Meme tümörlerinde axilla pozitif ve negatif olguların subtiplerinin karşılaştırılması
Comparison of subtypes between axilla-positive and axilla-negative cases in breast tumors
  1. Tez No: 1010204
  2. Yazar: ESRA ERİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM GÜNAY GÜRLEYİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada meme tümörlerinde aksilla pozitif ve negatif olguların moleküler alt tiplerin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç Yöntem: Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Doç. Dr. Meryem Günay Gürleyik tarafından opere edilen ve hastanemiz patoloji anabilim dalında histopatolojik olarak meme kanseri tanısı alan klinikopatolojik bulguları ve moleküler tiplendirilmesi yapılmış 284 hastanın bulguları retrospeksif olarak değerlendirildi. Neoadjuvan tedavi alıp aksillanın histopatolojik durumu başlangıçta bilinmeyen ve karsinoma insitu hastalar çalışma dışı bırakıldı. Olgulara ait verilere, HİS elektronik veri tabanından ve hasta dosyalarından ulaşılmış ve her hasta için Hasta İzlem Formu oluşturuldu. Ki-67 için cut-off değeri %14 olarak kabul edildi. İmmunohistokimyasal değerlendirme ile tümörler 5 moleküler alt tipe (Luminal A ve B, Luminal HER-2, HER-2 grubu, Triple negatif) ayrıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 55,9±14,1 olup, %61'sı 50 yaş ve üzerindedir. Histolojik olarak %78'i İDK'dır ve grade 2 ve 3 tümörler toplamda %90,1'dir. Olguların %75'inde (n=213) ER, %70,8'inde (n=201) PR ve %20,4'ünde (n=58) HER2 reseptörü pozitiftir. Ki-67 değeri %14 ve üzerinde olan olgular %50'dir. Bireylerin %48,2'sinde (n=137) lenf nodu pozitif, %29,2'sinin (n=89) moleküler alt tipi Luminal B dir. Moleküler alt tiplerde lenf nodu pozitifliğinin gruplar arasındaki farklılığı (p=0,05) ve T1, T2, T3 ve T4 grupları arasında lenf nodu tutulumu açısından istatistiksel olarak anlamlıdır (p<0,001). Multivariate logistik regresyon analizinde sadece tümör büyüklüğü anlamlı (OR: 5,02 GA:1,74-14,48) saptanmıştır (p=0,03). Sonuç: Aksilla pozitifliği meme kanserlerinde prognozu belirleyen en önemli faktördür. Aksilla pozitifliğinde tümörün boyutu ve moleküler alt tipler arasında önemli bir ilişki mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare molecular subtypes of the axilla positive and negative cases of breast tumors . Materials and Methods: 284 patients whom operated by Assoc. Dr. Meryem Gunay Gürleyik at Haydarpasa Numune Training and Research Hospital and clinicopathological and molecular typing to be done by the pathology department histopathological diagnosis of breast cancer evaluated respectively. Patients which took neoadjuvant therapy and has unknown the initial axilla histopathological status and carcinoma in situ were excluded from the study. The data of cases, has been reached HIS electronic data base and in the patient files for each patient, and patient follow form has been created. 14% was accepted as Ki-67 cut off point. Tumors were seperated 5 molecular subtype by immunohistochemical evaluation (Luminal A and B, luminal HER-2, HER-2 group, triple negative). Results: Mean age was 55,9±14,1and 61% was age over 50. In histopathological findings 78% was IDK and 90,1% was grade2 and 3 tumors. 75% (n=213) was ER, 70,8 (n=201) was PR and 20,4% (n=58) has positive HER2 reseptor. Patients with over 14% KI-67 value was 50%. 48,2% (n=137) has positive lymph node, and Luminal B molecular subtype was 29,2% (n=89). Lymph node involvement differs at molecular subtypes (p=0,05) and T1-4 tumors (p<0,001) significantly. At multivariate logistic regression tumor size was only significant variable (OR: 5,02 CI:1,74-14,48) (p=0,03). Conclusion: Positive axillary lymph node is the most important prognostic factors in breast cancer. A significant relationship between tumor size and axillary positivity in molecular subtypes are existent.