Kendi kaderini tayin hakkının hayata geçirilmesinde ulusal kurtuluş hareketlerinin rolü: Filistin örneği
The role of national liberation movements in the realization of the right to self-determination: The Palestinian case
  1. Tez No: 1010205
  2. Yazar: EBRAR SENA SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP ENGİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, sömürgeciliğin tasfiyesi döneminde önem kazanan bir kavram olan ulusal kurtuluş hareketlerinin tarihi ve hukuki gelişimine odaklanılmış ve bu hareketlerin, kendi kaderini tayin hakkının hayata geçirilmesindeki katkısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda hem sömürgeciliğin tasfiyesi dönemindeki başarılı örneklere yer verilmiş hem de söz konusu hakka sahip olduğu halde bu hakkını hayata geçirememiş az sayıdaki halktan biri olan Filistin halkı ve bu halkı temsil iddiasıyla ortaya çıkan ulusal kurtuluş hareketleri incelenmiştir. Bu doğrultuda, çalışmanın ilk bölümünde kendi kaderini tayin kavramının felsefi temelleri ve tarihsel gelişimine yer verilirken ikinci bölümünde ulusal kurtuluş hareketlerinin ortaya çıkış koşulları, hukuki statüleri ve uluslararası tanınma süreçleri değerlendirilmiştir. Son olarak, çalışmanın üçüncü bölümünde ise Birleşmiş Milletler tarafından“Filistin Sorunu/ Meselesi”olarak adlandırılan ve 7 Ekim 2023 olaylarıyla beraber uluslararası kamuoyunda geniş yankı uyandıran uyuşmazlığın tarihsel ve hukuki arka planı incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca, çalışmanın ikinci bölümünde ulusal kurtuluş hareketlerine ilişkin çizilen hukuki çerçeve Filistin örneğine uygulanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, Filistinlilerin kendi kaderini tayin hakları kapsamında attıkları adımlara yer verilmiş ve bu bağlamda ortaya çıkan hareketlerin güncel hukuki statüleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical and legal development of national liberation movements, a concept that gained prominence during the period of decolonization, and seeks to demonstrate their contribution to the realization of the right to self-determination. In this context, it reviews successful examples from the period of decolonization and then examines the Palestinian people, one of the few peoples who, despite possessing this right, have been unable to realize it. In doing so, it also focuses on the national liberation movements that claim to represent them. Accordingly, the first chapter addresses the philosophical foundations and historical development of the concept of self-determination, while the second chapter evaluates the conditions for the emergence of national liberation movements, their legal status, and the processes of international recognition. Finally, the third chapter examines the historical and legal background of the conflict referred to by the United Nations as the“Question of Palestine”, which has attracted global attention following the events of October 7, 2023. This chapter also aims to apply the legal framework on national liberation movements outlined in the second chapter to the case of Palestine. In this context, it examines the steps taken by the Palestinians in pursuit of their right to self-determination and assesses the current legal status of the movements that have emerged therefrom.