Akut lenfoblastik lösemili çocuklardanörolojik komplikasyonların ve prognozundeğerlendirilmesi
  1. Tez No: 1010357
  2. Yazar: ÖZLEM KALAYCIK ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFERET ERGÜVEN, UZMAN AYLİN CANBOLAT AYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
Özet
Akut lenfoblastik lösemi (ALL) çocukluk çağında görülen en sık malign hastalıktır ve çocukluk çağındaki bütün kanserlerin yaklaşık olarak % 30'unu oluşturur. Modern tedavi rejimleri ile ALL'deki sağ kalım oranları %90'lara yaklaşmıştır. Daha güçlü kemoterapilerin kullanıma girmesiyle sağkalım oranlarında belirgin yükselme sağlanmış olmakla birlikte bu durum tedavi sırasında görülen nörolojik komplikasyonların sıklığı ve şiddetinde artışa yol açmıştır. Bu çalışmada İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Servisi'nde Ocak 2006-Aralık 2011 tarihleri arasında ALL tanısı almış ve ALL-BFM kemoterapi protokolü uygulanmış olan 200 hasta tedavi sırasında gelişen nörolojik komplikasyonların araştırılması amacıyla retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların 97'si (% 48,5) kız, 103'ü (% 51,5) erkek ve ortalama yaşları 6,50±4,41 yıl, yaş dağılımı 0,1-17,7 yıl idi. Hastaların %84,5'i B ALL, %12,5'i T ALL tanısı almıştı. Tanı sırasındaki ortalama lökosit değeri 13440,13±4,15 mm3, ortalama hemoglobin değeri 7,51±2,40 gr/dl, ortalama trombosit değeri 46467,11±2,91 mm3 idi. %34'ü SRG, %55'i MRG ve %11'i HRG'de idi. Takip süreleri ortalama 3,42±1,97 yıldı. Olguların 6'sında (% 3) tanı anında MSS tutulumu vardı. Bu hastaların %33,3'ünde BOS'da lenfoblast görülmüş, %50'sinde kranial BT'de lösemik tutulum saptanmış idi. MSS tutulumu olan bu hastaların 4'ünde fizik muayenede nörolojik bulgu saptanmıştı. Bu bulgular bir vakada tek taraflı fasial sinir paralizisi, 1 vakada tek taraflı üçüncü sinir paralizi, 1 vakada tek taraflı onikinci sinir paralizisi ve 1 vakada da parapleji idi. MSS tutulumu olan vakalarımızın %50'si B ALL, %50'si T ALL olup %16,7'si SRG, %33,3'ü MRG ve %50'si HRG'ndaydı. MSS tutulumu olan vakaları tanı anındaki ortalama lökosit sayısı (56156,63±2,73 mm3) MSS tutulumu olmayanlara (12859,01±4,11 mm3) göre yüksek saptandı. Çalışmamızda ilk tanı anında MSS tutulumu olmayan 194 olgudan 28'inde (%14,4) tedavi sırasında nörolojik komplikasyon gelişmiş olduğu tespit edildi. Nörolojik komplikasyon gelişimi ile yaş ve cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Nörolojik komplikasyon gelişen hastaların tanı sırasındaki ortalama lökosit değeri 10180±1,35 mm3, ortalama hemoglobin değeri 7,72±3,03 gr/dl, PLT değeri 10630±1,17 idi. Nörolojik komplikasyon gelişen ve gelişmeyen hastalar arasında tanı anındaki lökosit değerleri açısından istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı farklılık tespit edildi (p<0,01). Nörolojik komplikasyon görülen olguların tanı anındaki lökosit değerleri nörolojik komplikasyon görülmeyen olgulara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görüldü. Her iki grubun tanı anındaki hemoglobin, trombosit ve LDH ölçümleri bağımsız değişkenler olarak değerlendirildiğinde ise nörolojik komplikasyon görülme ihtimalini arttırmadıkları saptandı (p>0,05). Nörolojik komplikasyon gelişimi ile FAB sınıflaması, immunfenotip ve risk grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). t(4;11) ve t(9;22) translokasyon pozitifliğinin nörolojik komplikasyon görülme sıklığını arttırmadığı görüldü. Nörolojik komplikasyon görülen olguların 14'ünün beyin MRI mevcuttu. Bu olguların %64,3'ünün MRI sonucu normalken %35,7'sinde patolojik bulgu saptanmıştı. 17 vakaya beyin BT çekilmiş ve sadece bir hastanın BT'sinde patolojik bulguya rastlanmıştı. Nörolojik komplikasyon gelişmiş olan olguların %76,7'sine kemoterapi protokolüne uygun olarak 1 gr/m2/doz, %23,3'üne 5 gr/m2/doz intravenöz metotreksat uygulanmış olduğu görüldü. Nörolojik komplikasyon gelişmiş olgularla gelişmemiş olanlar karşılaştırıldığında metotreksat dozu ile nörolojik komplikasyon görülmesi arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Nörolojik komplikasyon görülme zamanları incelendiğinde olguların %36,7'sinde Protokol I Faz I, %40'ında Protokol I Faz II, %6,7'sinde Protokol M, %3,3'ünde 2. HR1, %3,3'ünde 2. HR2 Bloğunda, %6,7'sinde Protokol II Faz II ve %3,3'ünde idame tedavisi esnasında nörolojik komplikasyon görüldüğü saptandı. Saptanmış olan nörolojik komplikasyonlar %53,3 vakada konvülzyon, %3,3 vakada PRES, %10 vakada ptozis, %3,3 vakada düşük ayak, %3,3 vakada ellerde uyuşma idi. Nörolojik komplikasyon gelişen vakaların %3,6'sı, gelişmeyenlerin %12,7'sinde relaps görüldü. Nörolojik komplikasyonun relaps ihtimalini arttırmadığı saptandı (p>0,05). Nörolojik komplikasyon görülen olguların ortalama sağkalım süresinin 5,38±0,49 yıl olduğu, nörolojik komplikasyon görülmeyen olguların ortalama sağkalım süresinin 5,93±0,17 yıl olduğu görüldü. Bu iki grup arasında sağkalım oranları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p:0.207; p>0.05).
Özet (Çeviri)
Acute lymhoblastic leukemia is the most frequent malignant disorder of childhood, consisting of approximately 30% of all malignant cases. Recently, survival rates of 90% have been achieved, thanks to improved treatment options. More effective chemotherapy regimens helped us to reach high survival rates whereas the frequency and the severity of neurologic complications of the treatment also inreased. In this study, we retrospectively investigated the neurologic complications of 200 ALL patients, having the chemotherapy regimen of ALL-BFM, who were admitted to İstanbul Medeniyet University Göztepe Education and Research Hospital Pediatric Hematology-Oncology Department, between January 2006-December 2011. 97 (48,5%) female and 103 (51,5%) male patients were admitted with the mean age of 6,50 ±4,41 and age distrubition of 0,1- 17,7. 84,5% of patients were diagnosed as B-ALL and 12,5% as T-ALL. Mean leucocyte value was 13440,13±4,15 mm3, mean hemoglobin value was 7,51±2,40 gr/dl and mean thrombocyte value was 46467,11±2,91 mm3. Mean follow-up duration was 3,42±1,97 years. CNS involvement was observed in 6 ( 3%) cases at the time of diagnosis. 33% of these patients demonstrated lymphoblasts in CSF and in 50% of cases, leukemic infiltration on cranial CT was detected. 4 of the patients with CNS involvement were admitted with neurological findings. These findings were unilateral facial nerve paralysis in one case, unilateral third nerve paralysis in the other, unilateral twelfth nerve paralysis in the third one and paraplegia in the last case. Mean leukocyte value of patients with CNS involvement at the time of diagnoses (56156,63±2,73 mm3) was found to be higher than the value of patients without neurological involvement (12859,01±4,11 mm3). In our study, we detected neurologic complications in 28 (14,4%) of 194 cases during follow-up, which have no neurological findings at the time of diagnoses. No statistically significant difference was found when neurologic complication occurance is compared with age and gender (p>0,05). Patients with neurologic complications demonstrated a mean leukocyte value of 10180±1,35 mm3, a mean hemoglobine value of 7,72±3,03 gr/dl and a mean thrombocyte value of 10630±1,17. Significant difference was identified between mean leukocyte values of the patients with and without neurological involvement (p<0,01). Mean lekocyte values of patients with neurological complications at the time of diagnoses were significantly higher than the values of patients without any neurological findings. Hemoglobin, thrombocyte and LDH levels of two groups were evaluated in terms of independent variables and we concluded that they do not increase the possibility of neurological complications (p>0,05). There was no statistically significant difference when neurologic complications were compared with FAB classification, immunophenotype and risk groups (p>0,05). t(4;11) and t(9;22) translocation positivity also didn't correlate with neurologic complications. 14 patients having neurologic complications were evaluated with cranial MRI and 64,3 % of them had normal cranial imaging whereas 37,5% of patients were considered to demonstrate pathologic findings. 17 patients underwent cranial CT and only one of them had pathology. 76,7% of patients with neurologic complications were administered 1 gr/m2/dose and %23,3 of them were given 5 gr/m2/dose of intravenous methotrexate. When compared with patients who didn't have any neurologic complications, no statistically significant difference was detected between methotrexate dose and complication occurance (p>0,05). When we looked over the time of neurologic complication occurance, %36,7 of patients were in Protocole I Phase I, %40 were in Protocole I Phase II, %6,7 were in Protocole M, %3,3 were in 2. HR1, %3,3 were in 2. HR2 Block, %6,7 were in Protocole II Phase II and %3,3 were in maintenance therapy. Neurologic complications were subclassified as convulsions in 53,3%, PRES in 3,3%, ptosis in 10%, foot drop in 3,3%, and paresthesia of the hands in 3,3% of all cases. Relapses were observed in 3,6% of cases with complications and in 12,7% of patients without any complication. Neurologic complications were considered to be in conjunction with the increased possibility of relapses (p<0,05). Mean survival rates were calculated as 5,38±0,49 years in patients with complications whereas it was 5,93±0,17 years in patients without complications, therefore no significant difference was found after comparison of these two groups.