Fahreddin Râzî'de idrak sorunu
The problem of percepti̇on in Fakhr al-Dīn al-Rāzī
  1. Tez No: 1010172
  2. Yazar: HASAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER MAHİR ALPER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, idrakin sırf izafet olduğu iddiasının Fahreddin Râzî'nin düşünce sisteminde neden olduğu ontolojik ve epistemolojik dönüşümlerin izlerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Tezin ilk bölümünde; idrak, bilgi ve şuurun kavramsal çerçevesi çizilmekte; Râzî'nin bu kavramlara dair tanımlara getirdiği eleştiriler ile söz konusu kavramların tanımsız olmasının epistemolojik ve ontolojik boyutları incelenmektedir. Duyum (ihsâs) ve algı (idrak) ayırımı temelinde, İslam düşünce tarihinde duyusal olana dair idrak ile bilgi arasındaki ayrışmanın tarihsel seyri incelenmekte ve Râzî'nin nefsin birliği ve izafetlerin biricikliği ilkelerinden hareketle duyusal olana dair idrak ile bilgi arasında bir ayrıma gittiği iddia edilmektedir. İkinci bölüm, idrakin ontolojik boyutunu (i.) ademî (yokluksal) (ii.) sırf suret, (iii.) izafete sahip suret/sıfat ve (iv.) sırf izafet şeklinde Râzî'nin ortaya koyduğu dörtlü tasnif üzerinden analiz etmektedir. Bu doğrultuda bilen özne ile bilinen nesne arasında meydana gelen idrak durumunda izafet dışında zihnî suret ve hakiki sıfat gibi ontolojik başka bir boyutun imkânı ele alınmaktadır. Râzî'nin felsefî zihnî suretler ve kelâmî hakiki sıfat iddialarını reddederek idraki sırf izafet olarak kabulü kronolojik bir şekilde ve tarihî bağlamında değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde; Râzî'nin idrakin izafet olduğu iddiası bağlamında izafetin ontolojik gerçekliği, izafetin idrak edilen nesneye dair nasıl bir bilgiye imkân tanıdığı ve nesne teorisindeki dönüşümlerin Râzî'nin epistemolojisinde nasıl karşılık bulduğu incelenmektedir. Bu çerçevede Râzî'nin nesne merkezli bir bilgi anlayışı geliştirdiği ve ahvâle epistemolojik bir değer atfederek tasavvur ve kelâm-ı nefsî (hüküm) ayrımıyla yeni bir doktrin ortaya koyduğu temellendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to trace the ontological and epistemological transformations within the thought system of Fakhr al-Din al-Razi resulting from his thesis that perception is pure relation. The first section delineates the conceptual boundaries of perception (idrāk), knowledge ('ilm), and consciousness (shu'ūr). It examines Razi's critiques of the classical definitions of these terms and investigates the ontological and epistemological implications of regarding these concepts as indefinable. Based on the distinction between sensation (iḥsās) and perception (idrāk), the study analyzes the historical trajectory of the divergence between sensory perception and knowledge in Islamic intellectual history. It argues that Razi, proceeding from the principles of the unity of the soul and the uniqueness of relations, establishes a formal distinction between sensory perception and knowledge. The second section analyzes the ontological dimension of perception through a fourfold schema proposed by Razi: (i.) Non-existential ('adamī), (ii.) Pure Form (al-mahḍ al-ṣūra) (iii.) Form/Attribute possessing Relation (al- ṣūra/al- ṣifa zâtü iḍāfa) and (iv.) Pure Relation (al-mahḍ al-iḍāfa). In this context, the study explores whether an ontological dimension—such as mental forms or a real attribute—exists beyond the mere relation established between the knowing subject ('ālim) and the known object (ma'lūm). Razi's rejection of the philosophical“mental forms”and the theological“real attributes”, in favor of defining perception as pure relation, is evaluated chronologically and within its historical context. The third section investigates the ontological reality of relation within the framework of Razi's relational theory of perception. It explores how this relation facilitates knowledge of the perceived object and how shifts in object theory are reflected in Razi's epistemology. In this context, it is argued that Razi developed an object-centered theory of knowledge and, by attributing epistemological value to the theory of states (aḥwāl), he established a new synthesis through the distinction between conception (taṣawwur) and internal speech (al-kalām al-nafsī) as judgment.