Turizm sektöründeki eko etiket uygulamaları: İstanbul'daki otel işletmelerine yönelik bir değerlendirme
Eco labelling schemes in tourism: An assessment of the hotels in İstanbul
  1. Tez No: 317037
  2. Yazar: LEYLA ŞİŞİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KIZILIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada eko etiketlerin sürdürülebilir turizmdeki rolü üzerinde durulmuştur. Turizm endüstrisi yenilenemeyen doğal ve Sosyo-kültürel kaynaklar üzerine kurulmuştur. Bu nedenle, çevreye duyarlı bir yönetim bu doğal sermayeyi yapılacak iyileştirmelerle korumaya yardımcı olacaktır. Eko etiket programları, turizmin çevre üzerindeki negatif etkilerine çekilen dikkatin sonucu ortaya çıkmışlar ve gelişmiş ülkelerde çok önemli bir konu olup uygulanmaktadırlar.Bu çalışma, bir eko etiket programına dahil olmanın sadece ekolojik bir anlamı olmadığını, aynı zamanda turizm aktivitelerinin sosyal ve ekonomik etkileri olduğunu da ele almaktadır. Öncelikle çevre kirliliği ve çevre kirliliğinin turizme olumsuz etkilerini konusunda literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra Türkiye'de de uluslararası eko etiketlerin önemli bir konu olmaya başladığını kanıtlamak üzere, ulusal etiket örneklerinin turizmdeki kullanımı üzerinde durulmuştur. Türkiye'de oteller için üç ayı eko etiket programı kullanımdadır. Bunlar; ?Yeşil Yıldız? ?Beyaz Yıldız? ve ? Yeşillenen Oteller Sertifikası? dır.İstanbul'da gerçekleştirilen bir örnek olay çalışması olarak, bu araştırmanın amacı eko etiketlerin neleri başarabileceğini ve eko etikete sahip konaklama işletmelerine faydalarını keşfetmektir.
Özet (Çeviri)
In this study, we focused on the role of eco labels in sustainable tourism. The tourism industry relies on natural and socio-cultural resources which are non-renewable in nature. Fort this reason, an environmentally sensitive management will help to protect the natural capital through improvements. Eco label schemes come out as a result of the attention paid on negative impacts of tourism and they have become very significant issue and they are currently being practised in developed countries,This research discusses the joining in a eco label scheme that addresses not only the ecological implications, but also the social and economic impacts of tourism activities. We first reviewed the literature on pollutions on environment and their negative impacts on tourism. Then, focused on usage of national eco labels in Turkey to document that eco labelling has started to be important issue in Turkey. Three different eco label schemes for hotels are being practised in Turkey, which are ?Yeşil Yıldız? ?Beyaz Yıldız? and ? Yeşillenen Oteller Sertifikası?.As a case study in Istanbul, our research objectives were to discover what eco labels achieve and the benefits of this eco labels for eco labelled accommodation businesses in tourism sector.