Synthesis, characterization, and molecular modeling of novel heterocyclic compounds with potential antitumor activity
Antitümör potansiyeli taşıyan yeni heterosiklik bileşiklerin sentezi, karakterizasyonu ve moleküler modelleme çalışmaları
  1. Tez No: 977050
  2. Yazar: MEHRDAD RASOULI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TAHİR GÜNKARA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR EYİLCİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Siklokatılma reaksiyonları, çok çeşitli halkalı organik bileşiklerin sentezinde önemli bir yere sahiptir. Azot içeren heterohalkalı bileşikler, birçok doğal ürün ve biyolojik olarak aktif molekülün yapısında yaygın olarak bulunmaktadır. İlaç moleküllerinin sentezinde karbon-azot (C–N) bağlarının oluşumu genellikle gerekli olduğundan, C–N bağı oluşumuna yönelik etkili ve yeni stratejilerin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Öte yandan, imatinib, onlarca yıldır çığır açan bir tedavi ajanı olarak kendini kanıtlamış olsa da, hedef proteinlerde ortaya çıkan nokta mutasyonları nedeniyle tümörlerin direnç geliştirmesi ve remisyon döneminden sonra nüks etmesi gibi durumlar, yeni kemoterapötik ajanların sentezine olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu nedenle, mevcut kemoterapötik ajanların türevlendirilmesi, dünya genelindeki birçok araştırma grubu tarafından uzun süredir çalışılmakta olup, söz konusu ajanlara karşı gelişen direnç mekanizmalarını aşmak amacıyla maksimum etki Benzer şekilde, maleimid türevleri de organik kimyanın temel yapı taşlarından biri olarak kabul edilmekte ve antibakteriyel, antifungal ve antikanser gibi çeşitli biyolojik aktiviteler sergiledikleri bilinmektedir. Bu nedenle, karakteristik N–C–O bağına sahip olan bu bileşiklerin türevlerinin sentezi günümüzde yoğun ilgi görmektedir. Bu tür bileşikler ayrıca, glikojen sentaz enzimini düzenleyen glikojen sentaz kinaz-3 (GSK-3) inhibitörleri olarak tasarlanan moleküller arasında da yer almaktadır. Bu tezin ilk bölümünde, farmakofor kısmı korunarak, çekirdek yapının her iki tarafına morfolin ve farklı amino aril gruplarının eklenmesi yoluyla iki farklı imatinib türevi sentezlenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise, indol-substitüe maleimid bileşiklerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bu bileşikler daha sonra, azot atomlarına alkil zincirleri eklenerek fonksiyonelleştirilmiştir. ve çeşitli fonksiyonel gruplarla türevlendirilerek Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları, FTIR, ¹H NMR, ¹³C NMR (APT) ve HRMS (QTOF) gibi spektral veriler yardımıyla aydınlatılmıştır. Ayrıca, yeni sentezlenen moleküllerin moleküler kenetlenme (docking) çalışmaları, dinamik modelleme ve biyolojik aktivite testleri (antikanser/MTT testleri) Bahçeşehir Üniversitesi'nde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cycloaddition reactions are important reactions for the synthesis of a vast array of cyclic organic compounds. Nitrogen-heterocyclic compounds are prevalent among most natural products and biologically active molecules. Since the formation of carbon-nitrogen (C–N) bonds is typically required in the synthesis of drug molecules, the development of effective new strategies for C–N bond formation is of utmost importance. On the other hand, imatinib has proved itself as a revolutionary therapeutic for decades; nonetheless, with the emergence of point mutations in the target proteins, there will be a huge demand for synthesizing new chemotherapeutic agents due to resistance and even relapse of the tumor after the remission period. Derivatizing Marketed chemotherapeutics has long been studied by several research groups around the world to reach the maximum compensation for the resistance to the aforementioned agents. Likewise, maleimide derivatives, being one among the fundamental building blocks of organic chemistry, have been noted to possess varied biological activities such as antibacterial, antifungal, and anticancer activity. For this reason, synthesis of such derivatives of these compounds, possessing the characteristic N–C–O bond, has been of immense interest in recent days. Such compounds are one among the molecules that have been designed as glycogen synthase kinase-3 (GSK-3) inhibitors, which regulate the action of glycogen synthase. In the first part of this thesis, two imatinib derivatives were synthesized by keeping the pharmacophore moiety unchanged and introducing morpholine and different amino aryl substituents to either side of the core In the second part of the thesis synthesis of indole-substituted maleimide compounds was carried out. Synthesized indole-substituted maleimide compounds were further functionalized by attaching alkyl chains on their nitrogen atoms and derivatized with various functional groups. Structures of all synthesized compounds were established based on spectral data such as FTIR, ¹H NMR, ¹³C NMR (APT), and HRMS (QTOF). Additionally, molecular docking, dynamic modeling, and biological activity tests (anticancer/MTT tests) of the newly synthesized molecules were carried out at Bahcesehir University.