Sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin müşteri değeri ve müşteri bağlılığı etkisine yönelik ampirik bir çalışma
An empirical study on the effect of customer value and customer loyalty of social media marketing activities
  1. Tez No: 472106
  2. Yazar: TAYFUN UZUNBURUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU TÜMER KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Teknolojik olarak Web 2.0'ın oluşturulması, günümüzde sosyal medya diye adlandırılan, bilgi paylaşımı ve sınırsız iletişim için eşsiz olan platformun gelişimini sağlamıştır. Dijitalleşmenin artan gücü sayesinde bireyler içeriklerin hem tüketicisi hem de üreticisi konumuna gelmişlerdir. Dijitalleşme, pazarlamada yapılan faaliyetleri ölçülebilir ve bilgiyi biriktirebilir hale getirdiği için dijital pazarlama yeni nesil pazarlama yaklaşımı olarak kabul edilmektedir. Dijital devrimle birlikte ise insan yaşamının değişik noktalarına hitap eden ve yaygın bir şekilde kullanılan farklı sosyal medya uygulamaları geliştirilmiştir. Gezginler için Tripadvisor, yemek düşkünleri için Pinterest, iş hayatı için LinkedIn gibi kendi konularında uzmanlaşmış sosyal medya uygulamaları vardır. Bunların yanında günlük hayatımızda hemen hemen akıllı telefon kullanan bütün bireylerin ortak olarak aktif bir şekilde kullandığı Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya uygulamaları bulunmaktadır. Tüketiciler aktif olarak kullandıkları sosyal medya uygulamalarında sevdikleri markaları, markaların reklam yüzlerini, markaların indirim günleri gibi birçok şeyi takip etmektedirler. Bu alanda markalar için hızlı, ölçülebilir, yenilenebilir ve maliyetsiz pazarlama imkânı ortaya çıkmaktadır. Markalar tarafından sosyal medya uygulamaları kullanılarak yapılan başarılı sosyal medya pazarlama kampanyaları viral pazarlamaya ve ağızdan azıya pazarlamaya dönüşmektedir. Bu araştırmanın amacı sosyal medyada yapılan pazarlama faaliyetlerinin, tüketicilerin markaları algılamasına ve marka bağlılığı oluşturmasına karşı tutumları üzerine etkilerini değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The creation of Web 2.0 technologically, nowadays called social media has provided a unique platform for knowledge sharing and the development of unlimited communication. Thanks to the growing power of digitalization, individuals have become both consumers and producers of content. Digital marketing is regarded as the next generation marketing approach because digitalization enables the activities in marketing to measure and accumulate information. Along with the digital revolution, different social media applications have been developed that address the different points of human life and are widely used. There are specialized social media applications on their own such as Tripadvisor for travelers, food lovers for Pinterest, business life like LinkedIn. In addition to these, almost everyone who uses smartphones in our daily life has a common social rights such as Facebook, Twitter and Instagram. Consumers are actively following social media applications like their favorite brands, advertising face of brands, discount days of brands. It provides fast, measurable, renewable and cost-free marketing opportunities in this area for brands. Successful social media marketing campaigns made by brands using social media applications are turning into viral marketing and mouth from mouth of marketing. The aim of this research is to evaluate the effects of marketing activities on the social media on consumers' attitudes towards brand recognition and brand loyalty.