Johann Sebastian Bach'ın solo yaylı çalgılar için yazdığı eserlerin farklı yöntemler ile gitara transkripsiyonlarına 1. çello süit örneği ile analitik bir yaklaşım
An analytical treatment on varied guitar transcriptions of Johann Sebastian bach's pieces for solo strings via first cello suite illustration
- Tez No: 508295
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. CEMALETTİN BÜLENT ERGÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
J. S. Bach'ın solo çalgılar için yazdığı eserlerin gitara transkripsiyonu, çeşitli tartışmaları beraberinde getiren, problemli bir durumdur. Bu problemle ilgili farklı görüşler yer almaktadır. Gitarcıların ve gitar öğrencilerinin konu üzerindeki süregiden görüş farklılıklarından dolayı genellikle kafa karışıklığı yaşadıkları görülmektedir. Gitaristler ve gitar eğitimi gören öğrenciler hangi transkripsiyonları çalacakları, doğru transkripsiyonları nasıl tercih edecekleri ve kendi transkripsiyonlarını nasıl yapacakları gibi sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu tezde, yöntem olarak tarama metodu kullanılarak, transkripsiyonlar ve edisyonlar tarandı. Bu tarama neticesinde, üç farklı gitar transkripsiyonu (Richard Wright, Frank Koonce, Manuel Barrueco) seçilerek karşılaştırmalı metot kullanılarak müzikal analizleri yapıldı. Seçilen transkripsiyonların akor, polifoni, artikülasyon, süsleme ve doku gibi başlıklar altında karşılaştırmaları yapıldı. Seçilen akorların eserin aslında var olup olmadığı, var olan akorların ise hangi bakış açısıyla transkripsiyonlara seçildiği 'Akorsal Karşılaştırma' başlığı altında bu tezde incelenmiştir. Bach'ın müziğinde önemli bir yere sahip olan polifoni konusu ve bu konunun alt başlığı olan ima edilen (implied) polifoni konusu 'Polifoni Karşılaştırılması' başlığı altında seçilen üç transkripsiyon üzerinden ele alınmıştır. Bu karşılaştırmada transkripsiyonlarda kullanılan polifonilerin hangi bakış açısı üzerinden seçildikleri ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. İcracının yorumu için önem taşıyan artikülasyon seçimi konusu 'Artikilasyon Karşılaştırılması' başlığı altında incelenmiştir. Gitaristler ve gitar öğrencilerinin genellikle sorun yaşayabildiği süsleme konusu da araştırmada çalışılmış bir başka problemli konudur. Eserin aslına göre transkripsiyonlarda seçilmiş süslemelerin ne gibi farklılıklar barındırdığı ve neye göre seçildikleri 'süslemelerin karşılaştırılması' başlığı altında ele alınmıştır. Son olarak transkripsiyonların barındırdığı müzikal dokular bakımından karşılaştırılması 'Doku Karşılaştırılması' başlığı altında incelenmiştir. Seçilen üç transkripsiyon haricinde gitar literatüründe önemi olan John Duarte, Stanley Yates gibi isimlerin de transkripsiyonlarından da yardım alınarak araştırmaya fayda sağlanabilecek veriler toplandı.
Özet (Çeviri)
Guitar transcription of works written by J. S. Bach for solo instruments is a problematic case that brings with it various arguments. There are different opinions about this problem. Guitarists and guitar students are often confused by the ongoing differences in opinion on the subject. Guitarists and guitar-educated students are faced with problems regarding which transcriptions to play, how to choose the right transcriptions, and how to make their own transcriptions. In this thesis, transcriptions and editions were screened using the scanning method. As a result of this screening, three different guitar transcriptions (Richard Wright, Frank Koonce, Manuel Barrueco) were selected and musical analyzes were performed using the comparative method. Selected transcriptions were compared under titles such as chord, polyphony, articulation, ornamentation and texture. It is also surveyed whether the chords in these transcriptions exist in the original piece, and the ones that exist are investigated in the section 'Chord Comparison' to reveal the viewpoint of how they are incorporated in these transcriptions. The concept of polyphony, which has an important place in Bach's music, and the implied polyphony which is the sub-title of this subject, is handled through three selected transcriptions under the section 'Polyphony Comparison'. In this comparison, the perspective on which the polyphones used in transcription are selected has been analyzed in detail. The selection of articulation, which is important for the interpretation of the performer, has been examined under the section 'Articulation Comparison'. The ornamentation problem that guitarists and guitar students can often encounter is another problematic issue that has been studied. The ornaments in the transcriptions are compared with the original piece in the section 'Ornament Comparison' to highlight the differences and why they differ. Lastly, the transcriptions are examined in the section 'Texture Comparison' to emphasize their disparity in musical texture. Aside the three selected transcriptions, a few transcriptions of notable figures in guitar literature, such as John Duarte and Stanley Yates, are also evaluated to improve the extent of the research.