Nüfus kaydının düzeltilmesi davaları
Lawsuit for the correction of civil registry records
  1. Tez No: 1010524
  2. Yazar: RUMEYSA NUR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY AYDIN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kişisel durumun en önemli unsurlarından biri olan nüfus kayıtlarının hukuki niteliği, işlevi ve bu kayıtlarda yapılacak düzeltmelerin yargısal boyutu ele alınmıştır. Nüfus kayıtları, bireylerin kimlik ve medeni hallerine ilişkin bilgileri içeren, resmi nitelikte siciller olup hem kişilerin özel hukuk ilişkilerinde güvence sağlamakta hem de kamu düzeninin korunmasına hizmet etmektedir. Ancak söz konusu kayıtların tutulmasında ortaya çıkabilecek maddi hatalar, bildirimin hiç yapılmaması veya gerçeğe aykırı bildirimler nedeniyle kayıtların maddi gerçek ile örtüşmemesi mümkündür. Bu durumda bireylerin haklarının korunması ve toplumsal düzenin sağlanması amacıyla nüfus kaydının düzeltilmesi davaları gündeme gelmektedir. Çalışmada ilk olarak kişisel durum ve kişisel durum sicillerine ilişkin kavramsal çerçeve ortaya konulmuş, Türk Medeni Kanunu ve Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümleri ışığında nüfus kayıtlarının tutulma usulü incelenmiştir. Ardından, nüfus kaydının düzeltilmesi davalarının hukuki niteliği, dava açma koşulları, tarafları, ispat araçları ve bu davaların genel özellikleri ele alınmıştır. Bu çerçevede doğum tarihi ve doğum yeri düzeltme, cinsiyet değişikliği, ad-soyadı düzeltme, anne-baba kaydının düzeltilmesi ve ölüm tarihinin düzeltilmesine ilişkin dava türleri sistematik biçimde incelenmiştir. Tezde ayrıca nüfus kaydının düzeltilmesi davalarının, özellikle soybağına ilişkin davalarla kesiştiği noktalar değerlendirilmiş; anne yönünden ve baba yönünden soybağı davalarıyla karşılaştırmalar yapılmıştır. Yapay üreme yöntemleri ve bu yöntemlerin soybağına etkisi bağlamında, nüfus kayıtlarının düzeltilmesi taleplerinin doğurabileceği sorunlara da değinilmiştir. Uygulamada karşılaşılan sorunlar arasında, davalara hangi mahkemenin bakacağına ilişkin içtihat farklılıkları, davaların süreye bağlı olup olmadığı tartışması, nüfus kaydının birden fazla kez düzeltilip düzeltilemeyeceği ve kayıtlar arasında çelişki yaratılmaması gereği gibi hususlar ön plana çıkmaktadır. Çalışmada, Yargıtay kararları ve doktrindeki görüşler ışığında bu sorunlar tartışılmış ve çözüm önerileri geliştirilmiştir. Sonuç olarak, nüfus kaydının düzeltilmesi davalarının yalnızca bireysel hakların korunması değil, aynı zamanda kamu düzeninin sağlanması açısından da büyük önem taşıdığı ortaya konulmuştur. Modern hukuk düzeninde kişisel durum sicillerinin doğru ve güvenilir tutulmasının vazgeçilmezliği dikkate alınarak, söz konusu davaların istisnai bir yol olmaktan ziyade hukuki güvenliği temin eden tamamlayıcı bir işlev gördüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the legal nature and function of civil registry records, one of the most significant elements of personal status, and the judicial aspect of their correction. Civil registry records are official registers containing information on individuals' identity and civil status. They serve both to ensure legal security in private law relations and to safeguard public order. However, errors in keeping these records, the absence of notification, or false statements may cause discrepancies between the records and the actual facts. In such cases, lawsuits for the correction of civil registry records come into play to protect individual rights and maintain social order. The study first sets out the conceptual framework of personal status and civil status registers, then examines the procedures of keeping records under the provisions of the Turkish Civil Code and the Civil Registration Services Act. Subsequently, the legal nature of lawsuits for the correction of civil registry records, conditions for filing such lawsuits, parties, means of proof, and general characteristics of these cases are analyzed. Within this framework, lawsuits concerning the correction of date and place of birth, gender change, correction of name and surname, correction of parental records, and correction of the date of death are discussed systematically. The thesis also evaluates the intersection of lawsuits for the correction of civil registry records with paternity and maternity lawsuits. Comparisons are made regarding actions related to the establishment of paternity and maternity, while the potential challenges arising from artificial reproduction techniques and their impact on parentage and registry corrections are also addressed. In practice, various problems are encountered, such as conflicting judicial decisions on competent jurisdiction, the debate on whether such lawsuits are subject to a limitation period, the possibility of multiple corrections of the same record, and the risk of inconsistencies between different registry entries. These issues are discussed in light of the case law of the Court of Cassation and scholarly opinions, and solution proposals are offered. In conclusion, it is demonstrated that lawsuits for the correction of civil registry records play a crucial role not only in safeguarding individual rights but also in maintaining public order. Considering the indispensability of accurate and reliable maintenance of civil status registers in modern legal systems, it is concluded that these lawsuits serve as a complementary instrument ensuring legal certainty rather than a merely exceptional remedy.