Elektrik sistemlerinde elektromanyetik uyumluluk uygulama yaklaşımları
The approaches of electromagnetic compatibility applications in electrical installations
  1. Tez No: 101053
  2. Yazar: SERVET PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZCAN KALENDERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ELEKTRİK SİSTEMLERİNDE ELEKTROMANYETİK UYUMLULUK UYGULAMA YAKLAŞIMLARI ÖZET Elektrik mühendisleri; elektrik ilk kullanılmaya başladığından, yani yaklaşık bir asırdan beri, elektriksel parazitlerin neden olduğu problemlerle elektrik mühendisliğinin her alanında karşılaşmaktadırlar. Bu problemlerle hemen her elektrik tesisinde karşılaşılmasının getirdiği deneyimler, elektromanyetik parazitlere karşı tesisleri korumak için çözüm yöntemleri geliştirilmesine neden olmuştur. Standartlar, elektromanyetik uyumluluğu,“bir aygıt, donanım veya sistemin, bulunduğu elektromanyetik çevre içinde, bu çevreyi veya diğer donanımları rahatsız edecek düzeylerde parazitler meydana getirmeksizin, beklenen işlevlerini yerine getirme yeteneği ”olarak tanımlar. Bugün elektrik tesislerine zarar veren veya kusurlu çalışmasına neden olan elektromanyetik parazitlerin veya uyumluluk problemlerinin pekçoğu bilinmektedir. Harmonikler, geçici bileşenler, elektrostatik boşalmalar, gerilim dalgalanmaları bunlardan bazılarıdır. Genel olarak EMU problemleri bilinmekle birlikte bunların çözümüne ilişkin yaklaşımların uygulanması çoğu zaman ekonomik gerekçelerle veya bilgi eksikliğinden dolayı etkin olmamaktadır. Bir tesiste yeterli EMU koşullarını sağlamak için yapılacak ekstra yatırım, tesisin toplam maliyetinin en çok %3 ila 5'i civarındadır. Oysa bunun yapılmaması durumunda toplam maliyetin %20'si gibi çok daha ağır bir bedelle karşı karşıya kalınması söz konusudur. Bu çalışmada; birinci bölümde EMU kavramına genel bir giriş yapılmakta ve karşılaşılan problemler genel olarak tanıtılmaktadır. Güncel EMU problemleri; askeri sistemler, elektrostatik boşalmalar, besleme işaretlerinde parazit oluşumu, besleme kaynağının bozunumu, frekans spektrumunun yararlı bir şekilde kullanımı, tutuşma ve patlama tehlikeleri, elektrik sistemlerinin arızası ve veri güvenliğidir, ikinci bölümde; duyarlık düzeyi, bağışıklık düzeyi, elektromanyetik uyumluluk düzeyi, yayma sınırı gibi bir sistemde EMU'ya ait sınırlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; EM parazit kaynakları sınıflandırılmış ve parazit çeşitleri tanıtılmıştır. Elektromanyetik parazitler doğa kaynaklı ve insan kaynaklı parazitler, alçak ve yüksek frekanslı parazitler olarak sınıflandırılırlar. Harmonikler, geçici bileşenler, elektrostatik boşalmalar, alçak gerilim şebeke parazitleri (gerilim dalgalanması, kırpışma, gerilim düşümü, aşırı gerilim düşümü, kısa süreli güç kesintisi ve darbe gerilimi) ençok karşılaşılan parazit çeşitleridir. Dördüncü bölümde; elektromanyetik parazit üreten kaynaklar incelenmektedir. Bunlar, endüktif yüklerin kuru kontaklarla anahtarlanması, endüktif yükleri yarıiletkenlerle anahtarlama, elektrik motorları, fluoresan lamba ve nokta kaynaktır. Beşinci bölümde; elektromanyetik parazitlerin iletim şekilleri üzerinde durulmuştur. Altıncı bölümde, devre bağlantıları; yedinci bölümde, bir tesiste elektromanyetik uyumluluğun elde edilmesi için uygulama yaklaşımları incelenmiştir. Sekizinci bölümde EMU standartları hakkında bilgi verilmiştir. X1U
Özet (Çeviri)
THE APPROACHES OF ELECTROMAGNETIC COMPATIBILITY APPLICATIONS IN ELECTRICAL INSTALLATIONS SUMMARY Electrical engineers have been dealing with the problems of electrical interference in one form or another in every nook and cranny of electrical engineering. This kind of experiments which almost every form of electrical installations have had to live with had caused to improve application approaches in order to protect the installations against electromagnetic disturbances. The standarts define electromagnetic compatibility (EMC) as“the ability of a device, equipment or a system to function satisfactorily in its electromagnetic enviroment without introducing intolerable disturbances to that enviroment or to other equipment”. Today we know that there are number of EMC problems which affects installations such as harmonics, transients, electrostatic discharges, voltage fluctuations etc. Neglecting EMC during the design stage of an installation, may produce an immediate cost saving of several percent of the total cost of the plant. The extra cost in an electrical installation due to EMC application is 3 to 5 % of total cost. However modifications then often have to be made at the time the installation is commissioned. The overall cost of such modifications given low operating margins, often exceed several or even twenty percent. In this study; in the first chapter, EMC and the problems which it causes are generally introduced. Common EMC problems are that military systems, electrostatic discharges, disturbances in supplying signals, interferred power supply, right usage of frequency spectrum, danger of fire and explotion, destruction of electrical systems and data security. In the second chapter; limiting EMC levels (susceptibility level, immunity level, electromagnetic compatibility level and emission level) are explained. In the third chapter; EM interference sources are classified and interference types are introduced. EM interferences are classified as natural and man-made interferences in addition to LF and HF classification. Harmonics, transients, electrostatic discharges, LV mains interferences (voltage fluctuations, flicker, voltage surge, voltage dip, brief power failure and surge voltage). In the fourth chapter; sources of EM interference are examined. These are switching of inductive loads by dry contacts, switching of inductive loads by semiconductors, electric motors, fluorescent lighting and spot welding. In the fifth chapter; transmission modes of EM interference are explained. In the sixth chapter, circuit connections are given. Finally, in the seventh chapter, the improving approaches to solve the problems which exists are explained. Additionally, knowledge about EMC standarts are added to the study in the last chapter. XIV