Hegemonik erkeklik normları etkisinde duyguların sözel ifadesi: Üniversite öğrencileri üzerinde grup çalışmasının etkisinin incelenmesi
Verbal expression of emotions under the influence of hegemonic masculinity norms: Examining the effect of group work on university students
  1. Tez No: 1010451
  2. Yazar: BUĞRA ELBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEZEN SERPEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, hegemonik erkeklik normlarının erkek üniversite öğrencilerinin duygularını sözel olarak ifade etme biçimleri üzerindeki etkisini incelemek ve sosyal hizmette kullanılan grup çalışması müdahalesinin bu süreç üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırma, karma yöntem yaklaşımı çerçevesinde iç içe desen kullanılarak yürütülmüştür. Yarı deneysel tasarım kapsamında, yapılandırılmış grup çalışmasının etkisi nicel verilerle değerlendirilirken, katılımcıların deneyimlerine ilişkin veriler nitel yöntemlerle elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara'da bir erkek öğrenci yurdunda kalan ve gönüllülük esasına göre belirlenen 26 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, çalışma grubunu oluşturan 26 katılımcı basit rastgele atama yöntemiyle 13 kişilik deney ve 13 kişilik kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Deney grubuna yapılandırılmış grup çalışması müdahalesi uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Bu doğrultuda, grup çalışmasının katılımcıların duygularını sözel olarak ifade etme düzeyleri üzerindeki etkisi deney ve kontrol grupları arasındaki karşılaştırmalar yoluyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, deney grubunda uygulanan grup çalışmasının duyguların sözel ifadesine ilişkin tüm alt boyutlarda anlamlı artış sağladığı belirlenmiştir. Deney grubunda aşk (t(12)=-5.17, p<.05), öfke (t(12)=-2.48, p<.05), üzüntü (t(12)=-3.16, p<.05), mutluluk (t(12)=-3.79, p<.05) ve sevgi (t(12)=-4.46, p<.05) alt boyutlarında ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunurken; kontrol grubunda anlamlı bir değişim saptanmamıştır (p>.05). Nitel bulgular, grup çalışması sürecinin katılımcıların hegemonik erkeklik normlarına ilişkin farkındalıklarını artırdığını ve bu normların duyguların bastırılması üzerindeki etkisini sorgulamalarına olanak sağladığını göstermektedir. Katılımcıların süreç içerisinde duygularını tanıma ve adlandırma becerilerinde gelişim gösterdikleri, duygularını sözel olarak ifade etme konusunda daha açık ve istekli hale geldikleri belirlenmiştir. Ayrıca grup etkileşiminin, katılımcıların kendilerini daha güvenli bir ortamda ifade etmelerini desteklediği ve kişilerarası paylaşımlar aracılığıyla duygu ifade becerilerinin güçlendiği görülmüştür. Bu bulgular, grup çalışmasının duygusal farkındalık ve ifade süreçlerinde dönüştürücü bir rol üstlendiğine işaret etmektedir. Araştırma bulguları kapsamında hegemonik erkeklik normlarının erkek öğrencilerin duygusal ifade biçimlerini sınırlayabildiğini; ancak yapılandırılmış grup çalışması müdahalesinin bu sınırlılıkları dönüştürmede etkili bir araç olabileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda, sosyal hizmet uygulamalarında erkeklerle yürütülecek mezzo düzey grup çalışmalarının duygusal ifade becerilerinin geliştirilmesinde önemli bir müdahale yöntemi olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how hegemonic masculinity norms affect male university students' verbal expression of emotions and evaluates the effect of a group work intervention in social work on this process. The study was conducted within a mixed-methods framework using an embedded design. Within a quasi-experimental design, the effect of the structured group work intervention was assessed using quantitative data, while participants' experiences were collected through qualitative methods. The study group consisted of 26 undergraduate students residing in a male student dormitory in Ankara, who were selected voluntarily. Maximum variation sampling was employed in determining the study group. Within the scope of the research, the 26 participants constituting the study group were randomly assigned into two groups: an experimental group (n=13) and a control group (n=13). While the structured group work intervention was applied to the experimental group, no intervention was implemented for the control group. Accordingly, the effect of the group work on participants' levels of verbal emotional expression was evaluated by comparing the experimental and control groups. The findings revealed that the group work intervention applied to the experimental group led to significant increases across all subdimensions of verbal emotional expression. In the experimental group, statistically significant differences were found between pre-test and post-test scores in the subdimensions of love (t(12) = -5.17, p < .05), anger (t(12) = -2.48, p < .05), sadness (t(12) = -3.16, p < .05), happiness (t(12) = -3.79, p < .05), and affection (t(12) = -4.46, p < .05), whereas no significant change was observed in the control group (p > .05). Qualitative findings indicate that the group work process increased participants' awareness of hegemonic masculinity norms and enabled them to critically reflect on the influence of these norms on the suppression of emotions. It was determined that participants improved their ability to recognize and label their emotions throughout the process and became more open and willing to express them verbally. Furthermore, group interaction was found to support participants in expressing themselves within a safer environment and to strengthen their emotional expression skills through interpersonal sharing. These findings suggest that group work plays a transformative role in processes of emotional awareness and expression. These findings make it clear that hegemonic masculinity norms restrict male students' emotional expression, but structured group work interventions directly challenge and transform these limitations. Social work practitioners should employ mezzo-level group interventions with men as a targeted, effective strategy to build and sustain emotional expression skills.