Fellâs ve Kitâbü't-Târîh adlı eserinin analizi
An analysis of Fellās and his work Kitāb al-Tārīkh
- Tez No: 1010406
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ENES TOPGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada 2./8. asrın ikinci yarısında Yahya el-Kattân (ö. 198/813) ve Abdurrahman b. Mehdî (ö. 198/814) gibi önemli isimlere talebelik, 3./9. asırda Kütüb-i Sitte müellifleri dâhil olmak üzere birçok isme hocalık yapmış Amr b. Ali el-Fellâs'ın (ö. 249/864) hayatı ve et-Târîh adlı eseri incelenmiştir. Öncelikle Fellâs'ın aile ve kimlik bilgileri üzerinde durulmuştur. Akabinde çocukluk ve gençlik yıllarında Basra'da görüştüğü ve ilminden istifade ettiği kişilere değinilmiştir. Hac yolculuğundan döndükten sonraki süreçte Yahya el-Kattân ve İbn Mehdî'nin derslerindeki rolü ele alınmıştır. Daha sonra Mihne dönemindeki durumu ve talebeleriyle ilişkileri tahlil edilmiştir. Eserlerini nakletme sürecine temas edildikten sonra ömrünün sonlarında ziyaret ettiği Samarra ve Bağdat şehirlerindeki ilmî ilişkileri incelenmiştir. Daha sonra et-Târîh'in cüz yapısı ve metin yapısı gibi unsurlara temas edildikten sonra bazı çağdaşlarının benzer türde kaleme aldıkları metinlerle mukayese edilmiştir. Bir sonraki bölümde eserin muhtevasını oluşturan râvi tercemeleri ve bu tercemelerdeki bilgi türleri detaylı olarak analiz edilmiştir. Fellâs'ın et-Târîh'teki bilgi birikiminin vefat tarihleri, isim-künye tespitleri, kabile bilgileri gibi biyografik verilerden müteşekkil olduğu anlaşılmıştır. Ardından Fellâs'ın bu birikiminin arkasındaki kaynakları irdelenmiştir. Yazılı kaynakları olduğu kesin olarak söylenemese de şifahi kaynaklarının oldukça baskın olduğu sonucuna varılmıştır. Sonrasında eserin telif edildiği dönemdeki ilmî faaliyetler incelenip kitabın muhtemel telif tarihi tespit edilmiştir. Ardından et-Târîh'in müelliften sonraki nakil serüveni irdelenmiş, eseri Fellâs'tan dinleyen ve nakleden talebelerinin listesi çıkarılmıştır. Devamında eserin literatüre yansımaları bağlamında Fellâs'ın verdiği bilgiler diğer kaynaklarda taranmıştır. Bazı bilgilerin Fellâs'a özgü olduğu, bir kısmının ise Fellâs'a atıfla literatürde yer bulduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak eserin Fellâs tarafından hicri 217 yılında telif edilen erken dönem bir ricâl metni olduğu görülmüştür. Talebelerinden gelen nüshalar arasında farklılıklar bulunması sebebiyle Fellâs'ın bu yıldan itibaren yapmış olduğu derslerde talebelerine bu eserini okuttuğu ve metin üzerinde çalışmaya devam ettiği tespit edilmiştir. 2./8. ve 3./9. asrın önemli münekkitlerinden Fellâs'ı ve et-Târîh'ini detaylı olarak incelemeyi amaçlayan bu çalışmada nicel ve nitel analizlerden istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the life and the work titled Kitāb al-Tārīkh of ʿAmr b. ʿAlī al-Fallās (d. 249/864), who studied under prominent figures such as Yaḥyā al-Qaṭṭān (d. 198/813) and ʿAbd al-Raḥmān b. Mahdī (d. 198/814) in the second half of the 2nd/8th century, and subsequently taught numerous scholars, including the authors of the Kutub al-Sittah (the Six Canonical Hadith Collections), in the 3rd/9th century. First, al-Fallās's family background and biographical identity are emphasized. Following this, the individuals he met and benefited from intellectually during his childhood and youth in Basra are addressed. His role in the lectures of Yaḥyā al-Qaṭṭān and Ibn Mahdī during the period following his return from the Hajj pilgrimage is discussed. Next, his status during the Miḥnah (the Inquisition) period and his relationships with his students are analyzed. After touching upon the transmission process of his works, his scholarly networks in the cities of Samarra and Baghdad, which he visited toward the end of his life, are examined. Then, after exploring elements such as the juzʾ (fascicle/section) structure and textual structure of al-Tārīkh, it is compared with similar contemporary texts. In the subsequent section, the biographical notices (tarjamas) of the narrators (rāwīs) that constitute the content of the work, along with the types of information within these notices, are analyzed in detail. It has been observed that al-Fallās's scholarly corpus in al-Tārīkh consists of biographical data such as death dates, identifications of names and patronymics (kunyahs), and tribal affiliations. Following this, the sources underlying al-Fallās's corpus are examined. Although it cannot be definitively stated that he utilized written sources, it is concluded that his oral sources were highly dominant. Consequently, the scholarly activities during the period when the work was compiled are investigated, and the probable date of compilation for the book is determined. The transmission history of al-Tārīkh after the author's demise is then scrutinized, and a list of his students who heard and transmitted the work directly from al-Fallās is compiled. Furthermore, in the context of the work's impact on subsequent literature, the data provided by al-Fallās are traced through other classical sources. It is observed that while certain pieces of information are unique to al-Fallās, others entered the literature through direct citations to him. In conclusion, it is revealed that the work is an early rijāl text compiled by al-Fallās in the year 217 AH. Due to the variations among the recensions (nuskhas) transmitted by his students, it has been determined that al-Fallās taught this work to his students in his lectures from this year onward and continued to revise the text. Utilizing both quantitative and qualitative analyses, this study aims to provide a comprehensive investigation of al-Fallās—one of the key critical scholars (munaqqits) of the 2nd/8th and 3rd/9th centuries—and his al-Tārīkh.