Kara kuvvetlerinin yeniden yapılandırılmasında strateji üretmek için metod geliştirme ve geliştirilen metodun uygulanması
Developing method to produce strategy for reorganization of land forces and application of developed method
  1. Tez No: 101047
  2. Yazar: OKTAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ASKERİ SİSTEMLER İÇİN STRATEJİ GELİŞTİRME ÖZET Strateji üretme kavramı, stratejik yönetim kavramının bir unsurudur. Stratejik yönetim kavramı ise 1950'lerde ortaya çıkan planlama kavramına dayanır. Aslında planlama belki de insanoğlunun var olduğu ilk günden beri yaptığı bir faaliyettir. Fakat bu kavramın belli bir sistematiğe oturtulması 1950'lerde önem kazanmıştır. Planlama geleceğe yönelik bir kavramdır. Önceleri planlama faaliyeti daha çok yakın geleceğe yönelik bir faaliyetti. 1960'lara gelindiğinde belirlenmiş olan planlama faaliyeti sistematiği içerisinde daha uzak noktaları planlama ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyaçla birlikte“uzun vadeli planlama ”kavramı gündeme gelmiştir. Bu kavram planlama tekniklerinde de değişikliklere neden olmuştur. 1965'te bu kavramlar üzerine bir yenisi eklenmiş ve“ toplu planlama - bütünü planlama ”kavramı geliştirilmiştir. Bu kavramla birlikte sistem artık parçalar halinde değil de bir bütün olarak ele alınmaya başlanmıştır. 1970'lere gelininceye kadar planlama kavramı, ulaşılacak hedefleri belirlemek olarak anlaşılıyordu. 1970'lerden sonra belirlenen hedeflere ulaşmak için izlenecek yol kavramı planlamaya dahil edildi. Böylece yol, yatak, çizgi anlamına gelen“Stratum”sözcüğünden türetilen strateji kavramı planlama süreciyle birleştirildi. Bunun sonucu olarak stratejik planlama dönemi başladı. 1980'lere gelindiğinde organizasyonun bir çevre içinde yaşadığı ve bu çevrenin organizasyonu etkilediği gündeme geldi. Bu dönemden sonra gelecekteki durumu tahmin etmenin, hedefler belirlemenin yetersiz ve kısıtlayıcı olduğu görüşü ortaya çıktı. Çünkü hızlı değişim geleceği bütün yönleri ile tahmin etmeyi imkansız hale getiriyordu. Yanlış tahmin edilmiş bir geleceğe yönelik belirlenmiş stratejilerde ihtiyaca cevap veremez hale geliyordu. 1990'dan sonra“ Stratejik Görüş ”kavramı, hızlı değişen koşullar içinde hızla değişip kendini yeniden üretebilecek bir değerler bütünü olarak ortaya çıktı. Stratejik yönetim süreci temel olarak üç aşamayı içerir. Bunlar. Strateji üretme. Strateji uygulama. Stratejik öğrenme safhalarıdır. Bizim bu çalışmadaki amacımız, mevcut değişimlere uyum sağlamak ve gelecekteki değişimlere çabuk uyum sağlayacak sistemi kurmak isteyen Kara Kuvvetlerine, bu konudaki stratejileri üretme konusunda bir ışık tutmaktır. Kara kuvvetleri değişimlere ayak uydurmak ve değişimlerin üstesinden gelebilecek sistemi kurmak için yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Böylesine kapsamlı bir çalışmanın öncelikle detaylı bir şekilde planlanması gerekir. Bu xıııplanlama içerisinde belirlenecek hedeflere götürecek yolların belirlenmesi lazımdır, işte bu yolları belirleme işine“ strateji üretme ”diyoruz. Biz bu çalışma ile bu yolların nasıl üretilmesi gerektiği konusunda bir metot, bir model ortaya koyduk ve bunu uygulamaya çalıştık. Önerdiğimiz modeli oluştururken önceden belirlenmiş modelleri inceledik ve uygun kısımlarını aldık. Bunların dışında ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz adımlan modele ekleyerek kendi modelimizi oluşturduk. Kuvvet yapılandırma konusundaki çalışmalar için sistematik bir şekilde stratejiler üretilerek çalışmalara başlanmasının faydalı ve gerekli olduğunu düşünüyoruz. xıv
Özet (Çeviri)
DEVELOPING STRATEGY FOR MILITARY SYSTEMS SUMMARY“ Developing Strategy ”concept is an element of strategic management.“Strategic Management ”concept is an element of“ Planing Concept ”which came into being during 1950. In fact planing İs an activity which is done since human being existence. But it became important to make it in a systematic approach in 1950's. Planing is a future orientated concept. Planing activity was near future orientated activity before. During 1960's it became a necessity planing far future in planing system and“Far future Planing ”concept came into light. This concept caused to changes at the planing techniques. During 1965's a new concept came to light and“Planing Whole ”concept was developed. By the way of this concept, system was started to study as a whole not with its parts. Until 1970's planing was thought as a tool for determining objects, aims. After 1970's“ Paths to Aims ”concept was added to planing concept. So that strategy concept which is created from“ stratum ”word which means way, path, direction, added to planing concept. So that strategic planing period started. During 1980's, it was thought that organizations are living in an environment. And the environment effects organization. After 1980's determining aims and trying to guess future were seemed insufficient. Because quick changing was making guessing future as a whole impossible. After 1990's“ Strategic Opinion ”concept appeared as a concept which helps organizations to develop themselves in the quick changing conditions. Strategic management contains three sections,. Developing strategy. Implementation of strategy. Strategic learning Our aim with this study to help Turkish Land Forces who wants to perform a system which can cope with changes. Turkish Land Forces is trying to make a reorganization which can cope with changes. Such a so large study must be planned with its whole details. In this planing paths which leads to aims must be determined. Determining these paths we call it developing strategies. With this study we proposed a method and tried to apply this method. xvTo develop that method we examined other strategy developing methods. We take appropriate sections of other methods and we added new steps which were necessary according to our opinion We think that to start to reorganization studies of force, with developing strategies systematically is useful and necessary xvi