Şuurî Hasan Çelebi'nin hayatı, dönemi ve“Ta'dîlü'l-Emzice”adlı eserinin tıp ve musiki ile ilgili bölümlerinin dil bakımından yorumu
Life and period of Şuurî Hasan Çelebi and interpretation of the sections of his work, named“Tadîlü'l-Emzice”, related to medicine and music, from the point of language
  1. Tez No: 1010523
  2. Yazar: PERUZAT ALTINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YELTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
XVII. yüzyıl Osmanlı müelliflerden Şuurî Hasan Çelebi'nin Osmanlı Türkçesi ile yazdığı ve her tesbitine bir ayet, hadis, beyit, kıt'a veya özlü söz ile örnek verdiği Ta'dîlü'l-Emzice isimli eser bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu eser, dönemin sosyal ve kültürel durumuna, hüküm süren klasik tıp anlayışına, özellikle bünyeye uygun yaşama, beslenme ve tababet yöntemlerine ve diline ışık tutması açısından önemli bir kaynak niteliğindedir. Beş bölümden oluşan bu çalışmada Şuurî Hasan Çelebi'nin hayatı, dönemi, bu dönemde Osmanlı ve Batı'daki tıp ve mûsikî çalışmaları anlatılmış, eser günümüz alfabesine aktarılmış, tıp ve mûsikî ile ilgili bölümlerin Türk dili bakımından yorumlanmasına çalışılmış ve kısıtlı bir sözlük çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work of Şuurî Hasan Çelebi, one of the Ottoman authors of XVII. century, named Ta'dîlü'l-Emzice, written in Ottoman Turkish and includes examples of verses, hadiths, couplets, quatrains or aphorisms for each of his establishings, constitutes the subject of this study. The work is an important source which illuminates the social and cultural conditions and the dominant classical medicinary conception of the period, especially the life, diet and treatment methods according to the bodily constitution and the language of the period. In the study which consists of five sections; the life, period and the medicinary and musical studies in Ottomans and West, the work has been transcripted to our present alphabet, the medicinary and music sections were tried to be interpreted from the point of Turkish language and a limited dictionary is formed.