Plazmayla aktive edilmiş ortamların fizikokimyasal özelliklerinin araştırılması
Investigation of physiochemical properties of plasma-activated medium
  1. Tez No: 754349
  2. Yazar: HİLAL KEZİBAN KORKUSUZ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Atmosferik plazmaların sıvılara uygulandığında gösterdiği kimyasal aktivitesi sayesinde sıvı içinde oluşan türler geniş spektrumlu biyolojik etkilere sahip olmaktadır. Plazma deşarjının sıvılarla etkileşimi halen cevaplanmayı bekleyen sorular içermektedir. Atmosferik basınçta gerçekleştirilen bu deşarjlar sıvılara yüzeysel olarak uygulanabildiği gibi deşarjın sıvı içinde gerçekleştirilmesi de mümkündür. Bu tez çalışmasında, atmosferik basınç plazma su, remineralizasyon solüsyon, hücre besiyeri gibi sıvılara uygulanarak, sıvılardaki fizikokimyasal değişiklikler incelenmiştir. Argon gazı ile oluşturulan soğuk atmosferik plazma suya, yapay sıvılara ve hücre besiyerlerine uygulandığında meydana gelen pH değişimi ve oluşan yeni türlerin miktarının hangi parametrelere göre değiştiği analiz edilmiştir. Sıvı içinde hidrojen peroksit, nitrat gibi türlerin oluştuğu bulunmuştur. Oluşan türlerin miktarları spektrofotometrik yöntem ve test kitleriyle tayin edilmiştir. Argon gazı kullanılarak hücre besiyerine plazma uygulandığında oluşan H2O2 konsantrasyonlarının plazma uygulama süresine göre arttığu ve en yüksek değer olan 7.60mg/L'ye 120 sn süre plazma uygulamasıyla ulaşıldığı görülmüştür. 4°C derecede saklanan aktive besiyerlerine 1 hafta sonra H2O2 tayini yapıldığında konsantrasyonlarda ortalama %36.58 oranında düşme gözlenmiştir. DOX içeren hücre besiyerindeki peroksit konsantrasyonu 0.173mg/L olarak 90 saniye plazma uygulamasında ölçülmüştür. Bu değer DOX içermeyen hücre besiyerindeki değerden (90 saniye için 6.44 mg/litre) daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
Thanks to the chemical activity of atmospheric plasmas when applied to liquids, the species formed in the liquid have broad-spectrum biological effects. The interaction of plasma discharge with liquids still has unanswered questions. These discharges, which are carried out at atmospheric pressure, can be applied to liquids superficially, or it is possible to perform the discharge in liquid. In this thesis, physicochemical changes in liquids were investigated by applying atmospheric pressure to liquids such as plasma water, remineralization solution, cell medium. When the cold atmospheric plasma formed with argon gas is applied to water, artificial fluids and cell media, the pH change and the amount of new species formed according to which parameters change were analyzed. It has been found that species such as hydrogen peroxide and nitrate are formed in the liquid. Quantities of the formed species were determined by spectrophotometric methods and test kits. It was observed that when plasma was applied to the cell medium using argon gas, the H2O2 concentrations increased according to the plasma application time, and the highest value of 7.60mg/L was reached with plasma application for 120 seconds. When H2O2 determination was made after 1 week on activated media stored at 4°C, an average of 36.58% decrease was observed in concentrations. The peroxide concentration in cell medium containing DOX was measured as 0.173mg/L in 90 seconds of plasma treatment. This value is lower than that in DOX-free cell medium (6.44 mg/liter for 90 seconds).