1930-2000 yılları arasında Türkiye'de gerçekleştirilen mimari tasarım yarışmalarının belgelenmesi ve genel bir değerlendirme
The Documentation of architectural design competitions in Turkey 1930-2000 and a general evaluation
  1. Tez No: 101024
  2. Yazar: A. BERİL YARAMIŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELİM VELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
1930-2000 YILLARI ARASINDA TÜRKİYE'DE GERÇEKLEŞTİRİLEN MİMARİ TASARIM YARIŞMALARININ BELGELENMESİ VE GENEL BİR DEĞERLENDİRME ÖZET Bu çalışma, ülkemizde 1930-2000 yılları arasında gerçekleştirilen mimari proje yarışmalarının dökümünün yapılarak belgelenmesini ve jüri raporları ışığında mimari tasarlama eylemini etkileyen kavramların ve bunların zaman içerisindeki dönüşümlerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla yapılan çalışmada dönemin en uzun süreli periyodik mimari yayınları olan“MimarTArkitekt”ve“Mimarlık”Dergilerinden yararlanılmıştır. Burada vurgulanması gereken nokta; belgeleme çalışmasının, yarışma sürecine ait unsurları, mimarların bilgisine sunan, mimarlar arası iletişimi sağlayan araçlar olarak değerlendirilmesi gereken“periyodik yayınlar”ı esas aldığıdır. Mesleki idealler ile toplumsal gerçeklik arasındaki boşluğun maksimum düzeyde değerlendirilebileceği bir platform olan mimarlık yarışmaları, hem mimari düşüncenin en zengin bir biçimde ortaya konulması, hem de eleştiri mekanizmasının en güçlü bir şekilde ele alınabileceği mimarlık ortamını sağlaması açısından önemlidirler. Jüri raporlarında yeralan kavramlar da bu ortamda üretilen mimari yaklaşımların, düşünsel kodların göstergeleridir. Buradan hareketle yarışmalara ait bilgilerin, mümkün olan en geniş biçimde biraraya getirilmesi, tarihi kayıtlar olarak düzenlenmesi, mimarlık ortamının gelişmesi yönünde bir temel oluşturması açısından ele alınmıştır. iv
Özet (Çeviri)
THE DOCUMENTATION OF ARCHITECTURAL DESIGN COMPETITIONS IN TURKEY 1930-2000 AND A GENERAL EVALUATION SUMMARY The purpose of this study is to document the architectural design competitions organised during the period 1930-2000, and to examine the concepts influencing architectural design activity and its transformation in time, utilising the jury reports. For this purpose, the periodicals with longest publication life published in this period, namely“MimarTArkitekt”and“Mimarlık”is utilised. It must be emphasised that the basis of evaluation in this documentary study is the periodicals which are the main sources informing the architects about elements of competition processes and serve as a media of communication among architects. The architectural competitions, as an excellent platform for evaluating the gap between professional ideals and social reality, is also very important as they provide a perfect architectural media for the promotion of architectural ideas and a mechanism for criticism. The concepts encountered in the jury reports are products of architectural approaches generated in this media and bear the marks of the existing intellectual codes. This approach is based on collecting all the relevant information about the architectural competitions, treating them as historical documents and considering them as a constituent of the development of the architectural media.