Üçlü negatif meme karsinomlarında TROP2 ekspresyon düzeyinin histopatolojik parametreler, neoadjuvan kemoterapi yanıtı ve prognoz ile ilişkisi: Retrospektif analiz (2011–2025)
Üçlü negatif meme karsinomlarında trop2 ekspresyon düzeyinin histopatolojik parametreler, neoadjuvan kemoterapi yanıtı ve prognoz ile ilişkisi: Retrospektif analiz (2011–2025)
- Tez No: 1010169
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN AKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, üçlü negatif meme kanserinde (ÜNMK) Trofoblast hücre yüzey antijeni 2 (Trop2) ekspresyonunun klinikopatolojik parametreler, neoadjuvan kemoterapi (NAK) yanıtı, sağkalım ile ilişkisinin ve tedavi öncesi-sonrası ekspresyon değişiminin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, tek merkezli çalışmada 2011–2025 yılları arasında tanı almış 167 ÜNMK olgusu incelendi. Trop2 ekspresyonu immünohistokimyasal yöntemle H-skor (0–300) kullanılarak değerlendirildi ve düşük, orta, yüksek olarak sınıflandırıldı. Klinikopatolojik parametreler ile ilişkiler Ki-kare/Fisher's exact testleri ile analiz edildi. Sağkalım analizleri Kaplan–Meier ve Log-rank yöntemleri ile gerçekleştirildi. NAK öncesi ve sonrası ekspresyon değişimi eşleşmiş olgularda değerlendirildi. Bulgular: Trop2 ekspresyonu olguların %26,9'unda düşük, %35,9'unda orta ve %37,2'sinde yüksek düzeyde saptandı. Yüksek Trop2 ekspresyonu; artmış nükleer pleomorfizm (p=0,043), yüksek mitotik aktivite (p=0,030) ve yüksek histolojik derece (p=0,029) ile ilişkili bulundu. Ayrıca yüksek Trop2 düzeyi ile daha yüksek stromal TIL oranı (p=0,001) ve sitoplazmik boyanma varlığı (p=0,002) arasında anlamlı ilişki saptandı. Genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım ile Trop2 düzeyi arasında anlamlı ilişki izlenmedi. Metastazsız sağkalım analizinde istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte yüksek Trop2 ekspresyon grubunda daha iyi sağkalıma yönelik bir eğilim izlendi (p=0,057). NAK alan hastalarda yüksek Trop2 ekspresyonu daha iyi genel sağkalım ile ilişkili bulundu (p=0,040). NAK öncesi Trop2 düzeyi ile patolojik yanıt arasında ilişki saptanmadı ve tedavi öncesi–sonrası ekspresyon düzeyleri arasında anlamlı değişiklik izlenmedi. Sonuç: ÜNMK'de Trop2 ekspresyonunun geniş bir dağılım gösterdiği, özellikle proliferatif tümör özellikleri ve tümör mikroçevresi ile ilişkili olabileceği gösterildi. Trop2'nin prognostik değeri net olarak ortaya konulamamakla birlikte, NAK alan alt grupta genel sağkalım ile ilişkisi ve metastazsız sağkalımda gözlenen eğilim dikkat çekici bulgular olarak değerlendirildi. Ekspresyonun tedavi sürecinde büyük ölçüde stabil kalması, Trop2'nin tümörün intrensek biyolojisini yansıtan bir belirteç olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the relationship between trophoblast cell surface antigen 2 (Trop2) expression and clinicopathological parameters, neoadjuvant chemotherapy (NAC) response, and survival outcomes in triple negative breast cancer (TNBC), as well as to assess changes in expression before and after treatment. Materials and Methods: In this retrospective, single-center study, 167 TNBC cases diagnosed between 2011 and 2025 were analyzed. Trop2 expression was assessed immunohistochemically using the H-score (0–300) and categorized as low, intermediate, or high. Associations with clinicopathological parameters were analyzed using Chi-square or Fisher's exact tests. Survival analyses were performed using Kaplan–Meier and Log-rank methods. Changes in Trop2 expression before and after NAC were evaluated in paired samples. Results: Trop2 expression was low in 26.9%, intermediate in 35.9%, and high in 37.2% of cases. High Trop2 expression was associated with increased nuclear pleomorphism (p=0.043), higher mitotic activity (p=0.030), and higher histological grade (p=0.029). In addition, high Trop2 expression was associated with higher stromal tumor-infiltrating lymphocyte (sTIL) levels (p=0.001) and the presence of cytoplasmic staining (p=0.002). No significant association was observed between Trop2 expression and overall survival or disease-free survival. Although not statistically significant, a trend toward improved metastasis-free survival was observed in the high Trop2 group (p=0.057). In patients receiving NAC, high Trop2 expression was associated with better overall survival (p=0.040). No association was found between pre-treatment Trop2 expression and pathological response, and no significant change in Trop2 expression was observed before and after treatment. Conclusion: Trop2 expression in TNBC shows a wide distribution, appears to be associated with proliferative tumor characteristics and the tumor microenvironment. Although its prognostic value could not be clearly established, the observed association with survival in the NAC subgroup and the trend in metastasis-free survival are noteworthy findings. The relative stability of Trop2 expression throughout treatment suggests that it may reflect the intrinsic biology of the tumor.