Eş'arîlik ve Mâturîdîlik düşüncesinde ilahi sıfatlar meselesi
The issue of divine attribute's in Ash'arite and Maturidite thought
- Tez No: 1010263
- Danışmanlar: PROF. DR. BERAT SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
2. Türkçe Özet İslam kelâmında Allah'ın sıfatları konusu, tarih boyunca yoğun tartışmalara sahne olmuş ve Ehl-i Sünnet'in iki ana ekolü olan Eş'arîlik ve Mâturîdîlik bu tartışmaların merkezinde yer almıştır. Her iki ekol, sıfatların varlığını ve ezelîliğini kabul ederek Mu'tezile'nin inkârcı yaklaşımına karşı çıkmış; Allah'ın zatî ve subûtî sıfatlarını savunmuştur. Bununla birlikte sıfatların mahiyeti, zat ile ilişkisi ve özellikle fiilî sıfatların değerlendirilmesinde belirgin farklılıklar ortaya çıkmıştır. Eş'arîler, sıfatları“ne zatın aynıdır ne de gayrıdır”ilkesiyle açıklamış, haberî sıfatlarda“bilâ keyf”yaklaşımını benimsemiş ve te'vilden genellikle uzak durmuştur. Onlara göre tekvin müstakil bir sıfat değildir; kudret ve iradenin yansımasıdır. Mâturîdîler ise sıfatları aklî delillerle ispat etmeye yönelmiş, haberî sıfatlarda te'vili tercih etmiş ve tekvini ezelî bir sıfat olarak görmüştür. Kelâm sıfatında ise Eş'arîler“kelâm-ı nefsî”kavramını ön plana çıkarırken, Mâturîdîler lafızların mahlûk olduğunu, ancak Allah'ın konuşma sıfatının kadîmliğini vurgulamışlardır. Sonuç olarak, her iki ekol Allah'ın sıfatlarını tenzih ilkesine bağlı kalarak savunmuş; fakat Eş'arîlik daha çok nakil ve teslimiyet ekseninde, Mâturîdîlik ise akıl ve te'vil merkezli bir yaklaşım geliştirmiştir. Bu mukayese, kelâm ilminin yöntemsel farklılıklarını göstermesi bakımından İslam düşüncesinde akıl-nakil ilişkisinin anlaşılmasına önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Islamic theology (kalām), the issue of God's attributes has been a subject of intense debate throughout history, with the two main Sunni schools, Ashʿarism and Māturīdism, standing at the center of these discussions. Both schools affirm the existence and eternality of the divine attributes, opposing the Muʿtazilite denial, and defend the essential (dhātī) and affirmative (ṣubūtī) attributes of God. However, significant differences emerge concerning the nature of the attributes, their relationship to the Divine Essence, and especially the interpretation of the active attributes. The Ashʿarites explain the attributes through the principle that they are“neither identical with nor separate from the Essence.”They adopt the bilā kayf (without asking how) approach regarding the anthropomorphic attributes and generally avoid figurative interpretation (taʾwīl). According to them, takwīn (creation) is not an independent attribute but a reflection of God's power and will. The Māturīdīs, on the other hand, tend to prove the attributes through rational evidence, prefer figurative interpretation in anthropomorphic descriptions, and regard takwīn as an eternal and independent attribute. In terms of the attribute of speech (kalām), the Ashʿarites emphasize the concept of kalām nafsī (inner or eternal speech), whereas the Māturīdīs maintain that the uttered words are created while God's attribute of speech itself is eternal. In conclusion, both schools defend the divine attributes within the framework of tanzīh (divine transcendence). Yet Ashʿarism is more oriented toward textual authority and submission, while Māturīdism adopts a rational and interpretive perspective. This comparison demonstrates the methodological differences within kalām and contributes significantly to understanding the relationship between reason and revelation in Islamic thought.