Trabzon ilinde sağlık personelinde tütün ürünü kullanım prevalansı ve etkileyen faktörler
Prevalence of tobacco product use and associated factors among healthcare workers in Trabzon
  1. Tez No: 1010264
  2. Yazar: MUHAMMED İSLAM ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KARAKULLUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Amaç: Trabzon ilinde sağlık personelinde tütün ürünü kullanım prevalansı ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Kesitsel tipteki araştırmada 1381 kişi analizlere dahil edilmiştir. Sağlık personelinin tütün ürünü kullanım prevalansı ve nikotin bağımlılık düzeyi çalışmanın bağımlı değişkenlerdir. İstatistik analizlerde Ki-kare testi, Student T Testi, Mann-Whitney U testi ve lojistik regresyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Sağlık personelinde tütün ürünü kullanım prevalansı %25,3 hesaplanmıştır. %23,8 geleneksel tütün ürünü kullanım prevalansı, %4,3 yeni nesil tütün ürünü kullanım prevalansı ve %2,8 her iki türden tütün ürünü kullanım prevalansı mevcuttur. Nikotin bağımlılığı için ise Fagerstörm Testi puanı ortalama 3,4 ± 2,5' tirTütün ürünü kullanım prevalansı çeşitli sosyodemografik özellikler ve çevresel değişkenlerle ilişkili bulunmuştur. Sonuç: Bu çalışmada Trabzon ilinde çalışan sağlık personelinde tütün ürünü kullanım prevalansı %25,3 olup, Türkiye ve Trabzon ili erişkin nüfusuna göre tütün ürünü kullanım prevalansı daha düşüktür. Buna rağmen her 4 sağlık personelinden biri tütün ürünü kullanması dikkat çekicidir. Sağlık personelinin rol model olduğu göz önüne alındığında, sağlık personelinde tütün ürünü kullanımının azaltılmasına yönelik müdahaleler hem sağlık personelinde hem de toplumda tütün ürünü kullanımının azaltılmasına katkı sağlayabilir.Ayrıca sağlık personelinde tütün ürünü kullanımını bırakmada profesyonel destek alma oranının düşük olması (%10) bu hizmetlere erişim ve farkındalığın artırılması gerektiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to assess the prevalence of tobacco use among healthcare workers in Trabzon Province and to identify the factors influencing it. Material and Method: A total of 1,381 participants were included in the cross-sectional study. The prevalence of tobacco use and the level of nicotine dependence among healthcare workers were the dependent variables of the study. Statistical analyses included the chi-square test, Student's t-test, Mann-Whitney U test, and logistic regression analysis. Results: The prevalence of tobacco product use among healthcare workers was calculated to be 25.3%. The prevalence of traditional tobacco product use was 23.8%, the prevalence of new-generation tobacco product use was 4.3%, and the prevalence of using both types of tobacco products was 2.8%. The average Fagerström Test score for nicotine dependence was 3.4 ± 2.5. The prevalence of tobacco product use was found to be associated with various sociodemographic characteristics and environmental variables. Conclusion: In this study, the prevalence of tobacco use among healthcare workers in Trabzon Province was 25.3%, which is lower than the prevalence of tobacco use in the adult population of Turkey and Trabzon Province. Nevertheless, it is noteworthy that one in four healthcare workers uses tobacco products. Given that healthcare workers serve as role models, interventions aimed at reducing tobacco use among them could contribute to reducing tobacco use both among healthcare workers and in the general population. Additionally, the low rate of seeking professional support to quit tobacco use among healthcare workers (10%) indicates the need to improve access to and awareness of these services.