Sınırsız sıra sürekli dik toplamsal operatörler ve dik toplamsal band operatörler
Unbounded order continuous orthogonally additive operators and orthogonally additive band operators
- Tez No: 1010209
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Riesz uzayları arasında tanımlı sınırsız sıra sürekli dik toplamsal operatör ve dik toplamsal band operatör tanımları verilerek özellikleri incelenmiştir. İlk olarak, sınırsız sıra sürekli sıra sınırlı dik toplamsal operatörlerin uzayının örgü yapısı ve sınırsız sıra sürekli dik toplamsal operatörler ile sıra sürekli dik toplamsal operatörler arasındaki ilişki verilmiştir. Çalışmanın devamında, lineer ve sıra sürekli operatörler için Veksler genişleme teoremi olarak bilinen teoremin dik toplamsal operatörlere uygulanabilirliği araştırılmıştır. Son olarak, dik toplamsal band ve ters band operatörlerinin temel özellikleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the notions of unbounded order continuous orthogonally additive operators and orthogonally additive band operators defined between Riesz spaces are introduced, and their fundamental properties are investigated. First, the lattice structure of the space of unbounded order continuous, order bounded orthogonally additive operators is examined, together with the relationship between unbounded order continuous orthogonally additive operators and order continuous orthogonally additive operators. Subsequently, the applicability of the theorem known as Veksler's extension theorem to orthogonally additive operators is studied for linear and order continuous operators. Finally, the essential properties of orthogonally additive band and inverse band operators are analyzed.