Eko-etiket güvenilirliğinin satın alma niyetine etkisi: Gıda sektöründe bir araştırma
The impact of eco-label credibility on purchase intention: A study in the food sector
- Tez No: 1010441
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER DİNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, eko-etiket güvenilirliğinin gıda sektöründe tüketicilerin satın alma niyeti ile olan ilişkisini Planlı Davranış Teorisi çerçevesinde incelemiştir. Sürdürülebilir tüketimin giderek önem kazandığı günümüzde eko-etiketler, tüketicilerin çevre dostu ürünleri ayırt etmesinde önemli bir araç olarak ele alınmaktadır. Ancak bu duruma karşın bir etiketin varlığı tek başına yeterli değildir. Tüketicinin o etikete duyduğu güven, genel olarak tutumunu ve sosyal çevresinin bireyden beklentileri yoluyla satın alma davranışını belirleyen dinamiklerle birlikte anlamlı bir ilişki kurmaktadır. Bu çerçevede araştırma, çevresel bilgi ve eko-etiket bilgisinin güvenilirlik algısıyla ilişkisini, eko-etiket güvenilirliğinin tutum, öznel normlar ve algılanan davranışsal kontrolü üzerindeki etkisinin satın alma niyetiyle bağlantısını bütüncül bir model içinde test etmeyi amaçlamıştır. Araştırma, nicel yöntemler çerçevesinde tasarlanmış kesitsel bir çalışmadır. Veriler, Türkiye'de yaşayan ve gıda alışverişi yapan 18 yaş üzeri katılımcılardan 13.02.2026 – 28.02.2026 tarihleri arasında çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmış; geçerli 283 anket analize dahil edilmiştir. Araştırmada tüm ölçek ifadeleri 5'li Likert ölçeğiyle değerlendirilmiştir. Çevresel bilgi ve eko-etiket bilgisi ölçekleri Taufique vd.'nin (2016) çalışmasından; tutum, öznel norm, algılanan davranışsal kontrol ve satın alma niyeti ölçekleri Ajzen'in Planlı Davranış Teorisi'nin ölçek geliştirme rehberinden, Nascimento vd.'nin (2025) ve Siraj vd.'nin (2022) çalışmasından uyarlanmıştır. Eko-etiket güvenilirliği ölçeği ise Taufique vd. (2019) ve Riskos vd. (2021) temel alınarak gıda ürünleri bağlamına uyarlanmıştır. Veriler SmartPLS 4.0 yazılımı kullanılarak Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) yöntemiyle analiz edilmiştir. Ölçüm modeli analizinde tüm faktör yüklerinin, güvenilirlik katsayılarının ve ortalama açıklanan varyans değerlerinin kabul edilebilir eşikleri karşıladığı görülmüştür. Modelin analizinde sekiz hipotezden altısı istatistiksel olarak desteklenmiştir. Eko-etiket bilgisinin eko-etiket güvenilirliği ile anlamlı ve pozitif bir ilişki sergilediği ortaya konmuş; buna karşın genel çevresel bilginin güvenilirlik algısı ile doğrudan bir ilişki kuramadığı saptanmıştır. Bu bulgu, genel çevre farkındalığı ile eko-etiket okuryazarlığının birbirinden kavramsal olarak da ayrışan yapılar olduğunu ortaya koymaktadır. Eko-etiket güvenilirliğinin tutum değişkeni ile kurduğu ilişki modelin en güçlü ilişkisi olduğu görülmüş; güvenilirliğin aynı zamanda algılanan davranışsal kontrol değişkeni ile de anlamlı bir ilişki kurduğu bulunmuştur. Öte yandan eko-etiket güvenilirliği ile satın alma niyetinin doğrudan bir ilişkisinin kurulamadığı saptanmış; bu ilişkinin tutum ve algılanan davranışsal kontrol aracılığıyla dolaylı biçimde gerçekleştiği ortaya konulmuştur. Planlı Davranış Teorisi bileşenlerinden tutum, öznel norm ve algılanan davranışsal kontrolün tamamının satın alma niyetini anlamlı biçimde etkilediği bulunmuş; bu değişkenler arasında en güçlü ilişkinin ise tutuma ait olduğu görülmüştür. Aracılık analizi bulguları, eko-etiket güvenilirliğinin tutum ve algılanan davranışsal kontrol aracılığıyla satın alma niyeti üzerinde modelin en güçlü aracılık ilişkisini oluşturduğunu göstermiştir. Eko-etiket bilgisinin de eko-etiket güvenilirliği aracılığıyla tutum, algılanan davranışsal kontrol ve satın alma niyeti üzerinde anlamlı dolaylı ilişkiler sergilediği bulunmuştur. Buna karşın çevresel bilgiye ait tüm dolaylı yolların anlamsız kaldığı görülmüştür. Bu araştırma, eko-etiket güvenilirliğini Planlı Davranış Teorisi ile entegre eden ve Türkiye gıda sektöründe bu ilişkileri ampirik olarak test eden özgün bir katkı sunmaktadır. Bulgular; üreticilere etiket iletişim stratejilerinde spesifik bilgi aktarımını ön plana daha çok çıkarmalarını, pazarlamacılara tutum oluşturmaya yönelik duygusal ve değer odaklı bir iletişim yolu geliştirmelerini, politika yapıcılara ise Türkiye Çevre Etiket Sistemi'nin tüketici nezdindeki bilinirliğini ve güvenilirliğini artırmaya yönelik yatırımlar yapmalarını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between eco-label credibility and consumers' purchase intention in the food sector within the framework of the Theory of Planned Behavior. As sustainable consumption gains increasing importance, eco-labels are regarded as a significant tool enabling consumers to distinguish environmentally friendly products. However, the mere presence of a label is not sufficient in itself. The trust consumers place in a label interacts meaningfully with the dynamics that shape their general attitudes and purchase behavior through the expectations of their social environment. Within this framework, the study aimed to test, within a comprehensive model, the relationship between environmental knowledge and eco-label knowledge with credibility perception, as well as the link between the effects of eco-label credibility on attitude, subjective norms, and perceived behavioral control and purchase intention. The study is a cross-sectional research designed within a quantitative framework. Data were collected from participants aged 18 and over residing in Turkey and engaged in food shopping via an online survey between February 13, 2026 and February 28, 2026; a total of 283 valid questionnaires were included in the analysis. All scale items were assessed using a five-point Likert scale. The environmental knowledge and eco-label knowledge scales were adapted from Taufique et al. (2016); the attitude, subjective norm, perceived behavioral control, and purchase intention scales were adapted from Ajzen's Theory of Planned Behavior scale development guide, Nascimento et al. (2025) and Siraj et al. (2022). The eco-label credibility scale was adapted to the food product context based on Taufique et al. (2019) and Riskos et al. (2021). Data were analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) with SmartPLS 4.0 software. The measurement model analysis revealed that all factor loadings, reliability coefficients, and average variance extracted values met acceptable thresholds. Six out of eight hypotheses were statistically supported. Eco-label knowledge was found to have a significant and positive relationship with eco-label credibility, whereas general environmental knowledge failed to establish a direct relationship with credibility perception. This finding suggests that general environmental awareness and eco-label literacy are conceptually distinct constructs. Eco-label credibility demonstrated the strongest relationship in the model with the attitude variable, and was also found to have a significant relationship with perceived behavioral control. On the other hand, no direct relationship was found between eco-label credibility and purchase intention; this relationship was shown to occur indirectly through attitude and perceived behavioral control. All three Theory of Planned Behavior components (attitude, subjective norm, and perceived behavioral control) were found to be significantly associated with purchase intention, with attitude exhibiting the strongest relationship among them. Mediation analysis findings revealed that eco-label credibility, through attitude and perceived behavioral control, constitutes the strongest mediation relationship in the model with respect to purchase intention. Eco-label knowledge was also found to exhibit significant indirect effects on attitude, perceived behavioral control, and purchase intention through eco-label credibility. In contrast, all indirect paths associated with environmental knowledge were found to be non-significant. This study offers an original contribution by integrating eco-label credibility with the Theory of Planned Behavior and empirically testing these relationships in the Turkish food sector. The findings recommend that manufacturers prioritize specific information transmission in their label communication strategies, that marketers develop emotionally and value-driven communication approaches aimed at attitude formation, and that policymakers invest in enhancing the consumer-level awareness and credibility of the Turkish Environmental Label System.