Birden fazla tematik haritanın tek bir vektör veri tabanından yönetilmesi
Managing multiple thematic maps from a single vector database
- Tez No: 742671
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez, hâlihazırda geliştirilmesine devam edilen bir projenin anlatımıdır. Bu çalışma ile ülkemizin ulusal haritacılık kurumu olan ve en fazla tematik harita üretimi yapan Harita Genel Müdürlüğü (HGM)'nün sorumluluğunda bulunan tematik haritalar azami ölçüde standartlaştırılarak, kurulmuş olan dosya konumlu coğrafi veri tabanlarına (DKCVT) entegre edilmiştir. Daha sonra bu veri tabanları kurumsal coğrafi veri tabanlarına (KCVT) aktarılarak tüm tematik haritaların güncelleme işlemlerinin takip ve yönetiminin yapılması sağlanmıştır. Tezin birinci bölümünde tematik haritaların güncel tutulmasında karşılaşılan problemlerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde konu ile alakalı genel tanımlara yer verilmiş, üçüncü bölümde tematik harita üretim aşamaları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde birden fazla tematik haritanın tek bir vektör veri tabanından yönetilmesi projesinde yapılanlar anlatılarak geliştirilen uygulamalar tanıtılmıştır. Beşinci bölümde ise projenin sonuçlarından bahsedilmiştir. Tez çalışmasının uygulama aşamasında; HGM tarafından üretilen farklı ölçek, extent (çalışma alanı), boyut ve projeksiyondaki 656 adet tematik harita, birinci veri düzenlemeleri ve güncellemeleri yapılarak yeni kurulan arşiv sistemine aktarılmış olup bu haritalardan 559 tanesi ölçek bazlı kurulmuş olan üç farklı DKCVT den birine entegre edilmiştir. Daha sonra ise bu veri tabanları üzerinden ikinci veri düzenlemeleri yapılarak SQL tabanlı KCVT'ye aktarılmıştır. Bu çalışmada kullanılan vektör veriler ve raster veriler açık kaynaklardan ve HGM'den elde edilmiştir. Harita üretim programı olarak Esri firmasına ait ArcMap uygulaması, veri tabanı olarak DKCVT (File Geodatabase) ve KCVT (Enterprise Geodatabase) kullanılmıştır. KCVT de veri tabanı yönetim sistemi olarak açık kaynak kodlu PostgreSQL server tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a description of a project that is currently under development. With this study, the thematic maps, which are under the responsibility of the General Directorate of Mapping (GDM), which is the national mapping agency of our country and produce the most thematic maps, are standardized to the maximum extent and integrated into the file geodatabases (FGDB) to be established. Afterwards, these databases were transferred to enterprise geodatabases (EGDB), and it was ensured that the updating processes of all thematic maps were follewed and managed. In the first parth of the thesis, the problems encountered in keeping the thematic maps up to-date are mentioned. In the second part, general definitions related to the subject are given, and in the third part, the thematic map production stages are explained. In the fourth chapter, what was done in the project of managing multiple thematic maps from a single vector database was explained and the applications developed were introduced. In the fifth chapter, the results of the project are mentioned. In the application phase of the thesis work; 656 thematic maps in different scales, extents, sizes and projections produced by GDM were transferred to the newly established archive system by making 1st data arrangements and updates, and 559 of these maps were integrated into one of 3 different FGDB's established on a scale-based. Then, second data arrangements were made over these databases and transferred to SQL-based EGDB. Vector data and raster data used in this study were obtained from open sources and GDM. ArcMap application belonging to Esri company was used as the map production program, FGDB and EGDB were used as the database. Open source PostgreSQL server is preferred as database management system in EGDB.