ATM (asenkron transfer modu) ağlarda tıkanıklık denetimi
Congestion control in ATM (asynchronous transfer mode) networks
- Tez No: 101031
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÖRENCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ATM (ASENKRON TRANSFER MODU) AĞLARDA TIKANIKLIK DENETİMİ ÖZET“ATM (Asenkron Transfer Modu) Ağlarda Tıkanıklık Denetimi”isimli bu tez çalışmasında, ATM ağlan ve tıkanıklık denetimi üzerine genel bir bakıştan sonra, ATM ağlarda çözülmesi gereken en önemli problemlerden biri olan tıkanıklık denetimi üzerinde detaylı bir inceleme yapılmıştır. Tez yazılımında izlenen plan şöyledir : İkinci bölümde, ATM hücre yapısı, ATM ağların temel özellikleri, referans modeli, katman yapısı, katmanların görevleri ve ATM ağlarda kullanılan servis tipleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde genel olarak tıkanıklık denetimi açıklanmıştır. Tıkanıklık denetiminin genel ilkeleri, tıkanıklık denetimi problemlerinin ve çözümlerinin sınıflandırılması ve ağlarda kullanılan tıkanıklık denetim yöntemleri bu bölümün konularıdır. ATM ağlarda kullanılan tıkanıklık denetim yöntemleri ise dördüncü bölümde incelenmiştir. ATM temelli ağlarda tıkanıklığı denetlemek için kullanılan yöntemlerden biri olan çağrı kabul denetimi (call admission control-CAC), beşinci bölümün konusudur. Bu bölümde çağrı kabul denetimi kavramı ve ATM ağlarda vanş sürecinin modellenmesi anlatılmıştır. ATM ağlarda kullanılan kabul denetimi algoritmalan genel olarak anlatıldıktan sonra, bu algoritmalardan eşdeğer band genişliği yaklaşımına dayalı dört kriter, Elwalid-Mitra, Guerin-Ahmadi-Naghshineh (GAN), Sohraby ve Geliştirilmiş Elwalid-Mitra kriterleri tanıtılmıştır. Aynca seçilen kriterin kabul bölgesini hesaplayan PASCAL programı bu bölümde verilmiştir. Bu çalışmada, aynı tipteki kaynaklar için kabul edilebilecek maksimum bağlantı sayışım hesaplayan, PASCAL programlama dilinde üç farklı benzetim programı yazılmışta. Benzetim programlarında ATM kaynağı, ON-OFF kaynak modeline dayalı olarak modellenmiştir. Yazılan benzetim programlarının açıklamaları ve kaynak kodlan altıncı bölümde verilmiştir. Benzetim programlannın akış diyagramları ise eklerde verilmiştir. Eşdeğer band genişliği temelli kabul kriterlerinin ve benzetim programlannın karmaşıklık analizi son bölümde verilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
CONGESTION CONTROL IN ATM (ASYNCHRONOUS TRANSFER MODE) NETWORKS SUMMARY In this M.S. thesis titled as“Congestion Control in ATM (Asynchronous Transfer Mode) Networks”, congestion control which is the most important problem for ATM networks are examined in detail after having given a general outlook on the ATM network and congestion control. The schedule of the thesis can be summarized as follows : In the second chapter, the ATM cell structure, the main features of the ATM networks; reference model, layer structure, the tasks of the layers and service types used in ATM networks are examined. In the third chapter, congestion control is explained generally. General principles of the congestion control, the classification of the congestion control problems and solutions and congestion control methods used in networks are the subjects included in this chapter. Congestion control in ATM networks is examined in the fourth chapter. Call Admission Control (CAC), which is a method used to control congestion in ATM networks, is the subject of the fifth chapter. Call admission control and the characterization of the arrival process in ATM networks are explained in this chapter. After explaining call admission control methods used in ATM networks, four equivalent bandwidth based criterions Elwalid-Mitra, Guerin-Ahmadi-Naghshineh (GAN), Sohraby and Refined Elwalid-Mitra criterions are introduced. The program coded in PASCAL to calculate the admission region of the selected criterion is also given in this chapter. In this study, three different simulation programs are coded in PASCAL to calculate maximum number of the acceptable connections for the same type sources. In simulation programs, an ATM source is modelled as an ON-OFF type source. The explanations and source codes of the simulation programs are given in the sixth chapter. Flow charts of the simulation programs are given in the appendix. The complexity analysis of the equivalent based admission criterions and simulation programs is given in the last section. IX