Bir eko-etiket olarak Mavi Bayrak'ın Türkiye kıyı turizminde bir pazarlama unsuru olabilirliğinin araştırılması
Research on the feasibility of Blue Flag ecolabel as a marketing tool in Turkish coastal tourism
- Tez No: 186043
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇELİK ARUOBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kından, Almıla, Bir Eko-etiket Olarak Mavi Bayrak'ın Türkiye Kıyı TurizmindeBir Pazarlama Unsuru Olabilirliğinin Araştırılması, Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Prof. Dr. Çelik Aruoba, 145 s.ÖZETBu çalışmanın konusunu, uluslararası alanda sürdürülebilir turizm kavramının gittikçedaha önem kazanması ile uygulama araçlarından biri olarak gösterilen plajlar için`'Mavi Bayrak'' eko-etiketinin, kıyı turizmi pazarlamasında bir unsur olarakkullanılabilirliği oluşturmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde eko-etiketlerle ilgili genel bilgiler, turizmde eko-etiketlemeler ve plajlar özelinde eko-etiketleme programlarına yer verilmiş; `'MaviBayrak'' hakkında ortaya çıkışı, gelişimi, uygulama yöntemi hakkında bilgiler ve eko-etiketleme ilkelerine uygunluğu konusunda değerlendirmeye yer verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde kıyı turizmi kavramı, turizm pazarlaması, turizmpazarlamasında eko-etiketler konularında bilgi verilmiş, üçüncü bölümde de MaviBayrak'ın kıyı turizmi pazarlamasında bir unsur olabilirliğinin değerlendirmesi 2004yılında Mavi Bayrak ödüllü plaj üzerinde yer alan oteller ve Mavi BayrakKampanyası'nı yürüten diğer ülkelerin ulusal koordinatörleri ile yapılan anketlerinsonuçlarından yararlanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kından, Almıla, Research On The Feasibility Of Blue Flag Ecolabel As AMarketing Tool In Turkish Coastal Tourism, Master?s Thesis, Advisor:Prof. Çelik Aruoba, 145 p.SUMMARYSustainable tourism practices -or greener tourism- is gaining importancewithin international tourism environment. This has taken the form of applyingenvironmental management systems (such as ISO 14000 and EMAS-EUEnvironmental Management and Auditing Scheme) or -much more practicalway of doing it- participating voluntary initiative programmes. The mostpopular path chosen in order to achieve sustainable tourism is participating inan ecolabelling programme (one of voluntary intiative programmes) andgetting rewarded with an `?ecolabel??.While trying to achieve sustainability, it seems to be a competitive advantagefor tourism operations being rewarded with an ecolabel. Ecolabels took itschair within sustainable tourism practices since 90?s.This dissertation searches whether -as an ecolabel- `?Blue Flag?? could beused as a marketing tool in coastal tourism.In the first chapter, literature review of ecolabels, tourism ecolabels, beachawards are given and specifically the beach ecolabel-`?Blue Flag?? isevaluated according to ecolabelling principles. In the second chapter, coastaltourism, tourism marketing, ecolabels in tourism marketing is reviewed andpotential of Blue Flag as a marketing tool in coastal tourism is investigated.During this investigation, literature reviews included in the dissertation and inthe third chapter, questionnaires (held with both hotels on Blue Flag awardedbeaches in Turkey and national operators in other 30 countries withinInternational Blue Flag Campaign) are evaluated.