أسماء يوم القيامة ودلالاتها في القرآن الكريم تفسير الزمخشري أنموذجا
Kur'an-ı Kerim'de kıyamet gününün isimleri ve anlamları - Zemahşeri tefsiri örneği / The names of the day of resurrection in the Holy Quran and their indications: The examiple of al Zamakhsharis tafsir
- Tez No: 731717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tez (Kura'nı Kerim'de Kıyametin isimleri ve anlamları) Zemheşri tefsirinden örnekler. Tefsir kitapları arasında çok önem taşıması olmasıdır. Bu tez hazırlamamın ana hedefi kıyamet'in Kuran'ı Kerim'deki isimleri ve manalarını açıklamaktır, aynı zamanda (Zemheşri'nin) hayatı, El-Keşşaf tefsiri ve önemli sonuçlarıdır. İmam Zemheşri (467 h.) yılı tanınmaya başladı küçük yaştan itibren öğrenmek için çalışmaya başladı, imam oldu ve asrının önde gelen din bilgini oldu, (Ebu El-Kasım Car Allah) ismi verildi kendisine, sadık din bilgini olarak tanınırdı. Kuyu çukurunda tutuklu iken bile bir çok uzun eserlerini yazmıştır, öğrencilerine ezberinden dersler öğretirdi, daha sonra (El-Keşşaf) tefsiri yayınlandı, kuranı en güzel şekilde tefsir eden kitab olarak bilinir, bu tefsir kitabının adı (hakiketlerin keşfi ve indirilen belirsizlikler ve yorumların yüzlerindeki söylentilerin gözü)idi. Kitabını güzel bir önsöz ile başlatan Zemheşri Allah (c.c) meth etmktedir. İçinde, tefsir biliminin diğer bilimlerden farklı olduğu şey, onun söylediği gibi eğerki akademisyenler eşitsizlik yaratmaya çalışırsa bile sadece küçük adımlar ve kısa mesafeler olacaktır. Tefsir bilimi düzen ve hareket ile uyum ve başarı ile yarış bilimidir. Önsözde iki bilim şart koşan Zemheşri tefsir bilimini öğrenmek isteyenlere, biri Beyan ve mana biliminin yanı sıra her ilimden bilim kazanmak, sürekli okumak, sürekli incelemek, araştırmak, ezberlemek, İirab bilimden iyi yeteneğe sahip olmak, Kuran'ı kerimi ezberlemek, dikkatli olmak ve tam dirayeli olmak gerektiğini Zemheşri. Kıyamet'in Kuran'ı kerimdeki isimlerini ve manalarını yazmaktadır, kuran'ı kerimde Kıyametin bir çok ismi zikredilmektedir, Allah (c.c) (Velhakke) kıyamet ismine yemin etmektedir. İsimleri anlatmaktadır, müfessirlerin sözlerini anmaktadır, kıyametin Allah Teala Tehdid olarak kullandığı ismi de anmaktadır. Kıyametin İman ve imansızlık manasında gelen Ahiret ve hesap günlerini.... vs isimlrini den de söz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Search the names of the Doomsday and their connotations in Quran Al Karim in explanation of Zamakhshari as mode. Its importance ambush in the fact that books of explanation are one of the most important sources of explanatory , the purpose of this message was to clarify the names of the Doomsday , their connotations in the Quran Al Karim , to explain the life of Al-Zamakhshari the explanation of the scouts , the most prominent result the arrived in my research the Imam Al-Zamakhshari born in the year (467A.H) and sought knowledge very early , he attained Imam until he became one of the most prominent Scholars of his time until now , his title was (Abu-Al Qasim Jar Allah) , he was one of the righteous Scholars , he composed long books trapped at the bottom of a well , isolated from his books and sources , he used to dictate to his students to memorize it , after this know explanation the scouts this is a very important explanation Quran Al Karim the most beautiful from which is the name of exchanges (Revealing the facts, the my stories of revelation and the eyes in the faces of interpretation , Al Zamakhshari in augurated a scout with a beautiful rhetorical introduction in he praised God for what was worthy of him, then he explained that the science of interpretation is not like the rest of the sciences , the difference in which the scholars didn't differ , as he says ,except with small errors , the distance were short , rather the science of explained is a science in which the salary varied , the knees collided and anticipation ,straggle fell, Al – Zamakhshari cited in his introduction two science that made them two conditions that must be be met by everyone who wants to deal with knowledge ,a abundance of reading , length of reviews verification of memorization and purification of science of parsing , memorization of the Quran , attention , vigilance and knowledge of looking and prose the names of the doomsday and their connotation were mentioned in the Quran Al Karim in the noble Quran there are many names for the doomsday, God , Allah linked it with faith , lack , there of like the day here after and the day of Judgment.