Tanburi Cemil Bey'in gazellere eşlik taksimlerinin incelenmesi
An analysis of Tanburi Cemil Bey's taksim accompaniments to gazels
- Tez No: 1010187
- Danışmanlar: PROF. MUTLU DEMİR TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
Özet
“TANBURİ CEMİL BEY'İN GAZELLERE EŞLİK TAKSİMLERİNİN İNCELENMESİ”isimli bu yüksek lisans tezi T.C. Haliç Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü'nde hazırlanmıştır. Bu çalışmada Tanbûrî Cemil Bey'in tanbur ile eşlik ettiği gazel plakları içinde tanburla çaldığı 7 taş plak kayıtları incelenmiştir. Cemil Bey'in Türk Mûsikîsi gazel icrâsına etkisinin bilimsel değerlendirme ve verilerle ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmanın evreni; Tanbûrî Cemil Bey'in tanbur ile eşlik ettiği 7 plaktan oluşturmaktadır. Bu çalışmada; kaynak tarama, müziksel dikte, inceleme – yorum, karşılaştırma, istatistiksel analiz ve sözlü görüşme gibi yöntemler kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında evren; Türk Mûsikîsi saz icrâcılarından Tanbûrî Cemil Bey'in tanburla eşlik ettiği gazel plakları, Cemil Bey'in Uşşak, Şevkefzâ, 2 adet Hüzzam, Basit Suzinak, Zirgüleli Suzinak, Isfahan makamındaki 7 taksimi ise çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışma sonucunda; Tanbûrî Cemil Bey'in kayıtlarında gazel plaklarının içinde tanbur ile eşlik ettiği plaklar incelenmiş, bilimsel yöntemlerle somut biçimde ortaya konulmuş ve Cemil Bey'in gazelhanlara eşlik icrâlarının Türk Mûsikîsi icrâ geleneğindeki yeri ve etkisi bilimsel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis, titled“An Analysis of Tanbûrî Cemil Bey's Accompanying Taqsims for Gazels”, was prepared at the Graduate School of Haliç University. In this study, seven gramophone recordings in which Tanbûrî Cemil Bey accompanied gazels on the tanbur were examined. The aim of the study is to scientifically evaluate and reveal Cemil Bey's influence on the performance tradition of gazel in Turkish music through concrete findings and data. The population of the study consists of eight recordings in which Tanbûrî Cemil Bey accompanied gazels with the tanbur. Methods such as literature review, musical transcription, analysis and interpretation, comparison, statistical analysis, and oral interviews were employed in this research. The sample of the study consists of seven taqsims performed by Tanbûrî Cemil Bey in the makams of Uşşak, Şevkefzâ, two Hüzzam, Basit Suzinak, Zirgüleli Suzinak, and Isfahan, all taken from gazel recordings accompanied by tanbur. As a result of the study, the recordings in which Tanbûrî Cemil Bey accompanied gazels with the tanbur were examined and presented concretely through scientific methods. Furthermore, the place and influence of Cemil Bey's accompaniment performances within the Turkish music performance tradition were evaluated academically.