Akıllı telefon kullanan bireylerde hızlı üst ekstremite değerlendirme (RULA) ölçeğininetkinliği
The effectiveness of the rapid upper extremity assessment (RULA) scale in individuals using smartphones
- Tez No: 1010352
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET TEKDÖŞ DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda 18- 65 yaş aralığındaki non spesifik ağrısı olan, akıllı telefon kullanan bireyleri günlük akıllı telefon kullanım sürelerine göre, günde 2 saat akıllı telefon kullanan bireyler, günde 2-4 saat akıllı telefon kullanan bireyler ve günde 4 saatten fazla akıllı telefon kullanan bireyler olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Oluşabilecek ergonomik risk seviyelerini belirlemek amacıyla bireyleri katılımcıların günlük rutinlerinde en sık kullandıkları mobil telefon postürü, standart bir fotoğrafçılık metodu ile belirledi ve RULA analizi ile değerlendi. Akıllı telefon kullanımının gruplar arasında el kavrama kuvvetine etkisinin olup olmadığını değerlendirmek için, kalibrasyonu yapılmış“Jamar El Dinamometresi”ile her iki elin kavrama kuvveti değerlendirildi. Akıllı telefon bağımlılığı ile gruplar arasında bir ilişki olup olmadığını değerlendirmek için akıllı telefon bağımlılığı ölçeği kısa formu anketi yapıldı. Çalışmadan elde ettiğimiz veriler incelendiğinde, RULA değeri 5 ile 6 arasında değişmekte olup ortalama 5,47±0,5 bulunmuştur. Ergonomik risk düzeyi açısından riskli görülmüş. Çalışmaya katılan 113 bireyden 67'si akıllı telefon bağımlılığı ölçeği kısa formuna göre akıllı telefon bağımlısı bulundu. Gruplar ile akıllı telefon bağımlılık durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur (p=0,001; p<; 0,01). Bağımlı olanlarda; 2 saat kullananların 2-4 saat ve 4 saat ve üzerine göre düşük olması istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p=0,001; p<0,01). 2 saatlik kullanım yapan bireylerin, 2-4 saat ve 4 saatten fazla kullanım yapanlara göre daha düşük bir bağımlılık durumuna sahip olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuçta, RULA ölçeği, akıllı telefon kullanan bireylerde, ergonomik risk seviyesini belirlemede etkin bir ölçektir. Akıllı telefon kullanımının gruplara göre değerlendirildiğinde, el kavrama kuvvetine etkisi olmadığı görülmüştür. Akıllı telefon bağımlılığının akıllı telefon kullanım süresiyle doğru orantılı olduğu bulunmuş.
Özet (Çeviri)
In our study, individuals aged between 18 and 65 with non-specific pain who use smartphones were divided into three groups based on their daily smartphone usage: those using smartphones for 2 hours per day, those using smartphones for 2-4 hours per day, and those using smartphones for more than 4 hours per day. To determine potential ergonomic risk levels, participants' most commonly used mobile phone postures in their daily routines were identified using a standard photographic method and assessed through RULA analysis. The effect of smartphone usage on hand grip strength between groups was evaluated using the calibrated“Jamar Hand Dynamometer.”The relationship between smartphone addiction and groups was assessed through a short form questionnaire of the smartphone addiction scale. Upon examining the data obtained from the study, the RULA value ranged between 5 and 6, with a mean of 5.47 ± 0.5, indicating a risky level of ergonomic risk. Out of 113 participants in the study, 67 were identified as smartphone addicts according to the short form of the smartphone addiction scale. There was a statistically significant relationship between groups and smartphone addiction status (p=0.001; p<0.01). Among addicts, it was statistically significant that those using smartphones for 2 hours had lower addiction levels compared to those using smartphones for 2-4 hours and more than 4 hours (p=0.001; p<0.01). Individuals using smartphones for 2 hours had a statistically significant lower addiction level compared to those using smartphones for 2-4 hours and more than 4 hours. Ultimately, the RULA scale is an effective measure in determining ergonomic risk levels in individuals using smartphones. When evaluated by groups, smartphone usage did not have an effect on hand grip strength. It was found that smartphone addiction is proportional to smartphone usage time.