Hayvansal kaynaklı gıdalardan izole edilen E. colı ve K. pneumonıae suşlarında çeşitli virülans faktörlerinin araştırılması ve karbapenem direncinin belirlenmesi
Investigation of carbapenem resistance and virulence factors in animal food-origin E. coli and K. pneumoniae
  1. Tez No: 1010385
  2. Yazar: MUDVARI MIRZAEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ÇITAK, DOÇ. DR. EBRU BEYZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nın kültür koleksiyonunda bulunan ve hayvansal gıda örneklerinden izole edilen izole edilen 41 Escherichia coli ve 30 Klebsiella pneumoniae izolatı ie çalışılmıştır. İzolatlarda, çeşitli virülans faktörleri olan biyofilm oluşumu, slime üretimi, proteaz aktivitesi ve hemolizin üretimi ile birlikte karbapenem antibiyotiklerine karşı direnç durumları araştırılmıştır. E. coli suşlarının biyofilm oluşturma kapasitelerinin farklı seviyelerde dağılım gösterdiği belirlenmiştir. İzolatların 9'unun (%22) güçlü, 12'sinin (%29,29) orta, 13'ünün (%31,7) zayıf biyofilm oluşturduğu, 7 suşun ise (%17,07) biyofilm aktivitesi sergilemediği görülmüştür. Buna ek olarak E. coli izolatlarında slime pozitifliğinin 15 suşta (%36,6) tespit edilmesi, tüm suşlarda proteaz aktivitesinin (%100) bulunması ve hemoliz pozitifliğinin 20 suşta (%48,7) saptanmışdır. Klebsiella pneumoniae suşlarında ise slime üretimi izolatlarda 28 (%93,3), proteaz 15'sinde (%50) ve hemolizin 11'inde (%36,6) tespit edilmişdir. Biyofilm kapasitesi değerlendirildiğinde K. pneumoniae suşlarının 5'inin (%16,6) güçlü, 6'sının (%20) orta, 12'sinin (%40) zayıf biyofilm oluşturduğu ve 7 suşun (%23,3) biyofilm oluşturmamadığı tesbit edilmişdir. Karbapenem duyarlılığı, meropenem, imipenem ertapenem ve doripenem diskleri kullanılarak Modifiye Hodge Testi (MHT) ile değerlendirilmiştir. Kontrol olarak E. coli ATCC 25922 standard suşu kullanılmıştır. Tüm izolatların karbapenemlere karşı %100 duyarlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 41 Escherichia coli and 30 Klebsiella pneumoniae isolates obtained from the culture collection of the Microbiology Laboratory, Faculty of Science, Gazi University, and isolated from animal-derived food samples, were examined. In these isolates, various virulence factors including biofilm formation, slime production, protease activity, and hemolysin production along with resistance to carbapenem antibiotics were investigated. The biofilm-forming capacities of the E. coli strains were found to vary at different levels. Among the isolates, 9 (22%) exhibited strong, 12 (29.29%) moderate, and 13 (31.7%) weak biofilm formation, while 7 strains (17.07%) showed no biofilm activity. Additionally, slime positivity was detected in 15 E. coli isolates (36,6%), protease activity was identified in all strains (100%), and hemolysis positivity was observed in 20 isolates (48,7%). In Klebsiella pneumoniae strains, slime production was detected in 28 isolates (93,3%), protease activity in 15 isolates (50%), and hemolysin production in 11 isolates (36.6%). Evaluation of biofilm formation capacity revealed that 5 isolates (16.6%) exhibited strong, 6 isolates (20%) moderate, and 12 isolates (40%) weak biofilm formation, while 7 strains (23.3%) showed no biofilm production. Carbapenem susceptibility was assessed using the Modified Hodge Test (MHT) with meropenem, imipenem, ertapenem, and doripenem discs. The E. coli ATCC 25922 standard strain was used as a control. All isolates were found to be 100% susceptible to carbapenems.