ARGON PLAZMA İLE AKTİVE EDİLMİŞ SALİNİN MEME KANSERİ TERAPİSİNDEKİ ETKİLERİNİN İNCELENMESİ
INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF ARGON PLASMA-ACTIVATED SALINE IN BREAST CANCER THERAPY
  1. Tez No: 1010379
  2. Yazar: MİRAÇ YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez çalışması, meme kanseri tedavisinde tamamlayıcı ve yenilikçi bir yöntem olarak öne çıkan plazma ile aktive edilmiş sıvıların (tuzlu ve tuzsuz çözeltiler) biyolojik etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Meme kanseri özellikle kadınlarda en sık görülen malignite türlerden biri olarak gerek yüksek görülme sıklığı gerekse tedaviye karşı direnç geliştirme eğilimi nedeniyle günümüz tıbbında halen ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Bu nedenle mevcut tedavi yöntemlerinin yanında yan etkileri daha az, hücre seçiciliği yüksek ve klinik uygulanabilirliği güçlü alternatiflerin geliştirilmesi kritik önem taşımaktadır. Soğuk atmosferik plazma teknolojisi, son yıllarda artan ilgiyle birlikte kanser araştırmalarında umut vadeden bir alan haline gelmiştir. Plazma ile belirli süre ve koşullarda işlenen tuzlu ve tuzsuz sıvılar (PAS), içerdiği reaktif oksijen ve azot türleri aracılığıyla kanser hücreleri üzerinde oksidatif stres yaratarak apoptoz veya diğer hücre mekanizmalarını uyarabilmektedir. Çalışmada, farklı plazma parametreleri optimize edilerek elde edilen plazma aktive sıvıların molekül çeşitliliği temsil edilen iki farklı meme kanseri hücre hattı üzerinde (MCF-7 ve MDA-MB-231) oluşturduğu biyolojik yanıtlar karşılaştırmalı olarak analiz edildi. Böylelikle hormon reseptörü pozitif, daha az agresif hücre modeli ile üçlü negatif, yüksek derecede invaziv tümör modeli arasındaki duyarlılık farklılıkları ortaya konuldu. Çalışmada ayrıca hücre canlılığı ve metabolik aktivitenin güvenilir bir şekilde ölçülebilmesi için MTT analizi kullanıldı, apoptotik hücre ölümü üzerindeki etkiler değerlendirildi ve bu sayede plazma ile aktive edilmiş sıvıların sitotoksik potansiyeli nicel olarak incelendi. Yapılan testler sonucu; plazma ile aktive edilmiş sıvı içerisinde etkili grup olan PAS-4, MDA-MB-231 hücre hattı üzerinde daha duyarlı olduğunu gösterdi. MTT analiz sonucunda MDA-MB-231 hücre hattının canlılık seviyesi %20-25'e, MCF-7 hücre hattının canlılık seviyesi %50-55'e geriledi. Apoptoz analizinde PAS-4 grubunda; MDA-MB-231 hücre hattındaki apoptoz seviyesinde 6 kat, MCF-7 hücre hattındaki apoptoz seviyesinde ise 2,6 kat artış tespit edildi. Elde edilen bulgular, yalnızca kanser hücrelerinin yaşam döngüsüne dair yeni bilgiler sunmakla kalmayıp aynı zamanda plazma teknolojisinin klinik öncesi araştırmalarda nasıl konumlandırılabileceğine dair somut bir bilimsel temel de oluşturdu.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the biological effects of plasma-activated fluids (saline and non-saline solutions), which stand out as a complementary and innovative method in breast cancer treatment. Breast cancer, being one of the most common types of malignancy, especially in women, remains a serious problem in current medicine due to both its high incidence and its tendency to develop resistance to treatment. Therefore, developing alternatives with fewer side effects, high cell selectivity, and strong clinical applicability alongside existing treatment methods is of critical importance. Cold atmospheric plasma technology has become a promising field in cancer research with increasing interest in recent years. Saline and non-saline solutions (PAS) processed with plasma for specific durations and conditions can stimulate apoptosis or other cellular mechanisms by creating oxidative stress on cancer cells through the reactive oxygen and nitrogen species they contain. In this study, the biological responses of plasma-activated fluids obtained by optimizing different plasma parameters were comparatively analyzed on two different breast cancer cell lines (MCF-7 and MDA-MB-231) representing molecular diversity. Thus, differences in sensitivity were revealed between a hormone receptor-positive, less aggressive cell model and a triple-negative, highly invasive tumor model. The study also utilized MTT analysis to reliably measure cell viability and metabolic activity, evaluated the effects on apoptotic cell death, and quantitatively investigated the cytotoxic potential of plasma-activated fluids. The test results showed that the PAS-4 group, the most effective group within the plasma-activated fluid, was more sensitive to the MDA-MB-231 cell line. MTT analysis revealed a decrease in the viability level of the MDA-MB-231 cell line to 20-25% and the MCF-7 cell line to 50-55%. Apoptosis analysis showed a six-fold increase in apoptosis levels in the MDA-MB-231 cell line and a 2.6-fold increase in apoptosis levels in the MCF-7 cell line within the PAS-4 group. The findings not only provide new insights into the life cycle of cancer cells but also establish a concrete scientific basis for how plasma technology can be positioned in preclinical research.