01.01.2009-01.01.2020 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji kliniğinde akut lenfoblastik lösemi tanısı alan hastaların takibinde gelişen nörolojik semptom ve komplikasyonların retrospektif olarak incelenmesi
  1. Tez No: 699025
  2. Yazar: FATMA HALE ÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. CANAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Lösemiler çocukluk çağının en yaygın malign neoplazileridir. 15 yaş altındaki çocuklarda görülen tüm malignitelerin yaklaşık %31'ini oluştururlar. Çocukluk çağı lösemilerinin ise yaklaşık %77'sini akut lenfoblastik lösemi (ALL) oluşturur.Son yıllarda BFM-ALLIC-2009 protokolü gibi yoğun kemoterapi ve santral sinir sistemi yönelimli tedavi protokolleri uygulanarak 14 yaş ve altındaki akut lenfoblastik lösemili çocukların 5yıllık sağ kalım oranları yaklaşık %80'lere ulaşmıştır.Sağ kalım oranlarının yükselmesiyle kür sağlanabilen maligniteler arasına giren çocukluk çağı ALL'de hastalığa ve yoğun tedavi protokollerine bağlı olarak nörolojik semptom ve komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu çalışmamızdaki amacımız, ALL tanısı almış olan hastaların tanı anında ve tedavi izleminde gelişen nörolojik semptom ve komplikasyonların, sıklıklarının saptanması, demografik özellikler ve tedavi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç/Hastalar ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Hematoloji Kliniği'nde Ocak 2009 – Ocak 2020 yılları arasında ALL tanısı almış olan 247 hastamızın tanı anında ve tedavi izleminde gelişen nörolojik semptom ve komplikasyonların sıklıkları, çalışma grubunun demografik özellikleri, tedavi ve prognoz ile ilişkisine ait veriler kaydedildi. Bulgular: 214 ALL tanılı hastanın % 52.8'i (n:113) erkektir. Olguların yaş aralıkları 3-201 ay arasında olup çalışma grubunun yaş ortancası 65.5 ay' dır. Çalışma grubunun %1.9'u (n:4)
Özet (Çeviri)
Objective: Leukemias are the most common malignant neoplasms of childhood. They constitute approximately 31% of all malignancies in children under 15 years of age. Acute lymphoblastic leukemia (ALL) constitutes approximately 77% of childhood leukemias. In recent years, intensive chemotherapy and central nervous system-oriented treatment protocols such as the BFM-ALLIC-2009 protocol have been applied, and the 5-year survival rate of children 14 years of age and younger with acute lymphoblastic leukemia has reached approximately 80%. Childhood ALL, which is among the malignancies that can be cured with the increase in survival rates, may develop neurological symptoms and complications depending on the disease and intensive treatment protocols. Our aim in this study was to determine the frequency of neurological symptoms and complications, which developed at the time of diagnosis and during the follow-up of treatment, in patients diagnosed with ALL, and to evaluate their relationship with demographic characteristics and treatment. Material and Method: The frequency of neurological symptoms and complications developed at the time of diagnosis and during treatment follow-up, demographic characteristics of the study group, and their relationship with treatment and prognosis in our 247 patients who were diagnosed with ALL between January 2009 and January 2020 in Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Pediatric Hematology Clinic data saved. Results: 52.8% (n:113) of 214 ALL patients were male. The age range of the cases was between 3-201 months, and the median age of the study group was 65.5 months. While 1.9% (n:4) of the study group were