Orta ölçekli mimari bürolar için kalite güvence sistemi model önerisi
Quality assurance system model proposal for the medium architectural offices
  1. Tez No: 101017
  2. Yazar: İLKNUR AKINER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUR ESİN ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ORTA ÖLÇEKLİ MİMARI BÜROLAR İÇİN KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ MODEL ÖNERİSİ ÖZET Avrupa Birliği'ne üyeliği söz konusu olan Türkiye önemli bir şansla karşı karşıyadır. Ancak, öyle görünüyor ki Avrupa Birliği amacı ve beklentilerine göre, Türkiye bina endüstrisinde yeni standart ve rehberlerin getirdiği şartlara uyum sağlamak durumundadır. Uluslararası rekabet ortamında varlığım sürdürebilmesi için, yapı endüstrisine dahil firmalar, Toplam Kaliteye ulaşma uğruna Avrupa' mn rehberliğinde özellikle ISO 9001 standartlarının getirdiği önerileri yerine getirmekle karşı karşıya kalacaklardır. Bu çalışmanın yapılmasındaki asıl amaç, şimdiye kadar ürün üreten firmaların ya da inşaat firmalarının sahip olduğu Kalite Güvence Standardı ISO 9001 'in, ürün olarak proje üreten mimari tasarım firmalarına adapte edilebilirliğini araştırmaktır. Alt amaç ise mimari ürünün fiziksel olarak gerçekleştirilmesinden sorumlu genel yüklenici bir firmanın sektördeki kalite tecrübesinden hareketle ürünün meydana getirilmesi sürecinde başrolü oynayan mimari bürolarda, kalitenin sağlanmasına ilişkin yapılan araştırmaların incelenmesi, mevcut durum ve gelişimin tespiti yanısıra ISO 9001 standardının uygulanışına ilişkin bir kalite planı modeli (el kitabı) oluşturmaya çalışmaktır. Tezin ilk bölümünde araştırmanın önemine ve amacına yönelik olarak Türkiye'de bina endüstrisinde kalite kavramım gündeme getiren nedenler kısaca tanıtılmıştır. Mimari bürolarda kalite güvence sisteminin uygulanmasının gereklilikleri kısaca açıklandıktan sonra araştırmanın amacı ve yöntemi hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde ise bina endüstrisinde kalite algınaşına ilişkin tanımlar; kalite güvence sisteminin tanıtımı, ortaya çıkışı ve tarihi gelişimi, kalite güvence sertifikası veren başlıca gruplar; ISO (International Organization for Standardization) ve ISO 9001 standartları; son olarakta Toplam Kalite Yönetimine ilişkin literatür tanımlan yer almaktadır. Üçüncü bölümde, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin bina endüstrisinde kalitenin sağlanması açısından izlediği yol ve son zamanlarda yapılan çalışmalar irdelenmiştir. Üye ülkelerin bina endüstrisinde kaliteyi sağlamak üzere geliştirdikleri yöntemler ve içinde bulunduğu durum ortaya çıkartılarak, konu hakkında ülkemizin içinde bulunduğu durum karşılaştırılmaya çalışılmıştır. vıııDördüncü bölümde, bina endüstrisinin kaliteye yaklaşımı ele alınarak, bina endüstrisinde kalitenin sağlanmasına ilişkin teknikler ve uygulanan standartlara ilişkin bilgiler verilmektedir. Bunun yanısıra, bina endüstrinde kalite güvence belgesi alınmasının nedenleri, ülkemizde konuya olan yaklaşım ve içinde bulunduğu durum açıklanmaktadır. Beşinci bölümde, saha araştırmasına yer verilmiştir. İncelenmek üzere mimari proje bürosuna en yakın hizmeti veren ve araştırmaya başlandığı sırada genel yüklenici olarak ISO 9001 Kalite Güvence Standardına sahip tek ve büyük bir İnşaat firması olan Baytur seçilmiştir. Kalite yönetimi departmanı ile İstanbul Kültür ve Kongre Merkezi projesi üzerinde çalışılmıştır. Bunun yanısıra büro arşivleri ve büronun işleyişi de incelenmiştir. İstanbul Kültür ve Kongre Merkezi projesinin Kalite Güvence Şefi Ömer Faruk Sokullu ile görüşmeler yapılmış, ISO 9001 sertifikasyon sürecinin uygulanışına ilişkin deneyim ve gözlemlerinden yararlanılmıştır. Baytur firmasında uygulanan kalite modeli incelenerek, deneyim ve bilgi birikiminden hareketle; orta ölçekli, geleneksel, mimarın kişiliğiyle ve projelerinin tasarım kalitesi ile tanınan Doğan Tekeli - Sami Sisa Mimarlık Bürosu için gereksinmeleri doğrultusunda bir kalite sistemi modeli geliştirilmesi hedeflenmiştir. Araştırma sırasında yapımı devam eden büronun en büyük projelerinden biri olan Metrocity projesi için bir kalite planı oluşturulmaya çalışılmıştır. Bunun için öncelikle Doğan Tekeli - Sami Sisa Mimarlık Bürosu ile yapılan görüşmelerden, büro içi gözlem ve büronun arşivlerinden yararlanılmıştır. Son bölümde ise araştırma sonucu ortaya çıkan bulguların irdelendiği sonuç, tartışma ve araştırma amacına yönelik olarak çıkan sonuçlardan derlenerek düzenlenen model ve Türkiye'de bina endüstrisinde kalitenin sağlanması açısından araştırma sonucuna göre geliştirilen öneriler yer almaktadır. IX
Özet (Çeviri)
QUALITY ASSURANCE SYSTEM MODEL PROPOSAL FOR THE MEDIUM ARCHITECTURAL OFFICES SUMMARY At the very beginning of the 21st Century, Turkey has become a candidate for European Union Membership, and this together with the present state of the country has accelerated the social and economical improvements in almost every sector of the community. There has already been a dramatic upsurge of interest within the building industry for the greater promotion of quality assurance - managerial methods designed to plan, monitor and control the achievement of quality. Hence, the achievement of quality in construction is a result of many initiatives in Turkey. There are remarkable uses of information technologies in business and life, new customs regulations have been developed to enable international business, the income level of society seems to have improved when compared with the past, and the building clients and users have become more conscious of quality environments. The ultimate goal of the European Union is“an ever closer union among the peoples of Europe, in which decisions are taken as closely as possible to the citizen, the objective is to promote economic and social progress which is balanced and sustainable, assert the European identity on the international scene and introduce a European citizenship for the nationals of the Member States. Turkey is faced with the significant chance being a candidate of European Union Membership. However, based on the European Union's aims and prospects, Turkey has to get used to conditions of new standards and guidelines in building industry. The building sector has to adapt taking into account the recommendations of the European guidelines and especially standards 9000 to 9004. To be competitive, it is necessary among others to introduce ”total quality“ both in our research units and in our businesses, in order to supply a high-quality product at the end of the production line and even beyond; this could be called the ”after-acceptance service. There have been plentiful researches concerning the Quality Systems in building industry and have been progressing. According to one of these researches, lack of quality in construction caused economic losses. In other words, 80% of the causes of lack of quality can be attributed to the management, responsible for the careless implementation of a study, for the bad preparation of the activities, for improper use of materials. The promotion of construction quality is a veritable challenge to Europe, and even a major target in terms of economics, because any lack of quality represents a loss of some tens of billions of ecus in the countries of European Community. To reduce this loss, action must be taken at the same time on both legislation and technology".It has been observed that there is an inescapable widespread Quality Movement and acceptance of Quality Assurance and ISO 9000 in the building industry in a whole lot of countries of the world. Therefore, certification of quality systems in building companies progressively appears in European countries. Given continuing concerns regarding achievement of quality in the building industry and the international recognition and long establishment of ISO 9000 as a continuation of BS 5750 which was developed originally in the UK, firms within the building industry are increasingly adopting ISO 9000 as the basis for their quality management systems. The influence of achievement of quality in building industry depends on the changing requirements, attitudes and experiences of individuals and national organizations in European Countries. The quality assurance within individual organizations does not develop along the same path. The measure of encouragement and enforcement vary from country to country. The objective of this research is to find out the possibility of the implementation of Quality Systems through ISO 9001 Quality Assurance Systems within the Architectural offices. Also the sub-objective of the research is to overview the achievement of QA systems in some Member States and discuss the problems and benefits of QA systems implementation at one of the Major Construction firms in Turkey. Moreover, according to the experience of certified construction firm which is very close to practicing architecture, to laid down a fundamental Model for Quality System in a medium architectural office. The main aspect of this research was based on depth case study interview for identifying the ISO 9000 QA systems in the field of building industry of Turkey. The thesis consists of six chapters. In the first chapter of thesis, introduction to quality achievement in the building industry in the context of the objective of the research, and requirements of the implementation of Quality Assurance Systems for architectural offices were outlined briefly. Also, the objective and the methodology of the research were explained. In the second chapter of the thesis, through the perception of quality in the building industry the concepts of quality were described. The development and the history of Quality Assurance Systems, the certification bodies and NACCB, ISO and ISO 9001, also Total Quality Management were defined respectively. In the third chapter of the thesis, presents an overview of the efforts of some Member States and Turkey for the implementation process of Quality Assurance in the building industry. In the fourth chapter of the thesis, the achievement of quality and operational techniques and implementations those are used to fulfill requirements of Quality Assurance Systems in the building industry and architectural offices were outlined broadly. Furthermore, the initiatives of the achievement of quality in construction, and the efforts of Turkey for the implementation of Quality Assurance in the building industry were stated. The fifth chapter consists of two case-study. A quality achievement experience of one of the major Turkish construction firms, Baytur and its ongoing project (Istanbul XICongress Center Construction) was presented in the first case, based on the field observations and interviews with the Quality Assurance Manager. The second one as a case-study of the model was carried out the basis of experiences of famous Turkish practicing architecture, Doğan Tekeli-Sami Sisa. The study deals with the description of specific management techniques and strategies employed in DTSS firm related to service quality. These detailed case-studies of two firm based on depth interviews, meeting notes and observation of technical documentation are also reported as Findings. In such a way that, based on the findings of Baytur Quality Plan and the literature, a quality plan was established as a model for the practicing architecture of Doğan Tekeli-Sami Sisa. In conclusion, according to findings, general sensitivity of architectural offices were discussed through the achievement of quality in the building industry in Turkey. In addition, a quality system model for a medium architectural office and some measures are recommended to achieve quality in the building industry in Turkey. Xll