Postgresql veri tabanlarında optimizasyon
Optimization in postgresql databases
  1. Tez No: 1010140
  2. Yazar: GENCAY DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE YÜCEL KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, PostgreSQL veri tabanı üzerinde önerilen optimizasyon yöntemleri uygulanarak veri tabanı şemalarının performans açısından nasıl iyileştirilebileceği araştırılmıştır. Bu kapsamda, aynı veri setleri üzerinde optimizasyon öncesi ve sonrası gerçekleştirilen sorguların çalışma süreleri karşılaştırılmış; böylece sunulan yöntemlerin veri tabanı performansına ölçülebilir bir katkı sağlayıp sağlamadığı ortaya konulmuştur. Çalışmada, standart bir e-ticaret sisteminde bulunması gereken temel veri setleri oluşturulmuş ve bu veri setleri üzerinde çeşitli optimizasyon teknikleri uygulanmıştır. Önerilen kuralların etkisini değerlendirebilmek amacıyla, indeksleme ve bölümleme (partitioning) yapılmamış tablolar ile bu işlemler uygulandıktan sonraki tablolar karşılaştırılmış; her iki durumda da temel sorguların ortalama yanıt süreleri ölçülerek performans farkları incelenmiştir. Bu çalışma, birleşik bir PostgreSQL ortamında indeksleme, bölümleme ve bakım mekanizmalarının birleşik etkilerini deneysel olarak değerlendirerek literatüre katkıda bulunmaktadır. PostgreSQL veri tabanına erişim sağlamak ve çalışma kapsamında gerçekleştirilen sorguların sonuçlarını görüntülemek için pgAdmin ara yüzü kullanılmıştır. Ölçümlerde, özellikle büyük hacimli veri barındıran tablolarda indekslerin ve partitioning yapılarının sorgu yürütme sürelerine etkisi ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, veri tabanı tasarımı ve yönetimi süreçlerinde uygulanacak olan doğru optimizasyon tekniklerinin sorgu performansını anlamlı düzeyde iyileştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, optimization methods proposed for PostgreSQL databases were applied to improve the performance of database schemas. Within this scope, query execution times obtained before and after the optimizations were compared using identical datasets, allowing the performance impact of the proposed methods to be quantitatively evaluated. A set of data tables reflecting the structure of a standard e-commerce system was constructed, and various optimization techniques were implemented on these datasets. To assess the effectiveness of these techniques, queries executed on tables without indexing and partitioning were compared with queries executed on the same tables after indexing and partitioning were applied. The differences in execution times were measured in order to evaluate how these optimization strategies influence database performance. This study contributes to the literature by experimentally evaluating the combined effects of indexing, partitioning, and maintenance mechanisms within a unified PostgreSQL environment. PgAdmin was used as the interface for accessing the PostgreSQL database and visualizing the query results. The analysis particularly focused on the effects of indexes and partitioning structures on query execution times in tables containing large volumes of data. The findings demonstrate that appropriate optimization techniques can significantly improve query performance and contribute to more efficient database design and management processes.