Türk romanında deliliğin psikososyal izlerine örnek metinler ışığında bir bakış
A look at the psychosocial traces of madness in Turkish novels in light of sample texts
  1. Tez No: 1010542
  2. Yazar: FATIMA TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE ODUNKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, modernizm sonrası Türk edebiyatında seçilen romanlar üzerinden deliliğin görünümü incelenmiştir. Birinci bölümde delilik kavramının içeriği ve tarihsel süreci incelenmiş; deliliğin nasıl tanımlandığı, yüzyıllar içinde delilerin toplumda ne şekilde konumlandığı, deliliğin toplumun zihnindeki algısı işlenmiştir. Daha sonra ise psikolojinin bir bilim dalı olarak oluşmasıyla birlikte sosyal bir olgu olan deliliğin önce bedensel daha sonra da psikolojik bir hastalığa nasıl evrildiği ortaya koyulmuştur. Romanları değerlendirirken kullanılan psikanalitik araçlar bu bölümde anlatılmıştır. İkinci bölümde ise deliliğin Türk ve Dünya edebiyatlarında öne çıkan temsilcileri incelenmiştir. Dünya edebiyatından seçilen Hamlet, Don Kişot ve Faust karakterleri ile Türk edebiyatından seçilen Mecnun ve Deli Dumrul karakterleri dönemlerindeki sosyal kabulleri ve büyük değişimleri delilik olgusu üzerinden yansıtmışlardır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise örnek metinler üzerinden delilik olgusunun modernizm sonrasında Türk edebiyatında ne şekilde yer bulduğu detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu bölümde Huzur romanından Mümtaz, Tutunamayanlar romanından Turgut, Anayurt Oteli romanından Zebercet, Mel'un: Bir Us Yarılması romanından Sayru, Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet romanından ise Mirat karakterleri hakkında delilik bağlamında detaylı bir inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the representation of madness in selected novels of Turkish literature. The first chapter explores the content and historical process of the concept of madness; how madness is defined, how mad people have been positioned in society over the centuries, and how madness is perceived in the Collective consciousness of society. Subsequently, it is revealed how madness, as a social phenomenon, evolved into a physical and then psychological illness with the emergence of psychology as a scientific discipline. The psychoanalytic tools used in evaluating the novels are described in this section. In the second section, prominent representatives of madness in Turkish and world literature are examined. The characters Hamlet, Don Quixote, and Faust from world literature, and Mecnun and Deli Dumrul from Turkish literature, reflect the social acceptance and major changes of their periods through the phenomenon of madness. In the third section of the study, the phenomenon of madness in Turkish literature after modernism is analyzed in detail through sample texts. In this section, a detailed examination of madness is conducted in relation to the characters Mümtaz from the novel Huzur, Turgut from the novel Tutunamayanlar, Zebercet from the novel Anayurt Oteli, Sayru from the novel Mel'un: Bir Us Yarılması, and Mirat from the novel Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet.