The Ongoing Disparity regarding the Mental Element of both Accessories and Principals in the Law of Criminal Complicity after Jogee
Jogee Kararından Sonra Suça İştirak Hukukunda Şerikler ve Asıl Faillerin Manevi Unsurları Konusunda Devam Eden Eşitsizlik
- Tez No: 1010171
- Danışmanlar: PROF. DR. SASKIA MARIA HUFNAGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Queen Mary Unıversıty Of London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Parazitik Yardımcı Sorumluluk (PYS) doktrini, bir suç işlemek üzere bir araya gelmiş kişilerden bir veya birkaçının, planlanan suç dışında ek olarak birini öldürmesi durumunda ortaya çıkar. Bu doktrin, uzun yıllar boyunca hatalı bir şekilde kullanılmıştı. 2016 yılında, İngiltere Yüksek Mahkemesi Jogee davasında verdiği kararla bu yanlış uygulamayı sonlandırmıştır. Mahkeme, bundan böyle benzer durumlarda, şeriklerin sorumluluğunu belirlemek için sadece öngörülerinin cinayet suçu bakımından manevi unsur olarak yeterli sayılamayacağına hükmetmiştir. Bunun yerine Yüksek Mahkeme, şeriklerin ilaveten işlenen cinayet suçunda sorumlu olup olmadıklarının belirlenmesinde, öngörülerinin bu suçun doğrudan manevi unsuru olarak değil, ancak manevi unsurun belirlenmesinde delil olarak kullanılabileceğini belirtmiştir. Ancak Yüksek Mahkeme, öngörünün hangi derecesinin cinayet suçunun manevi unsuru için yeterli olacağı konusunda sessiz kalmıştır. Her ne kadar Yüksek Mahkeme'nin Jogee davasında verdiği karar, 'PYS' doktrinini kaldırarak olumlu bir adım atmış olsa da bu tezde, kararın suça iştirak hukuku çerçevesinde şerikler ve failler için cinayet suçunun manevi unsuru üzerinde yeni bir eşitsizlik yaratabileceği öne sürülmektedir. Öncelikle failler ve şerikler arasında bu olası eşitsizliğin mahiyetinin kavranması açısından tek fail tarafından işlenen cinayet suçlarında manevi unsurun gelişimi bilhassa olası kastın söz konusu olduğu durumlar incelenir. Özetle, tek bir failin işlediği cinayetlerde, failin olası kastla hareket ettiğinin kabul edilebilmesi için, failin eylemlerinin sonucunda mağdurun ölümünün 'neredeyse kesin' olarak öngörülmesi gereklidir. Bu standart Woollin davası ile getirilmiştir. 'PYS' doktrini çerçevesinde zikredilen senaryo nazara alındığında, şeriklerin ek olarak işlenen cinayet suçundan sorumlu tutulmalarında, 'neredeyse kesin' düzey altında bir öngörü temelinde karar verilmesi olasılığı, failler ile şerikler arasındaki olası bir eşitsizliği meydana getirecektir. Bu olası eşitsizlik sorununun çözümünde bu tez, cinayet suçuna karışan her iki taraf için standartları uzlaştırmak amacıyla Woollin davasında benimsenen kural ile uyumlu olan bilişsel bir yaklaşımı destekler. Bu Woollin tarzı yönlendirme, hukuki belirsizliği ele almak ve adalete ulaşmak için Jogee kararının attığı olumlu adımı destekleyen anahtar olarak önerilmektedir. Bu standardı savunarak, tez yargı sürecindeki adaletin önemini ve özellikle marjinalleştirilmiş toplulukları etkileyen sistemik önyargılara karşı bireysel özgürlükleri korumanın gerekliliğini vurgular.
Özet (Çeviri)
The doctrine of parasitic accessorial liability (PAL) arises when individuals come together to commit a crime and one or several of them additionally commit murder, a crime not initially planned. For many years, criminal courts in the UK applied this doctrine, resulting in unjust consequences. In 2016, the UK Supreme Court overturned this problematic doctrine in the Jogee case. The Court ruled that henceforth, in similar cases, accessories' foresight alone cannot be considered sufficient as the mental element for murder. Instead, the Supreme Court indicated that accessories' foresight in the additionally committed murder can be used as evidence to determine liability but not as the equivalent of the mental element of the crime. However, the Supreme Court remained silent on the degree of foresight necessary to constitute the mental element of murder. While the Supreme Court's decision in Jogee did away with the PAL doctrine and was a positive development, this thesis argues that the decision may create a new inequality in the mental element required for murder under the law of criminal complicity for both accessories and principals. First and foremost, this thesis examines how the mental element has changed over time in murders in which only a single person perpetrates the crime, particularly when there is oblique intent. The objective is to gain a better understanding of the potential disparity between principals and accessories in the scenario that the PAL doctrine describes. In a nutshell, for a murder by one perpetrator to be seen as committed with oblique intention, the defendant must see the victim's death as 'virtually certain' to happen. The Woollin case established this standard. Considering the scenario outlined under the PAL doctrine, the possibility of deciding on accessories' liability in additionally committed murder crimes based on a level of foresight less than 'virtual certainty' underscores a potential disparity between principals and accessories. This thesis advocates for a cognitive approach, following the Woollin case's rule, to balance standards for both parties involved in a murder crime. This thesis proposes this Woollin-style guidance as the key to addressing legal ambiguity and achieving justice, thereby supporting the positive steps taken in the Jogee decision. By advocating for this standard, the thesis emphasises the importance of fairness in the judicial process and the necessity of protecting individual liberties against systemic biases that particularly affect marginalised communities.