Küreselleşme eğilimleri ve bu eğilimler karşısında Türkiye'nin durumu
  1. Tez No: 51406
  2. Yazar: YAPRAK KORALP
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV - 21. yüzyıla yaklaştığımız şu günlerde tüm dünya ülkeleri sınır ötesi bir rekabet ortamı içinde hızla küreselleşmekte ve bloklaşmaktadır. Küreselleşme adeta tüm dünyayı tek bir pazar haline getirmektedir. Bugün dünya ekonomisinin olağandışı bir değişim süreci içinde olduğu kabul edilen bir gerçektir. Bu geri dönülmez süreç tüm geleneksel dengeleri alt üst ederken yep yeni temeller ve yapılar oluşmaya başlamıştır. Dünyada yaşanan bu olumlu gelişmelerden ülkemizin payını almaması mümkün değildir. Gelişmiş bir sanayi toplumu olabilme çabalarını sürdüren ülkemizin amacı; söz konusu yeni düzende yerini alırken dünya ile entegrasyonu başarabilmektir. 1963 yılında Türkiye AET ile Ankara anlaşması'nı imzalarken terci hini ortaya koymuş ve Avrupa Birliği'ne tam üyeliği hedeflemiştir. Bu hedefe ilerlerken en önemli adım olan Gümrük Birliği'ne girişi öngören kararı 1 Ocak 1996'da imzalamıştır. Bu karar siyasi ve ekonomik açıdan AB ile bütünleşmenin kapısını açmıştır. 1980'li yılların sonunda Avrupa Topluluğu'nun (AT) bir“Avrupa Kalesi”ne dönme olasılığı artarken, bölgeselleşme hareketinin sanayileşmiş dünyanın diğer bölgelerini de kapsayacağının anlaşılması, Türkiye'yi yeni arayışlara götürmüştür. Bir toplantıda Büyükelçi Şükrü Elekdağ Karadeniz Havzası'nda işbirliğini geliştir-V - mek için“Karadeniz Ekonomik İşbirliği”örgütünün kurulmasını gündeme getirmiştir. Haziran 1992'de Türkiye'nin önderliğinde Rusya Federasyonu, Ukrayna, Azerbaycan, Moldova, Gürcistan, Ermenistan, Romanya, Bulgaristan, Arnavutluk ve Yunanistan'ın dahil olduğu 1 1 üyeli“Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi”adını alan örgüt kurulmuştur. İmzalanan anlaşma alt yapı (ulaştırma haberleşme, enerji), ekonomik, istatistiksel bilgi alışverişi, bilim ve teknoloji, veterinerlik, sağlık, eczaclık, tarım, tarıma dayalı sanayiler, madencilik, enformatik ve turizm alanlarında işbirliğini öngörmektedir. Özel girişimin gelişmesine karşılıklı destek vermek de hedefleri arasındadır. Türkiye, tüm fırsatları değerlendirerek, müreffeh bir ülke olma yolundaki çabalarını başarıyla sonuçlandırabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, when we are coming very closer to twenty first century, all the countries in the world are rapidly globalizing and taking place in certain blocks in a competitive atmosphere which doesn't have any boundaries. Globalization makes the whole world a single market. It is a widely accepted fact that the world economy is changing extraordinary while this irremeable process leaving all traditional balances in other confusion, on the other hand brand new bases and structures are emerging in economy. It is impossible for Turkey to be indifferent to those positive changes in world economy. Turkey, trying to be a developed industrial country, wants to take place in the above mentioned structure and to be integrated into the rest of the world. Signing the Ankara Pact with EEC in 1963 Turkey had put forward her preference and aimed of full membership of European Union. For this target the most important step is mode by signing the agreement farseeing the membership of Customs Union in January 1, 1996. This agreement has made way for integrating with EU politically and economically.Ill At the end of 80's European Community turned out to be a“European Castle”. It is also noticed that regionalization movement would cover other parts of the industrialized world. Turkey, realizing these facts, began new searches. In a meeting, ambassador Şükrü Elekdağ put founding Black Sea Economic Cooperation on the agenda to develop cooperation in Black Sea district. In June 1 992, the organization named“Black Sea Economic Cooperation”was founded with 11 members including Russia, Federation.Azerbaijan, Ukraine, Moldavia, Georgia, Armenia, Romania, Bulgaria, Albania and Greece pioneered by Turkey. The agreement signed during the foundation of this organization foresees cooperation in infrastructure (transportation, communication, energy), economic and statistic information relations and cooperation on science and technology, agriculture, agriculture dependant industries, metallurgy, information and tourism. Private sector development support is also among the aims of this organization. By emplaying these opportunities, Turkey may conclude her effort to be a welfare state succesfully.