Müslüman Suriyeli göçmenlerin dini yaşam pratikleri ve entegrasyon süreci (Mustafakemalpaşa örneği)
The religious practices and integrationproceess of Muslim Syrian refugees(The case of Mustafakemalpaşa)
- Tez No: 1010445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HABERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Din, Sociology, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Çalışma, Suriyeli Müslüman göçmenlerin dini yaşam pratiklerini ve entegrasyon sürecinde karşılaştıkları dini yorum farklılıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Entegrasyon süreci, bireylerin ve toplulukların yeni bir topluma, sosyal çevreye uyum sürecini ifade etmektedir. Araştırmada, savaş ve zorlu yaşam koşulları nedeniyle, yaşadıkları ülkeleri ter etmek zorunda kalan Suriyeli Müslüman göçmenlerin dini yaşam pratiklerini göç süreci ve sonrasında yaşadıkları deneyimleri nitel araştırma yöntemi kullanarak incelenmiştir. Araştırma sürecinde, 11.04.2025- 11.08.2025 tarihleri arasında 18 yaş üstü 40 katılımcıyla görüşmeler yapılmıştır. Araştırma dahilinde yapılan görüşmelerde araştırmacı tarafından hazırlanan sorular, katılımcılara yüz yüze yöneltilmiştir. Bulgular, göçmenlerin dini yaşam ritüellerinin entegrasyon sürecinde aktif bir rol üstlendiğini ortaya koymuştur. Dini kurum ve kuruluşların oluşturduğu sosyal destek ağlarının, dini içerikli etkinlik ve faaliyetlerin göçmen birey ve toplulukların toplumsal uyum süreçlerinde karşılaştıkları sorunları çözme konusunda yardımcı oldukları saptanmıştır. Bu çalışma, göçmenlerin dini yaşam pratiklerini ve entegrasyon sürecinde karşılaştıkları sorunları anlamaya çalışmakta olup, göçmen toplulukları yerel topluma entegre olamaya teşvik edici etkenlere de işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the religious practices of migrants and the confessional issues they encounter during the integration process. The integration process refers to the process of individuals and communities adapting to a new society and social environment. The study examined the religious practices of Syrian Muslim immigrants who were forced to leave their countries due to war and harsh living conditions, using qualitative research methods to examine their experiences during and after the migration process. The research is based on interviews conducted between April 11, 2025, and August 11, 2025, with 40 participants over the age of 18. During the interviews conducted as part of the research, questions prepared by the researcher were asked to the participants face-to-face. The findings reveal that migrants' religious life rituals play an active role in the integration process. It has been determined that the social support networks created by religious institutions and organizations, as well as religious events and activities, help migrant individuals and communities overcome the problems they encounter in their social adaptation processes. This study seeks to understand the religious practices of immigrants and the problems they encounter in the integration process, and also points to factors that encourage immigrant communities to integrate into the local community.