Rotator manşet yırtıklarında yırtığın başlangıç yüzünün ve paterninin tendon delaminasyonu üzerindeki rolü
The role of tear initiation surface and tear pattern on tendon delamination in rotator cuff tears
  1. Tez No: 1010131
  2. Yazar: ETHEM BURAK OKLAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TURGAY ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Rotator manşet delaminasyonu, yırtığın morfolojisini değiştiren bir patoloji olduğundan rotator manşet yırtığı nedeniyle opere edilen hastalarda mutlaka değerlendirilmelidir. Literatürde delamine olmuş hastalarda yırtık onarım sonuçlarına dair çok sayıda çalışma bulunmasına rağmen, delaminasyonun etyolojisi ve delaminasyon görülen hastaların karakteristik özellikleri hakkında sınırlı bilgi mevcuttur. Dejenerasyon zemininde gelişen delamine tam kat rotator manşet yırtıklarında, yırtığın eklem yüzünden mi yoksa bursal yüzden mi başladığının belirlenmesi, subakromiyal bölgede ek cerrahi müdahale gereksinimi açısından büyük önem taşımaktadır. İleri düzeyde korakoakromiyal ligaman (KAL) dejenerasyonu, humerus ayak izinde kapsüler kalıntı varlığı ve akromiyoklavikular (AK) eklemde osteofit oluşumu, yırtığın bursal yüzden başladığının göstergeleridir. Ayrıca, yırtık paterninin (kresent, anterior L, posterior L, U) belirlenmesi, anatomik bir onarımın sağlanabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, sunulan çalışmanın iki temel amacı bulunmaktadır; (1) yırtığın bursal yüzden başladığını gösteren üç parametrenin delamine olan ve olmayan tam kat rotator manşet yırtıklarında görülme sıklıklarını karşılaştırarak delaminasyon ile yırtık başlangıç yüzü arasındaki olası ilişkiyi belirlemek, (2) delaminasyon bulunan ve bulunmayan hastaların yırtık paternlerini karşılaştırarak yırtık paterni ile delaminasyon arasındaki ilişkiyi değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde Aralık 2021 – Eylül 2024 tarihleri arasında rotator manşet yırtığı tanısı konularak artroskopik onarım uygulanan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Dejeneratif tam kat rotator manşet yırtıkları tespit edilerek, yeterli veriye sahip hastalardan bir çalışma grubu oluşturuldu. Hastalar, delaminasyon varlığına göre iki gruba ayrıldı ve analizler bu gruplar üzerinde gerçekleştirildi. Her bir gruptaki hastaların yaşı, cinsiyeti, dominant kolu, semptom süresi, yırtık büyüklüğü ve yırtık paterni belirlenerek, gruplar arasında bu karakteristik özellikler açısından bir fark olup olmadığı incelendi. Sonrasında, Cofield sınıflamasına göre küçük ve orta boyuttaki yırtıklara sahip hastalardan ayrı bir alt çalışma grubu oluşturuldu. Bu alt grup analizinde de hastalar, delaminasyon varlığına göre iki gruba ayrılarak incelendi. Alt grupta, delaminasyonu olan ve olmayan hastalarda yukarıda belirtilen karakteristik özelliklere ek olarak, KAL dejenerasyonu, kapsüler kalıntı varlığı ve AK eklemde osteofit varlığı da değerlendirildi. Bulgular: Ana grup incelendiğinde, delaminasyon bulunan ve bulunmayan hastalar arasında yaş, cinsiyet, semptom süresi ve dominant koldan ameliyat olma açısından anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Ancak, delaminasyon bulunan hastalarda yırtık genişliği ve retraksiyonun daha fazla olduğu, ayrıca delaminasyonlu yırtıkların daha çok L tipi (anterior veya posterior) paterninde görüldüğü saptanmıştır. Yapılan çoklu regresyon analizinde, yırtık büyüklüğünden ziyade L tipi yırtık paterninin delaminasyon ile güçlü bir ilişki gösterdiği görülmüştür. Alt grup analizinde, yaş, cinsiyet, semptom süresi, dominant koldan ameliyat olma ve yırtık büyüklüğü açısından her iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığı gözlenmiştir. KAL dejenerasyonu, kapsüler kalıntı varlığı ve AK eklemde osteofit oluşumunun ise delaminasyonlu yırtıklarda daha sık görüldüğü saptanmıştır. Alt grup üzerinde yapılan çoklu regresyon analizinde ise KAL dejenerasyonu ve kapsüler kalıntı varlığının delaminasyon ile yüksek derecede ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Sunulan çalışmada elde edilen bulgular, dejeneratif tam kat rotator manşet yırtıklarında, yırtığın bursal yüzden başlamasının ve L tipi yırtık paternine sahip olmasının, delaminasyon görülme olasılığını artıran belirleyici faktörler olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki, delaminasyon bulunan yırtıklarda subakromial sıkışma mutlaka değerlendirilmeli ve gerekirse subakromial dekompresyon/akromiyoplasti uygulunmalıdır. Ayrıca artroskopik muayene sırasında delamine yırtıkların paterninin titizlikle belirlenmeli ve cerrahi onarım, yırtığın anatomik özelliklerine uygun şekilde planlanıp gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rotator cuff delamination should be thoroughly evaluated in patients planned for surgery due to rotator cuff tears, as it represents a pathology that significantly alters the morphology of the tear. Although there are numerous studies in the literature regarding the outcomes of tear repair in patients with delamination, there is limited information on the etiology and the characteristic features of patients with delamination. In full-thickness rotator cuff tears with delamination developing on a degenerative background, determining whether the tear is from the articular or bursal side is of great importance in terms of the need for additional surgical intervention in the subacromial region. Severe degeneration of the CAL, the presence of a capsule remnant at the humeral footprint and osteophyte formation in the AC joint are indicators that the tear is from the bursal side. Additionally, determining the tear pattern (crescent, anterior L, posterior L, U) is crucial for achieving an anatomical tendon repair. Therefore, this study has two primary objectives: (1) to determine the potential relationship between delamination and tear initiation surface by comparing the prevalence of three parameters indicative of a bursal-sided tear in full-thickness rotator cuff tears with and without delamination, and (2) to evaluate the relationship between tear pattern and delamination by comparing the tear patterns of patients with and without delamination. Materials and Methods: Patients diagnosed with rotator cuff tears and treated with arthroscopic repair between December 2021 and September 2024 at the Department of Orthopedics and Traumatology, Gazi University Faculty of Medicine, were retrospectively evaluated. A study group was formed by identifying degenerative full-thickness rotator cuff tears and selecting patients with adequate data. Patients were classified into two groups based on the presence of delamination, and analyses were conducted on these groups. The age, sex, dominant arm, symptom duration, tear size, and tear pattern of the patients in each group were determined, and the groups were compared to determine if there were any differences in these characteristics. Subsequently, a separate subgroup was formed from patients with small and medium-sized tears according to the Cofield classification. In this subgroup analysis, patients were also classified into two groups based on the presence of delamination. In the subgroup, in addition to the previously mentioned characteristics, CAL degeneration, the presence of a capsular remnant, and osteophyte formation in the AC joint were also evaluated in patients with and without delamination Results: In the analysis of the main group, no significant differences were observed between patients with and without delamination in terms of age, gender, symptom duration, and undergoing surgery on the dominant arm. However, it was observed that patients with delamination had larger tear widths and greater retraction, and that delaminated tears were more frequently observed in the L-type (anterior or posterior) pattern. Multivariate regression analysis revealed that L-type tear pattern, but not tear size, was strongly associated with delamination. In the subgroup analysis, no significant differences were observed between the two groups in terms of age, gender, symptom duration, undergoing surgery on the dominant arm, and tear size. It was observed that CAL degeneration, the presence of a capsular remnant, and osteophyte formation in the AC joint were more frequently observed in delaminated tears. The multivariate regression analysis performed on the subgroup revealed that CAL degeneration and the presence of a capsular remnant were highly associated with delamination. Conclusion: The findings of presented study indicate that in degenerative full-thickness rotator cuff tears, initiation from the bursal side and the presence of an L-type tear pattern are key factors that increase the likelihood of delamination. The results suggest that in tears with delamination, subacromial impingement should be thoroughly evaluated, and if necessary, subacromial decompression or acromioplasty should be performed. Additionally, during arthroscopic examination, the pattern of delaminated tears should be meticulously identified, and surgical repair should be planned and executed in accordance with the tear's anatomical characteristics.