullanım amaçlı izinleri alınmış olan İngilizce Öğreniminde Motivasyon Ölçeği ve Yabancı Dil Öğrenme Kaygısı Ölçeği iki Likert tipi ölçek kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler için betimsel istatistikler, Cronbach alfa güvenirlik katsayısı, eşleştirilmiş örneklemler t - testi ve sınıf ile yaş değişkenlerine göre tek yönlü ANOVA teknikleri uygulanmıştır. Bulgular, her iki ölçekten elde edilen ön test ve son test verileri sonucunda istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Hesaplanan Cohen's değeri de aynı şekilde etki büyüklüğünün çok büyük olduğunu ortaya koymuştur. Sınıf ve yaş değişkenlerine göre yapılan ANOVA analizlerinde motivasyon ölçeği için anlamlı bir farklılaşma saptanmamıştır. Genel olarak sonuçlar, drama temelli İngilizce öğretiminin bu örneklemde kısa vadede beklenen olumlu duyuşsal çıktıları ürettiğini, ama bununla birlikte bu durumun uygulama süresinin sınırlılığı ve üstün zekâlı öğrencilerin kendine özgü duyuşsal özellikleri ile ilişkili kısıtlılıklar olabileceğini göstermektedir. Araştırmanın bulguları doğrultusunda, drama etkinliklerinin üstün yetenekli öğrencilere göre farklılaştırılması, drama programlarının süresinin uzatılması, ölçeklerin yeniden yapılandırılması ve nicel verilerin nitel verilerle desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to investigate the effect of drama-based English instruction on gifted primary school students' attitudes, motivation and affective characteristics related to the process of learning English. The research was conducted within a predominantly quantitative framework and employed a one-group pretest–posttest quasi-experimental design. The study group consisted of 40 gifted students attending a Science and Art Center (BİLSEM) in the 2024–2025 academic year, enrolled in grades 3, 4, 5, 6and 7. As a data collection tool, English Learning Motivation Scale and the Foreign Language Learning Anxiety Scale were used as data collection tools. Descriptive statistics, Cronbach's alpha reliability coefficient, paired samples t-test, and one-way ANOVA techniques according to class and age variables were applied to the data obtained from the scales. The findings showed that the pre-test and post-test data obtained from the scales were statistically mean. The calculated Cohen's value also revealed that the effect size was very large. In the ANOVA analyses conducted according to class and age variables, no significant differentiation was found for the motivation scale. Overall, the results indicate that drama-based English instruction produced the expected positive affective outcomes in the short term in this sample, but also suggest that this may be related to limitations in the duration of the intervention and the unique affective characteristics of gifted students. In line with the findings of the study, it is recommended that drama activities be differentiated according to gifted students, the duration of drama programs be extended, scales be restructured, and quantitative data be supported by qualitative data.