Tüketicilerin hedonik tüketim davranışları ve Gelişmeleri Kaçırma Korkusu (FOMO)'nun taklit ürün satın alma davranışlarına etkisi
Hedonic consumption behaviors of consumers and the effect of FOMO (Fear of Missing Out) on counterfeit product purchase behaviors
- Tez No: 805844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Son yıllarda akıllı telefon ve sosyal medya kullanımı hızlı bir artış yaşamış ve gelişmeleri kaçırma korkusu, yani FOMO ve hedonik (hazcı) tüketim davranışı özellikle genç yaşlardaki bireyler arasında sıkça görülmüştür. Günümüzde sosyal medya platformlarının da etki alanı güçlendiğinden, gelişmeleri kaçırma korkusu ve hedonik tüketim gibi, tüketici davranışlarında önemli etkileri bulunan bu yeni olguların yönetilebilmesi, tüketicilerle güçlü ve yakın bağlar kurulabilmesi adına giderek önem kazanmıştır. Bu çalışma da, tüketicilerin son yıllarda sıklıkla karşılaşılan gelişmeleri kaçırma korkuları ve hedonik tüketim davranışlarının, taklit ürün tüketimini ne açıdan etkilediğini saptamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda nicel araştırma yöntemlerinden çevrimiçi olarak oluşturulan anket yöntemi ile veriler elde edilmiş, toplanan veriler neticesinde katılımcıların, gelişmeleri kaçırma korkuları arttıkça taklit ürün kullanan bireyleri daha az ayıpladıkları ve onlara karşı daha az ön yargılı olma eğiliminde oldukları anlaşılmaktadır. Benzer şekilde, hedonik tüketim eğilimi ile taklit ürün satın alma davranışı arasında da pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ancak, alışverişe yalnızca; son modayı takip etmek, son trendlere ayak uydurmak, yeni şeyler tecrübe etmek ve bazı fikirler edinmek amaçlarıyla çıkan hedonik tüketicilerin taklit ürünleri güvenli bulmadıkları ve sağlığa zararlı buldukları da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of smart phone and social media has experienced a rapid increase and the fear of missing out (FOMO) and hedonic consumption behavior have been observed frequently, especially among young people. Today, since the influence of social media platforms is getting stronger, managing these new phenomena such as FOMO and hedonic consumption, which have important effects on consumer behavior, has gained a serious importance in order to establish strong and close ties with consumers. In this study, it is aimed to determine how FOMO emotions and hedonic consumption behaviors of consumers, which are frequently encountered in recent years, affect the consumption of counterfeit products. In this direction, data were obtained by the online questionnaire method, which is one of the quantitative research methods. As a result of the collected data, it is understood that the participants blame the individuals who use counterfeit products less as their FOMO increases. Similarly, a positive relationship was found between hedonic consumption tendency and imitation product purchase behavior. However, it has been observed that hedonic consumers, who go shopping to follow the latest fashion, to keep up with the latest trends, to experience new things and to get some ideas, do not find counterfeit products safe and harmful to health.