Entity framework'ün farklı veri tabanlarındaki performans analizi
Performance analysis of entity framework in different databases
  1. Tez No: 514187
  2. Yazar: TAHSİN BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN YÜKSELTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yazılım geliştiriciler tarafından sıkça kullanılan Entity Framework'ün farklı veri tabanları ile kullanılarak performans analizlerinin yapılması ve böylelikle ilgili framework için veri tabanı seçimine yardımcı olacak öneriler çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu amaca ulaşmak için çalışma sürecinde bir yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilen yazılım, profesyonel bir yazılım geliştirme süreci takip edilerek tamamlanmıştır. Yazılım geliştirme süreçlerini yönetmek için şelale modeli tercih edilmiştir. Yazılım, Entity Framework'ün farklı veri tabanlarında (MYSQL, MSSQL, ORACLE, POSTGRESQL gibi) performansını test etmek için kullanılmıştır. Bunun için yazılımda farklı veri kümeleriyle kayıt ekleme, silme, güncelleme arama ve sıralama gibi temel veri tabanı işlemleri yapılırken İŞLEM SÜRESİ, RAM, CPU gibi kaynakların kullanımı karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir. Karşılaştırma sonuçları grafiksel olarak bulgular ve değerlendirme bölümünde detaylı olarak verilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research intends to conduct the performance analysis of The Entity Framework, which is frequently used by software developers, using different databases and thus to make suggestions that will help select a database for the relevant framework. In order to achieve this goal, a software was developed during the study period. The developed software has been completed by following a professional software development process. The waterfall model was chosen to manage the software development processes. The software was used to test the performance of the Entity Framework in different databases (such as MYSQL, MSSQL, ORACLE, POSTGRESQL). For this purpose, the use of resources such as TIME, RAM, CPU were analysed comparatively while basic database operations such as creating, deleting, updating, searching and sorting are done in the software with different data clusters. The comparison results are presented and interpreted graphically in the Findings and Evaluation section in detail.