Yüksek binaların algılanmasına bir bakış
An Insight into the perception of high rise building
  1. Tez No: 101030
  2. Yazar: EMEL KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN ÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET YÜKSEK BİNALARIN ALGILANMASINA BİR BAKIŞ Bilim ve teknolojinin ilerlemesi, mimarlık alanını da etkisi altına almıştır. Endüstri devrimi ile büyük bir sıçrama yapan insanoğlu, yüksek binaların ilk örneklerini ortaya koymaya başlamıştır. Böylece günümüze kadar tartışılagelen yüksek binalar, çeşitli eleştirilere hedef olmuştur. Dünyadaki diğer bina tiplerine kıyasla, sayılarının çok daha az olmalarına rağmen, çok tartışılan bir bina tipi olmalarının en önemli nedeni yüksek olmalarıdır. Ancak arsaların pahalı ve sınırlı olması gibi önemli nedenlerden dolayı, metropollerde dikey büyüme zorunlu hale gelmiştir. Gelişmiş kentlerin vazgeçilmez öğeleri olan yüksek binalar, sahip oldukları imaj, simge, kimlik kazandırma, prestij gibi anlam içerikleri ile kent içinde önemli rolleri üstlenmiştir. Kentli insanın çeşitli noktalardan görebildiği yüksek binalar, farklı algılamalar yaşattırır. Kütle olarak büyük ve uzun olan bu binaların algılanmasında yaşanan zorlukların bir kısmı, 10-20 katlı binalarda da yaşanmaktadır. Dört bölümden oluşan bu tezdeki amaç; yüksek binaların farklı koşullarda nasıl algılandığına ve hangi koşulların insanlar üzerinde daha olumlu algılama etkileri bıraktığına bir bakış getirmeye çalışmaktır. Birinci bölüm: Yüksek binaların tartışılma ve eleştirilme nedenleri; yüksek olma ve bunun sonucunda yaşanan algılama zorluğudur. ikinci bölüm: Yüksek binaların algılanmasına açıklık getirmek için, psikolojinin bir alanı olan görsel algının incelenmesi gerekmektedir. Algı, duyu organları İle taşman, duyusal verileri örgütleyip yorumlayarak, insanoğlunun çevresindeki nesne ve olaylardan oluşan uyaranlara anlam verme sürecidir. Üçüncü bölüm: Yüksek binaların algılanmasında biçim; plastik biçim ve anlamlı biçim olarak, iki kavramla ortaya konmuştur. Plastik biçimde, algılama olayında görüş açısı olarak bahsedilen görsel bir sınıldıktan dolayı, bazı zorluklar yaşandığı, ancak; ölçü, ölçek, oran, kompozisyon ilkeleri, renk ve ışık gibi kavramların doğru ve yerinde laûlanımının, çok olumlu sonuçlar verdiği belirtilmiştir. Anlamlı biçim olarak değerlendirilen yüksek binaların sahip olduğu anlamlar; simge, mesaj, kimlik kazandırma, prestij ve güç olma nedenleri ortaya konulmuştur. vıDördüncü bölüm: Türkiyedeki yüksek binaların değerlendirilmesi yapılmıştır. Beşinci bölüm: Sonuç bölümünü kapsayan bu bölümde; yüksek binaların algılanmalarında etkili olan faktörler ortaya konmuş ve iyi algılanabilen yüksek binaların hangi özelliklere sahip olmaları gerektiği açıklığa kavuşturulmuştur. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN INSIGHT INTO THE PERCEPTION OF HIGH RISE BUILDINGS The progress in science and technology has affected the field of architecture to a great extent. Mankind has realized a great leap with the on come of the industrial revolution and the first examples of high rises have begun to be executed. Hence, these tall buildings have been the target of much criticism to this day. Even though there are relatively few examples in comparison with traditional building, they are the primary subject of discussion due ta their height. The lack of space and the subsequent high land values has rendered vertical growth in metropolises inevitable. High rises have taken an important role in the cityscape and have become an essential element with their image, identity, prestige and as a symbol. As they are easily perceived in the skyline, the spectators experience will vary according to diffirent viewpoints. The difficulty in perceiving high rises as a whole is also valid for buildings of 10-20 storeys. The aim of this thesis, which sail be composed of four chapters, is to try to gain an insight into the perception of high rise buildings and to establish the circumstances that ameliarate this perception. Chapter one: The reasons behind the criticism on high rise buildings, the difficulty in perceiving tall structures. Chapter two: In order to demonstrate how high rises are perceived, visual perception, which is a field of psychology, needs to be examined. Perception is a process of understanding the stimuli created by the objects and incidents in the environment by associating and interpreting sensory data via sesory organs. Chapter three: Form, in the perception of high rise buildings has been examined by two concepts, namely plastic form, perception may be somewhat limited by the viewing angle, however, if scale, norm, proportion, principles of composition, colour and light are used correctly the results are quite positive. High rises evaluated as meningful form, are interpreted as symbol, message, identity, prestige and power. Chapter four: Perception of high-rise buildings in Turkey was explained. vuiChapter four: Perception of high-rise buildings in Turkey was explained. Chapter five: This chapter concludes upon the factors which play a role in the perception of high-rise buildings and aims to explain the proporties that need to be present in enabling a good perception. IX