Generation of antibiotic-resistant bacteria and evaluation of innate immune responses leading to resistant bacteria clearance
Antibiyotik dirençli bakterilerin oluşturulması ve doğuştan gelen bağışıklık yanıtlarıyla eliminasyonlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1010466
  2. Yazar: ALAA ABED YACOB ALKALOUTI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Doğuştan gelen bağışıklık sistemi, patojenlere yanıt olarak inflamasyonu teşvik eder ve enfekte hücrelerin inflamasyonla ilişkili programlı hücre ölümü olan piroptozis yoluyla ölümünü indükler. Piroptoz, aktive olduktan sonra hücrenin plazma zarında, mitokondri zarında ve yakın zamanda gösterildiği üzere bakteriyel zarlarında gözenekler oluşturan Gasdermin proteinleri tarafından gerçekleştirilir. Antibiyotikler bakterilerin yok edilmesi için gerekli moleküllerdir. Ancak yanlış kullanımları, antibiyotiklere dirençli bakterilerin ortaya çıkmasına yol açmış ve bu bakteriler yeni antibiyotiklerin geliştirilme hızından daha hızlı direnç kazandığından, giderek artan ciddiyette küresel bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bu durum bilim insanlarını yeni stratejiler geliştirmeye zorlamaktadır. Bu tezde hipotezimiz, bakteriyel zar üzerinde gözenek oluşturduğu bilinen Gasdermin proteinlerinin antibiyotiklere dirençli bakterileri öldürmek amacıyla kullanılabileceğidir. Bu hipotezi doğrulamak için (1) antibiyotik dirençli bakteriler yapay olarak üretildi; (2) bu bakteriler karakterize edildi; ve (3) Gasdermin ile inkübasyonlarının etkisi araştırıldı. Elektroporasyon, bakteri kültürü, kinetik analiz, insan hücre kültürü kullanılarak antibiyotik dirençli bakterilerin başarıyla üretildiği ve Gasdermin proteininin büyümeleri üzerinde inhibitör bir etkiye sahip olduğu gösterildi. Bu çalışma, antibiyotik kullanımına alternatif olabilecek ve daha ileri araştırmalar sonrası önemli bir halk sağlığı sorununu çözmeye yardımcı olabilecek yeni bir stratejiye kapı aralamaktadır.
Özet (Çeviri)
The innate immune system promotes inflammation and induces the death of the infected cells through an inflammatory programmed cell death called pyroptosis in response to pathogens. Pyroptosis is mediated by Gasdermin proteins that are cleaved upon activation to form pores at the cell's plasma membrane, mitochondrial membrane, and, as recently elucidated, at bacterial membranes. Antibiotics are molecules essential for eradicating bacteria. However, their inappropriate use generated antibiotic-resistant bacteria that now present a significant global public health problem which severity grows continuously since these bacteria develop resistance faster than the development of new antibiotics, thus forcing scientists to develop new strategies. In this thesis, we hypothesized that Gasdermin proteins, known to form a pore at bacterial membrane, could be used for killing antibiotic-resistant bacteria. To confirm this hypothesis, (1) antibiotic-resistant bacteria were artificially generated; (2) they were characterized; and finally (3) the effect of their incubation with Gasdermin was investigated. By using electroporation, bacterial culture, kinetic analysis, and human cell culture, we demonstrated that antibiotic-resistant bacteria were successfully generated and that Gasdermin protein had an inhibitory effect on their growth. This study paves the way to a new strategy that could be an alternative to antibiotic usage and, after further investigations, might help solve an important public health problem.