İndol türevi moleküllerin sentezi, karakterizasyonu ve akciğer kanseri hücrelerinde biyolojik aktivite değerlendirilmesi
Synthesis, characterization, of indole-thymol derivative molecules and biological activity assesment in lung cancer cells
  1. Tez No: 1010339
  2. Yazar: GAMZE KUZKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MEHTAP KUTLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ERKISA GENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Küçük hücreli dışı akciğer kanseri mortalitesinin yüksek olması dünyada ve ülkemizde en yüksek seviyede sağlık sorunu oluşturmaktadır. Akciğer kanseri ve tüm diğer kanser türlerinin tedavi aşamalarında kullanılan standart kemoterapi ilaçları ağır yan etkilere neden olmakla birlikte etkin tedavi sağlayamamaları ve direnç gelişimi sorunu nedeniyle akciğer kanserinin tedavisinde yeni, etkili ve güvenli alternatif terapi ajanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Kanser araştırmalarında yeni sentezlenen moleküllerin anti kanser etkinliklerinin araştırılmasına son yıllarda çokça yer verilmektedir. İndol türevi bileşiklerin farklı kanser hücrelerinde birçok biyolojik etkileri araştırılmış olup bu çalışmada sentezlenen N.N-dimetil-4-(1- metil-3(4 nitrofenil)-1H indol-2-il) anilin bileşiğinin anti kanser etkinliklerini araştıran bir çalışma literatürde henüz yer almamaktadır. Bu çalışmada, yeni indol bileşiğinin sentezi, karakterizasyonu, tetiklediği ölüm mekanizmaları küçük hücreli dışı akciğer kanseri hücrelerinde normal akciğer fibroblast hücreleri ile karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The high mortality rate of non-small cell lung cancer (NSCLC) constitutes one of the most significant health problems both globally and in our country. Standard chemotherapeutic agents used in the management and treatment of lung cancer other cancer types are associated with severe side effects, limited efficacy, and the development of drug resistance. Therefore, there is an urgent need for new, effective, and safer alternative therapeutic agents in the treatment of lung cancer. In recent years, cancer research has increasingly focused on the investigation of the anticancer activities of newly synthesized molecules. Indole-derived compounds have been shown to exhibit various biological effects in different cancer cell lines. However, there is currently no study in the literature investigating the anticancer activity of the newly synthesized compound N,N-dimethyl- 4-(1-methyl-3(4- nitrophenyl)-1H-indol 2-yl) aniline. In this study, the synthesis, characterization, and the cell death mechanisms triggered by this novel indole derivative were investigated comparatively in non-small cell lung cancer cells and normal lung fibroblast cells.