Azerbaycan ile enerji iş birliğinin Türkiye'nin Avrupa Birliği ile enerji ilişkilerindeki rolü
The role of energy cooperation with Azerbaijan in Türkiye's energy relations with the European Union
  1. Tez No: 1010243
  2. Yazar: AYTAN HAYDAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyanın en büyük enerji tüketicilerinden biri olan Avrupa Birliği, vatandaşlarına ve ekonomisine uygun maliyetli, güvenli, kaliteli ve kesintisiz enerji sunmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, enerji politikalarını çeşitli öncelikler üzerine inşa etmektedir. Rekabet gücünü artırma, enerji arzını güvence altına alma ve çevrenin korunmasını sağlama bu önceliklerin başında gelmektedir. Bununla birlikte enerji tüketiminde kömürün payını azaltarak doğal gaz kullanımını artırma, güvenilir nükleer enerji üretimini destekleme ve yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişimini hızlandırma gibi stratejik adımlar atılmaktadır. Birlik, bu hedeflere ulaşmak için sınırlı enerji kaynaklarının doğru kullanılması, uygun maliyetli önlemler, yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanılması, enerjide etkin kontrol sağlayan entegre bir enerji piyasasının oluşturulması gibi girişimlerde bulunmuştur. Azerbaycan ile Türkiye, enerji alanında çeşitli anlaşmalar gerçekleştirmiştir. Bu anlaşmalarla Türkiye'nin Avrupa ülkelerine enerji aktarımında transit ülke konumu daha da güçlenmiştir. Avrupa Birliği, son dönemde enerji ihtiyacını karşılamak için Rusya yerine Azerbaycan alternatifini kullanmakta ve Türkiye ile ilişkilerinde bu durumu göz önünde bulundurmaktadır. Enerji arzının karşılanmasında büyük öneme sahip olan Türkiye, bu durumu Avrupa ile enerji anlaşmaları başta olmak üzere çeşitli alanlarda politika aracı olarak kullanmaktadır. Azerbaycan ile kültürel ve ekonomik anlamda önemli ilişkileri olan Türkiye, Azerbaycan'ın da desteğini yanına alarak bu süreçte transit ülke olma konumunu oldukça etkin kullanmıştır. Çalışmada; Avrupa Birliği-Türkiye enerji ilişkilerinde, derin sosyal ve kültürel bağları olan Türkiye ve Azerbaycan'ın enerji iş birliğinin başat rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The European Union, one of the world's largest energy consumers, aims to provide affordable, secure, high-quality, and uninterrupted energy to its citizens and economy. In this regard, its energy policies are structured around a set of strategic priorities. At the forefront of these are enhancing competitiveness, securing energy supply, and ensuring environmental protection. Furthermore, strategic steps are being taken to reduce the share of coal in energy consumption, promote greater use of natural gas, support the generation of reliable nuclear energy, and accelerate the development of renewable energy sources. To achieve these objectives, the Union has undertaken initiatives such as the efficient use of limited energy resources, the implementation of cost-effective measures, the effective utilization of renewable energy sources, and the establishment of an integrated energy market that ensures effective control over the energy sector. Azerbaijan and Türkiye have concluded various agreements in the field of energy. These agreements have further strengthened Türkiye's role as a transit country for energy transmission to European countries. In recent years, the European Union has increasingly turned to Azerbaijan as an alternative to Russia in meeting its energy needs and has taken this shift into account in its relations with Türkiye. Türkiye, which holds significant importance in meeting energy supply, has been using this position as a policy instrument in various fields, particularly in energy agreements with Europe. Having strong cultural and economic ties with Azerbaijan, Türkiye has effectively utilized Azerbaijan's support to strengthen its role as a transit country throughout this process. The study concludes that energy cooperation between Türkiye and Azerbaijan, which share deep social and cultural ties, plays a leading role in European Union–Türkiye energy relations.